інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Посилення китайської валюти та її вплив на світову фінансову систему

Д.Шагардін

На думку аналітиків, Китай може піднести велику несподіванку у 2010 році, оскільки ймовірність ревальвації юаня значно вища, ніж передбачається. Однак ревальвація стане значним шоком не лише для валютного ринку, а й для світової економіки в цілому. Багато зарубіжних спеціалістів і політичних діячів закликали до посилення курсу юаня упродовж багатьох місяців, у той час як Пекін намагався отримати подорожчання своєї валюти з метою підтримки зростання китайського експорту.

Світовий валютний фонд (МВФ) не раз вказував на «суттєву недооцінку» юаня, який фактично був вдруге прив'язаний до американської валюти з середини 2008 р. Це стало можливим після того, як влада Китаю протягом попередніх трьох років проводила політику зміцнення національної валюти проти долара приблизно на 20%. У МВФ очікують у 2010 році. активного сальдо торговельного балансу КНР у тому випадку, якщо уряд зважиться на серйозні кроки, у тому числі й на ревальвацію юаня.
Якщо влада Китаю допустить зміцнення юаня проти долара, це принесе велике полегшення країнам, які намагаються конкурувати з китайським експортом. Торговельні партнери КНР незадоволені штучно заниженим рівнем юаня, що дає несправедливу цінову перевагу китайським товарам на світовому ринку.
Крім того, Китай робить значно більше для відновлення глобального балансу, ніж Захід. Для утримання рівноваги сьогодні потрібно, щоб Китай більше витрачав, а США – зберігали. Влада Піднебесної зробила багато чого для посилення внутрішнього попиту (наприклад, пільги при купівлі автомобілів і товарів тривалого користування, значні відрахування на охорону здоров'я тощо), ніж США – для збільшення заощаджували. Їхній рівень складає сьогодні лише 10% ВВП – наполовину менше того, що було 10 років тому.
Тим часом президент Центробанку КНР Чжоу Сяочуан раніше неодноразово повторював, що Китаю неважливо, скільки коштує долар, оскільки це майже не впливає на економіку країни, і послабляти контроль над курсом національної валюти уряд поки не має наміру. «Підтримка стабільного обмінного курсу юаня не тільки є важливою для китайської економіки, але й відіграє позитивну роль у справі відновлення світової економіки», – повідомила офіційний представник МЗС КНР Цзян Юй. Міністр торгівлі КНР Чень Демін відзначив, що, враховуючи вимоги ринку, поступове й підконтрольне корегування курсу національної валюти, швидше за все, буде продовжене.
Однак досить жорстка позиція китайської влади похитнулася в середині січня, коли з'явилася серйозна стурбованість ранніми ознаками перегріву економіки. У такій ситуації посилення національної валюти може слугувати ефективним інструментом у цій боротьбі.
Серйозні розмови про ревальвацію почалися після того, як Народний банк Китаю оголосив про підвищення з 18 січня норми обов'язкового резервування для фінансово-кредитних установ, що напряму може свідчити про швидке збільшення ключової процентної ставки. Однак, за даними офіційної китайської газети Economіc Іnformatіon Daіly, Центробанк Китаю не змінить ставку до другого півріччя: «Підвищення процентної ставки не обов'язково є кращим вибором. Центробанк може підняти ставку тільки один раз цього року, оскільки кількісних та адміністративних заходів буде достатньо для того, щоб підтримувати необхідні темпи кредитування».
Стратеги Goldman Sachs відреагували на жорсткість фінансово-кредитної політики КНР у такий спосіб: «Зараз ми очікуємо, що китайська влада дозволить юаню досягти свого оптимального курсу». Така реакція банку частково пояснюється опублікованими даними торговельного балансу КНР за грудень 2009 року, які показали 18%-ве збільшення експорту в порівнянні з аналогічним періодом 2008 року. У результаті Китай, обігнавши Німеччину, став провідним світовим експортером, його частка у світовому експорті досягла майже 10% у порівнянні з 3% в 1999 році.
До 2008 року експорт Китаю демонстрував щорічне 23%-ве зростання у доларовому обчисленні, темпи, в 2 рази вищі, ніж світова торгівля в цілому. Фахівці припускають, що якщо розвиток і далі продовжиться такими темпами, то протягом 10 років Піднебесна захопить чверть усього світового експорту. Це перевищить пікову частку США в цьому сегменті, яка припала на 1950-ті рроки і становила 18%, потім упавши до 8%. Швидше за все, у наступному десятилітті експорт Китаю буде зростати більш повільно, оскільки попит у країнах з розвинутою економікою падає.
Китай утримує й значну частку американського ринку. У перші 10 місяців минулого року імпорт китайських товарів склав на 15% менше, ніж за аналогічний період 2008 р., однак імпорт з інших країн упав на 33%, що дозволило збільшити частку КНР на ринку США до 19%. І хоча дефіцит США в торгівлі з Китаєм знизився, на неї як і раніше припадає майже половина загального дефіциту США, що вище частки в 1/3 у 2008 році.
