інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Хто спровокував та відповідатиме за фінансовий колапс

Ю. Гавозда

В умовах кризи завжди відбувається пошук причин її виникнення та людей, які мають відповідати за наслідки та втрати.

Хто спровокував кризу?
Творцями іпотечних цінних паперів під назвою Abacus, що були покликані захистити банк від збитків, а потім принесли йому величезні прибутки після колапсу ринку були менеджери інвестиційного банку Goldman Sachs. При цьому клієнти Goldman (пенсійні фонди, страхові компанії, європейські банки) зазнали мільярдних збитків від цих нібито надійних інвестицій.
Крім Goldman, що створив такі синтетичні забезпечені боргові зобов'язання (CDO), а потім зробив ставки проти цих зобов'язань, тобто, «зіграв на пониження», учасниками подібних біржових ігор були Deutsche Bank й Morgan Stanley, а також невеликі інвесткомпанії.
Ці фінансові махінації й стали приводом для розслідування, яке проводить Конгрес США, Комісія з цінних паперів і бірж, а також Управління з регулювання фінансової індустрії. На ранньому етапі розслідування влада намагається виявити порушення законодавства про цінні папери й чесні угоди.
Одним з головних моментів розслідування стало питання про те, чи навмисно ці компанії, що створили такі цінні папери, вибрали особливо ризиковані іпотечні активи, через проблеми з якими інвестори понесли величезні втрати, адже деякі з їхніх цінних паперів "скисли" усього через кілька місяців після їхнього створення.
При цьому представники Goldman та інших компаній Уолл-Стріт стверджують, що в синтетичних CDO немає ніяких порушень, і ці й різноманітні інші біржові методи застосовуються для страхування інвестицій та захисту від збитків при позитивних ставках. Але Goldman та інші компанії використали CDO, щоб розміщувати надзвичайно великі негативні ставки, уже не з метою хеджування, а виступаючи проти інтересів власних клієнтів.
Створення й продаж синтетичних CDO сприяли погіршенню кредитної кризи, де однією з найбільш постраждалих компаній виявилася страхова компанія Amerіcan Іnternatіonal Group, яку в минулому році врятував уряд США.
За даними фахівців, у період з 2005 по 2007 роки таких зобов'язань було випущено на $108 млрд., хоча реальний обсяг може бути значно більшим, тому що такі папери часто не реєструються на біржах і ринках.
До кризи багато інвесторів не могли передбачати, що переоцінені позичальники перестануть платити по іпотеці, і збільшували інвестиції в іпотечні цінні папери, зазнаючи величезних збитків після колапсу ринку.
Однак багато інвесторів і трейдери Уолл-Стріт знали про шторм, що насувається. У 2006 році на Уолл-Стріт впровадили новий індекс, ABX, за допомогою якого предметом інвестицій стали іпотечні цінні папери, що дозволило трейдерам робити ставки за пулами іпотеки з різними рівнями ризиків.
Goldman, серед інших на Уолл-Стріт, з того часу непогано заробив за допомогою ставок проти ринку житла: ще в 2006 році розпізнавши загрозу "житлової мильної кульки" компанія змінила позицію на ринку з позитивної на негативну, не сповіщаючи про це громадськість.
У період з 2004 по 2008 роки Goldman продав 25 пакетів зобов'язань Abacus загальною вартістю в $10,9 млрд. Abacus давав інвесторам можливість ставити за або проти іпотечних зобов'язань. Самі CDO складалися не з іпотечних позик, а з кредитно-дефолтних свопів.
Трейдери Goldman застосовували всі зусилля, щоб активи в пакетах Abacus виглядали краще, ніж насправді, спробувавши, наприклад, переконати аналітиків Moody's Іnvestors Servіce, присвоїти більш високий рейтинг борговим зобов'язанням Abacus.
Спочатку ставки Goldman проти CDO Abacus приносили небагато, але в 2007-2008 роках, після колапсу ринку, вони виросли в ціні. Трейдери, які "випередили свій час", одержали просування по службі.
На початку літа 2006 року відділ продажів Goldman почав продавати "шорти" за допомогою індексу ABX хеджевим фондам, таким як Paulson & Company, Magnetar й Soros Fund Management, що робить інвестиції для мільярдера Джорджа Сороса.
Погані показники деяких CDO, випущених Goldman, стали гарним приводом для ставок проти них. Наприклад, у вересні 2007 року, усього лише через п'ять місяців після продажу нових CDO Abacus, рейтинги 84% іпотечних позик, що утворюють ці CDO, були знижені. При цьому з 500 CDO лише два зобов'язання були гірші, ніж Abacus.
Крім Abacus, Goldman випускав й інші C.D.O. з поганими показниками. Відомо, що в 2006 році були випущені інші іпотечні CDO під назвою Hudson Mezzanіne. Ця операція стала однією з перших, коли зовнішні інвестори почали цікавитися мотивами Goldman. Один з них припускає, що Goldman навмисно формував CDO в рамках Hudson з ризикованих бондів, роблячи потім ставки проти них.
Менеджер з продажів Goldman стверджує, що компанія інформувала клієнтів про всі ризики й ставки проти даних зобов'язань, а також про можливості робити й негативні ставки.
Хоча негативні ставки компанії не врятували її від збитків, багато колишніх співробітників вважають, що згодом виявляться значні прибутки компанії від "шортів".
Також примітно, що банкіри Уолл-Стріт просунули різні технічні зміни для більш широкого поширення CDO, зумівши модифікувати ігрове поле у свою користь.
Провідні трейдери Deutsche Bank розробили систему під назвою "Оплата на ходу", що надає право більш швидких страхових виплат за ставками проти іпотеки. Система була схвалена представниками Іnternatіonal Swaps and Derіvatіves Assocіatіon.
Крім того, були впроваджені нові правила, згідно яких інвестори зазнавали втрат не тільки у випадку дефолта по CDO або банкрутства їхніх емітентів, але при зниженні рейтингу облігацій.
Goldman структурував деякі зобов'язання Abacus, дозволивши збільшувати ставки в 6-7 разів від первісної вартості CDO, помноживши, таким чином, прибутки продавців і втрати інвесторів.

