інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
ФРС розкриває таємниці світової фінансової кризи

М.Оверченко

Федеральна резервна система США розкрила один із найбільш ретельно прихованих секретів фінансової кризи, опублікувані дані про те, як із серпня 2007 року по березень 2010 року вона кредитувала банки через так зване дисконтне вікно, що слугує для вливання ліквідності у фінансову систему шляхом кредитування банків за дисконтною ставці.

Найбільш активними позичальниками під час кризи, як з'ясувалося, були іноземні банки, регіональні американські банки та банки, що боролися за виживання.

Дисконтна ставка давно існує в арсеналі ФРС, але до кризи мало хто звертав на неї увагу. Вона завжди була вищою за основний інструмент грошової політики ФРС – ставки федерального фінансування, за якою банки кредитують один одного на один день за рахунок коштів, розміщених у федеральних резервних банках; Федеральний резервний банк Нью-Йорка щодня здійснює інтервенції на міжбанківському ринку, утримуючи ставку по кредитах на рівні встановленої ФРС ставки федерального фінансування.

Кредитуватися за дисконтною ставкою, тобто напряму у ФРС, банки завжди уникали: це вважалося ознакою фінансової слабкості, знаком того, що банк не може залучити кошти на відкритому ринку. Але коли в серпні 2007 року спалахнула криза високоризикованих іпотечних облігацій, ФРС неочікувано для всіх опустила дисконтну ставку нижче ставки федерального фінансування та призвала банки при необхідності звертатися до неї напряму.

ФРС активно закликала фінансові установи кредитуватися за дисконтною ставкою й пізніше, але спочатку, принаймні привселюдно, банки все-таки відмовлялися це робити, боячись, що інформація про це потрапить на ринок.

Проте, як з'ясовується, навіть найбільші банки відразу ж скористалися можливістю кредитуватися у ФРС, нехай і в не дуже великих обсягах. Cіtіgroup, який владі згодом доведеться рятувати тричі (виділивши в цілому $45 млрд. на рекапіталізацію та гарантувавши погані активи на $301 млрд.), взяв за дисконтною ставкою $500 млн. у серпні та ще $3,35 млрд. – у вересні 2007 року. Це була одна з декількох успішних ініціатив ФРС зі зміцнення довіри та забезпечення припливу на ринок кредитних коштів.

Bank of Amerіca в 2007 році тричі взяв по дисконтній ставці в цілому $1,5 млрд. Це було зроблено це за закликом ФРС з метою допомогти стабілізації світової банківської системи в період безпрецедентної кризи. Банк також взяв $2,3 млрд. у червні 2008 року.

У вересні 2008 року ФРС надала $2 млрд. підрозділу банку Washіngton Mutual, який у попередні роки активно видавав високоризиковані іпотечні кредити, а на той час знаходився на межі краху. У той же день Washіngton Mutual перейшов під контроль регуляторів, які швидко домовилися про його продаж банку JPMorgan Chase. Згодом JPMorgan погасив цей кредит. Сам він у перший раз звернувся в дисконтне вікно в серпні 2007 року, позичивши $500 млн. і надавши у вигляді забезпечення активи на $71,7 млрд.

Із січня по серпень 2008 року банк вісім разів звертався до ФРС, позичивши за дисконтною ставкою більше $6 млрд.

Кредитування через дисконтне вікно досягло піка 29 жовтня 2008 року, невдовзі після банкрутства Lehman Brothers. Найбільш активними позичальниками були іноземні банки – того дня бельгійсько-французький Dexіa взяв $26,5 млрд., а німецький Depfa Bank, що входить до фінансової групи Hypo Real Estate, – $24,6 млрд. У наступні тижні ці банки брали кредити на десятки мільярдів доларів щодня.

Hypo Real Estate, що активно працювала на іпотечному ринку, – одна з найбільших жертв кредитної кризи: уряд Німеччини виділив на її порятунок більше 100 млрд. євро ($142 млрд.). За словами представника Depfa, банк не користувався дисконтним вікном із травня 2010 року. Як повідомив представник Dexіa, всі кредити ФРС погашені. Позов із вимогою розкрити інформацію про кредити по дисконтній ставці проти ФРС подали Bloomberg News і Fox Busіness Network (входить в News Corp.). Звітну політику посилив і конгрес, що зобов'язав ФРС повідомляти про майбутні кредити через два роки після їхньої видачі.

У грудні минулого року ФРС на вимогу конгресу також розкрила інформацію про кредити з надзвичайних антикризових програм, які вона активно вводила в 2007-2009 роках.

За тими програмами ФРС надала $3,3 трлн., ними активно користувалися й інвестиційні банки, які для доступу до коштів ФРС перереєструвалися в банківські холдингові компанії. Так, Goldman Sachs і Morgan Stanley зверталися за кредитами 84 і 212 разів відповідно. Найбільший кредит овернайт, виданий Goldman у середині жовтня 2008 року, склав $18 млрд. Morgan Stanley позичав більше, у найважчий момент у вересні 2008 року він одержав майже $60 млрд.

Обліковим вікном інвестбанки користувалися не так активно. Наприкінці 2008 року Goldman у перший раз взяв $50 млн., потім звертався до ФРС ще п'ять разів. Morgan Stanley, фінансове становище якого було більш хитким, у вересні-жовтні 2008 року кілька разів брав по $3 млрд. або більше.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"