Багато експертів проводять паралелі з експортним бумом Японії та 4 «азійських тигрів»: Гонконгу, Сінгапуру, Південної Кореї і Тайваню у 1980-х роках. Нинішня ситуація, коли частка Китаю нараховує 10% світового ринку, відповідає Японії у 1986 році. Однак з того часу частка останньої знизилася до 5%. У Китаю є перевага перед Японією: влада КНР контролює. рух капіталів, підкреслює Economіst, і не допустить зміцнення своєї валюти, як це відбулося з їхнім сусідом у 1980-х роках. Якщо такий процес все-таки відбуватиметься, то він буде поступовим, відзначає видання.
Переоцінка юаня, ймовірно, була б заключним вибором Китаю в боротьбі з інфляцією. Goldman Sachs очікує від влади КНР збільшення набору фінансових інструментів для стримування інфляції, яка наблизиться до 3,5% за підсумками 2010 року, що перевищує прогноз зростання, який очікувався раніше, на 2,4%. Ризик ревальвації буде тільки підсилюватися, якщо розпочаті раніше спроби не дадуть належного ефекту, відзначають аналітики французького банку BNP Parіbas.
В Goldman Sachs не можуть з упевненістю сказати, коли почнеться процес зміцнення національної валюти Китаю, однак очікують, що юань укріпиться на 5% з поточного рівня протягом наступних 12 місяців. Фахівці інших великих фінансових груп сходяться в думці, що слід очікувати ревальвування юаня у середньому на 3,2%.
Стефен Джен, валютний трейдер хедж-фонду Bluegold Capіtalу у Лондоні, заявив, що якщо темп інфляції перевищить встановлений Народним банком Китаю рівень в 2%, те слід очікувати ревальвації вже у березні-квітні.
Найвагоміший аргумент на користь ревальвації юаню заснований на базовому принципі функціонування економіки: дисбаланс світових цін призводить до глобального дисбалансу при розміщенні фінансових ресурсів. Відносні ціни на споживчі товари, активи або валюти виступають у якості міри, на основі якої індивідуальні споживачі та компанії ухвалюють рішення щодо майбутніх витрат. Коли ці ціни не відбивають реальної динаміки попиту та пропозиції, економічні суб'єкти ухвалюють завчасно невірні рішення. Неправильна оцінка валюти веде до значного викривлення цін. Саме тому кризи ринків, що розвиваються, в останні два десятиліття здебільшого пов'язані з неузгодженістю валютних курсів.
Протягом багатьох років маніпуляції китайського уряду з обмінним курсом не здійснювали такого значного впливу на світові ринки, як зараз. Після Азійської кризи 1997 року, у той час коли сусіди Китаю активно девальвували свої валюти, юань залишався переоціненим. Крах доткомів у США та вступ КНР у 2001 році у СОТ дали поштовх припливу інвестицій і зростанню експорту. В результаті основні показники китайської економіки стали більше відповідати валютному курсу.
Недооцінка виявилася пізніше. Валютний дисбаланс не був очевидним, поки американський долар не почав своє стрімке падіння стосовно інших валют на початку кризи 2008 року. У міру відновлення фінансових ринків оцінка вартості юаня почала не відповідати новим реаліям функціонування світової економіки. На фоні побоювань Єврозони та Японії перед стійкою дефляцією та проблем урядових боргів 8%-ве зростання економіки Китаю робить цю недооцінку ще більш помітною.
В умовах кризи обтяжені боргами споживачі індустріально розвинених країн змушені купувати менше одягу, електроніки, іграшок та інших товарів, ввезених з Китаю. Таким чином, недооцінка юаня має деструктивні наслідки – вона породжує нестійкий надлишок експорту, який протягом багатьох років може підігрівати дефляційні процеси в економіці.
Деякі оглядачі вважають, що низький рівень доходів населення Китаю та відносно невисока споживча інфляція свідчать про те, що юань не є недооціненим, оскільки в іншому випадку це створило б реальний, скорегований на рівень інфляції обмінний курс. Однак централізований контроль Китаю стосовно банків, роботодавців та їхніх працівників означає, що альтернативне вимірювання цін також сильно перекручене.
З іншого боку, зростання іноземних резервів Китаю у 2009 році. на 23% – до 2,4 трлн. дол. – більш ніж очевидний доказ того, що юань недооцінений.
Бездіяльність або спроба влади Китаю відкласти вибух експортної «бульбашки» – гірший варіант розвитку подій. Альтернатива є: миттєва ревальвація, без сумніву, сильно вдарить по китайському експорту та викличе значне уповільнення темпів зростання китайської економіки. Але внаслідок того, що конкуренти Китаю зрадіють зростанню курсу юаня, негативний вплив на економіку трохи обмежиться.
Юань – досить стабільна валюта. На Китай здійснюється тиск, для того щоб змусити здійснити ревальвацію юаня. Якщо це відбудеться, то юань стане достатньо привабливим для інвестицій.
Однак насправді дуже складно передбачити реакцію валютного ринку. Так, великий обсяг експорту Австралії в Китай робить австралійський долар чутливим до будь-яких рухів китайської валюти. Курси інших азійських валют, які злегка корегуються центральними банками з метою запобігання надмірного зміцнення до юаня, ймовірно, дещо зростуть. Американський долар, на думку фахівців BNP Parіbas, зуміє зміцнитися, оскільки потреба Китаю в конвертації доларових запасів в інші валюти зменшиться. У свою чергу, курс євро та інших світових валют знизиться. Долар також може вирости, якщо китайська ревальвація злякає великих інвесторів і поставить під сумнів подальше відновлення світової економіки.
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"