інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Історія Уолл-стріта у питаннях-відповідях

Ю.Гавозда

Як говорить прислів'я, ті, хто не знають історії, приречені на її повторення. Нижче розміщені матеріали вікторини з десяти питань та відповідей, що дозволяють отримати уроки з тріумфів Уолл-стріт та уникнути помилок у фінансових справах.

Питання: Яка «бульбашка» була першою на Уолл-стріт?
Відповідь: Уолл-стріт була створена під час «тюльпанової бульбашки».

Коли голландці заселяли Новий Амстердам, в самій Голландії відбувалася значна історична подія, під час якої національна любов до тюльпанів призвела до ажіотажу на ринку, нині відомому як «тюльпаноманія». У 1637 році голландські торговці тюльпанами могли заробляти близько 60000 дол. на місяць в сьогоднішньому еквіваленті, а певні, рідкісні сорти цих квітів коштували як скромний будиночок в Амстердамі. При цьому система була досить крихкою, і, за словами істориків, вона розвалилася через нездатність одного трейдера в Гарлемі (голландському, а не нью-йоркском) виплатити свої борги.

Питання: Звідки Уолл-стріт отримала свою назву?
Відповідь: Завдяки реальній стіні, яка йшла вздовж нинішньої Уолл-стріт.

Голландці збудували стіну вздовж північної межі своєї території, щоб захистити її від можливого вторгнення індіанців. Вона протягнулася по всій ширині Манхеттена, стіна була зроблена з колод та мотузок, при цьому те, як матеріали і характер місцевості формували контур стіни, все ще відображено в сьогоднішньому вигляді Уолл-стріт.

Питання: Коли була проведена перша коротка угода з цінними бумагами?
Відповідь: У 1609 році.

Ісаак Ле Мер, голландський купець та акціонер Голландської Ост-Індської Компанії, який прагнув зруйнувати монополію цієї компанії на торгівлю, створивши таємну структуру для продажу акцій (причому більшої кількості, ніж він володів насправді) Компанії, коли та піддавалася нападам та відчувала інші складності. Ле Мер наповнив ринок акціями Компанії та занизив ціни на них, за що розгніваний уряд засудив його і спробував змінити закон, щоб запобігти коротким продажам надалі. У кінцевому рахунку, Ле Мерові вдалося зруйнувати монополію Компанії, але на своїх операціях він нічого не заробив і його вислали з Амстердама.

Питання: Де була заснована Нью-йоркська фондова біржа?
Відповідь: У платанового дерева.

У 1792 році 24 біржових брокера підписали перший договір, відомий як «Угода платанового дерева», під платаном на розі Уолл-стріт та Перл-стріт, де і була створена перша версія біржі.

Питання: Хто створив першу інвестиційну бульбашку у Північній Америці?
Відповідь: Річард Кантильон.

Річард Кантильон застосував вираз «підприємець» в своєму економічному есе «Нарис про спільну природу торгівлі» після того, як разом з оригінальним підприємцем Джоном Ло нажився на інвестиційній бульбашці у французькій колонії у Новому Орлеані.

Джон Ло отримав право на монополію при освоєнні французьких територій у Північній Америці. Для цього він створив перше у світі відкрите акціонерне товариство під назвою «Міссісіпська компанія». Скуповуючи акції Міссісіпської компанії та продаючи їх за завищеною ціною, Кантильон нажив статки. Його прибутки не давали спокою Ло, і він спробував вигнати Кантильона з Франції. Р. Кантильон і тут його обійшов. Разом з багатим спекулянтом Джозефом Гейджем він створив компанію, яка фінансувала їхні подальші махінації з нерухомістю в Північній Америці. Він загинув після того, як зняв гроші з рахунку і переїхав до Лондона, в пожежі, нібито влаштованою його звільненим кухарем.

Питання: Коли Уолл-стріт вперше відвідав президент?
Відповідь: Після першої інавгурації.

Джордж Вашингтон складав свою присягу у Федеральному залі на розі Уолл- та Броад-стріт, і його перший візит став його власною інавгурацією. Так що можна сказати, що не будь Уолл-стріт, не було б і президентства.

Питання: Яким банк був першим на Уолл-стріт?
Відповідь: Bank of New York. Був заснований в 1784 році Олександром Гамільтоном та став першою фінансовою організацією, яка зберігала свої активи на Уолл-стріт.

