інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Контури нової фінансової ери

Г. Ковакс

У мінливому фінансовому світі надзвичайно велике значення має прогнозування. Щоб оцінити повну перспективу, важливо знати думку авторитетних експертів про найбільш актуальні речі, які визначають фінансове майбутнє.

Нижче наведені відповіді провідних американських учених на питання, які хвилюють всіх учасників світового фінансового ринку.
Яким чином економічна криза й нові законодавчі вимоги змінили бізнес-моделі банків?
Раніше інвестиційні банки використовували капітал з інституціональних джерел і робили довгострокові й короткострокові вкладення як разом із клієнтами, так і відносно клієнтів. У новій моделі вони перетворилися на банки, які хочуть отримати вигоду із програми TARP (Програми допомоги проблемним активам). Таким чином були соціалізовані збитки й приватизувані прибутки. Це неправильно з морально-етичних міркувань, оскільки банкіри зможуть робити ще більш ризиковані ставки, знаючи, що можна розділити збитки та скористатися перевагами прибутку.
Кредитно-рейтингові агентства звинувачують у тому, що на початку кризи вони виявилися нездатними розпізнати ризики цінних паперів, забезпечених іпотекою, і тому подібних. Яка їхня роль у майбутньому, і як регулятори зможуть іти в ногу зі змінами в індустрії цінних паперів?
Поки не зрозуміло, як буде вчинено із кредитно-рейтинговими агентствами (Moody’s, Standard & Poor’s тощо). Зараз з’ясувалося, що рейтинги були надмірно завищені й присвоювалися упереджено. Агентства одержували комісійні від організацій, що випускають боргові зобов’язання. Якщо не буде знайдено іншого способу оплачувати роботу рейтингових агентств, ми знову можемо стикнутися із кредитною кризою.
Як регулятори будуть реагувати на новації, що відбуваються у фінансовому світі?
Регулятори намагаються зрозуміти, за що їм братися. Вони повинні скоротити кількість юристів і залучити більше фахівців з економіки та інформатики. Вони намагаються вибудувати нову інфраструктуру, і це добре. Між регуляторами й інноваціями завжди буде існувати компроміс. Процес ухвалення інвестиційного рішення ставатиме усе більш автоматизованим. Частка участі людини буде знижуватися, а роль технології при цьому зростатиме.
Які технології знадобляться регулятору?
Для фінансової звітності буде потрібна нова форма штучного інтелекту, що видає не масиви інформації, а лише значущі дані. Проблема полягає в наступному: як читати всі ці дані і як зосередитися на декількох ключових елементах? Будь-який штучний інтелект, що володіє підручним механізмом, здатним зважувати ризики, дозволяє задати кілька параметрів і надає інші розрахунки програмі – це було б непогано.
Які наслідки посилення регулювання в індустрії фінансових послуг?
Всі ці нововведення є дорогими й повинні лягти на плечі споживачів. Зрештою, витрати перейдуть у собівартість продукції, у зв’язку із чим на світових ринках подорожчають продукти та послуги. Тут доречним є застосування регулювання, але через це ми втрачаємо конкурентоспроможність на світовому ринку. Перемагають країни, які виробляють досить якісні товари за менш жорсткого регулювання.
Чи поліпшить якість фінансових послуг звітність у режимі майже реального часу?
Звітність минулим числом дозволяє приховати багато інформації. Не робите запис у журналі вчасно, ви заносите її із запізненням. Так, вочевидь, миттєва передача інформації допоможе... але обман завжди буде відігравати свою роль на ринках. Ось чому з’являються WorldCom’и і Enron’и – компанії, яких насправді не було. Вони існували на папері.
Як повинна відбутися еволюція Уолл-Стріт?
У торгах будуть задіяні нові класи активів. Клієнти, у свою чергу, потребуватимуть нових рішень з управління ризиками, щоб бачити перспективи. Світ буде ускладнюватися в подальшому, завдяки чому з’являтимуться гігантські можливості в консалтингу з управління ризиками, їхньому аналізі й зниженні.
Перед нами стоїть складне завдання. Продукти попереднього покоління призначалися також для управління ризиками, але застосовувалися вони таким чином, що ризик не знижувався, а волатильність зростала. Щоб досягти бажаного результату без несподіваних наслідків, нам будуть потрібні розумні інновації й розумне регулювання.
Як фінансова індустрія буде спілкуватися з молодим поколінням?
Невдовзі ми побачимо покоління молодих споживачів, які ніколи не були в банку. Вони прекрасно справляються з механізмами онлайн-платежів типу PayPal. Незабаром ми прийдемо до того, що мобільні телефони самі стануть платіжними системами. Це вже відбувається в деяких регіонах Азії та Європи, і до США це незабаром прийде. Можливо, потреба в традиційному банку взагалі зникне.
Що прийде на заміну алгоритмічному трейдингу?
Процес прийняття інвестиційного рішення ставатиме усе більш автоматизованим. Частка участі людини буде знижуватися, а роль технології при цьому – зростатиме.
Наприклад, раніше співробітник пенсійного фонду корегував портфель відповідно до побажань людей і прочитаної інформації. Тепер машини досить непогано справляються з обробкою кількісних структур. Зате вони не такі вправні, коли відбувається щось несподіване.
До появи комп’ютеризованого Уоррена Баффетта ще далеко. Баффетт має блискучий розум. Він ніколи не інвестував в Інтернет. Якби ми могли автоматизувати таких людей, як він, фінансових бульбашок дот-комів ніколи б не було.
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"