Хто заробив на оптимізмі?
Поставивши на відновлення банків в 2009 році, американський менеджер хедж-фонду Appaloosa Management заробив $2,5 млрд. Завдяки йому фонд одержав більше 120% річного прибутку.
Колишній трейдер Goldman Sachs Девід Теппер почав купувати акції американських інвестбанків у лютому на тлі побоювань можливої їх націоналізації. Наприклад, акції Bank of Amerіca він скупив за ціною нижче $3, а Cіtіgroup – усього по $1.
У результаті Теппер, що вже увійшов у топ-50 найбагатших американців, заробив за рік більше, ніж банкіри й менеджери фондів, чиї зарплати викликали обурення внаслідок кризи. Британському управляючому хедж-фонду, що зробив такі ставки, вдалося отримати прибуток лише в розмірі 30 млн. євро.
Д. Теппер також поставив мільярд доларів на банківські групи Lloyds й RBS, що принесло його фонду $7 млрд. доходу.

Хто врятувався завдяки зв'язкам?
Вчені Університету Мічигану опублікували результати дослідження, згідно з якими з'ясувалося, що американські банки, які витратили більше коштів на лобіювання, мали більше шансів одержати допомогу за програмою TARP.
Також учені виявили, що якщо керуючі яких-небудь банків входили до складу правління ФРС, їх "підопічні" також могли з більшою ймовірністю бути врятованими за цією програмою.
Також було виявлено, що банки, чиї штаб-квартири розташовані поблизу учасника Палати Представників США, що бере участь у програмі TARP, одержали більше коштів. Крім того, виявилося, що політичний вплив найбільш зіграв на руку банкам з поганими показниками.
При цьому представник The Fіnancіal Servіces Roundtable розкритикував результати дослідження, тому що в ньому не бралися до розрахунку 9 з найбільших банків, яким уряд "нав'язав" допомогу. Крім того, $116 млрд. з $700 млрд., отриманих банками, були виплачені з відсотками.
Але спостерігач, що регулює хід програми допомоги, повідомив, що TARP принесе платникам податків збитки. Крім того, кредитування малого бізнесу залишається на низькому рівні.

Хто відповідатиме?
Головними ораторами на слуханнях Конгресу, що веде розслідування причин фінансової кризи на Уолл-Стріт, стануть голови JPMorgan Chase & Co. , Goldman Sachs Group Іnc. і Morgan Stanley Джеймі Даймон, Ллойд Бленкфайн і Джон Мак. Конгрес також не забув і про новообраного голову Bank of Amerіca Corp. Брайане Мойніхане.
Як повідомляє агентство Bloomberg, слухання відбудеться у січні й стане поштовхом для початку роботи кризової комісії, призначеної Конгресом улітку. До комісії входять 10 учасників, які вже зустрічалися із представниками адміністрації, включаючи міністра фінансів Тімоті Гейтнера й голови Комісії з цінних паперів і бірж Мері Шапіро.
Проте, комісія вже встигла викликати публічну критику за незадовільний стан сайту й повільну роботу з наймання персоналу, притому, що остаточні результати розслідування повинні бути представлені в грудні наступного року.
Свідчення представників банківської індустрії на слуханні будуть проаналізовані фахівцями. Протягом усього наступного року комісія готується заслухати понад сотню свідків. Комісія озброєна бюджетом у розмірі $8 млн.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"