Крім того, акції банку були першими зареєстровані на нью-йоркської фондової біржі під час її дебюту в 1792 році.

Питання: Коли відбулася перша реєстрація акцій?
Відповідь: у 1884 році Чарльзом Доу.

Промисловий індекс Доу-Джонса з'явився 3 липня 1884 року, коли Чарльз Доу та Едвард Девід Джонс створили те, що згодом стало їх медіа-імперією, перетворивши індекс та інформаційну розсилку в Доу-Джонс та The Wall Street Journal.

Питання: Коли відбувся перший викуп акцій за допомогою кредитів (LBO)?
Відповідь: В 1955 році.

Коли Малкольм Маклін придбав достатню кількість акцій, щоб стати мажоритарним акціонером «Pan Atlantic Steamship», він викупив частки інших акціонерів, щоб компанія стала приватною. Він зробив це, щоб дозволити своїй «McLean Trucking Company» зробити новий крок в еволюції контейнерних перевезень, але випадково відкрив абсолютно нову форму приватного акціонерного капіталу та венчурного фінансування.

Протягом наступних десяти років молоді інвестори на кшталт Уоррена Баффетта, Віктора Познера та Сола Штайнберга почнуть заробляти мільйони на приватизації державних підприємств.

Питання: Коли Нью-Йорк Сіті затвердив легендарну статую бика?
Відповідь: Її так і не затвердили.

Скульптор-творець бика Артуро Ді Модіка незаконно встановив 3,5-тонну статую в 1989 році вночі прямо навпроти нью-йоркської фондової біржі. Вдень статуя привернула увагу трейдерів і туристів, що схвалили новий витвір мистецтва. Проте міські чиновники не зраділи та конфіскували бика кількома днями пізніше.

Однак громадське обурення змусило владу офіційно взяти бика в оренду у Ді Модики та встановити його на постійну експозицію в декількох кварталах від місця початкової появи статуї.

Питання: Коли відбулися найбільші заворушення на Уолл-стріт?
Відповідь: 8 травня 1970 року.

Коли постріли в Кетському університеті стали причиною антивоєнних демонстрацій у будівлі муніципалітету, співробітники, які були лояльні до влади та підтримували політику Ніксона у В'єтнамі, напали на демонстрантів та прорвалися крізь поліцейську огорожу, щоб атакувати натовп, що складався в основному з студентів.

Те, що згодом стало відомо як «The Hard Hat Riot», було головним символом антивоєнної епохи та символізує одним із самих дивних днів в історії Уолл-стріт.

Питання: Хто був першим видатним шахраєм на фінансовому ринку?
Відповідь: Першим аферистом був...Чарльз Понці.

Чарльз Понці був італійським емігрантом, приїхавшим в Америку на рубежі століть.

Скориставшись недосконалістю поштової служби початку двадцятого століття, Ч.Понці заробив на тому, що пропонував своїм клієнтам заплатити за поштові купони, які дозволяли іноземним адресатам здешевити поштові витрати в США. Коли вартість поштових послуг неминуче змінювалася, Ч.Понці грав на різниці купонів, привласнював прибуток та виплачував відсотки першим інвесторам, примудряючись прогнозувати тенденції, щоб і далі наживатися самому, а інвесторів залишати «з носом».

Ця структура постійно ускладнювалася, і, врешті-решт, Понзі опинився в руках правосуддя. Він помер у злиднях в Ріо-де Жанейро в 1949 році.

Питання: Хто був першим інсайдером Уолл-стріт?
Відповідь: Вільям Дьюер в 1792 році.

Вільям Дьюер був членом Континентального конгресу і бізнесменом. Він скористався своїми ретельно підтримуваними зв'язками з Олександром Гамільтоном, щоб отримати доступ до урядової фінансової інформації, яку він використав для спекулятивних угод. Така практика раніше була невідома, але до 1980-х років вона стала дуже популярною.

На відміну від таких фінансистів як Боески, Мілкензов, Гекко і Стюартів, які пізніше заробили мільйони, використовуючи інсайдерську інформацію для незаконних торгів, Дьюер позбувся всього статку під час паніки 1792 року і помер у в'язниці для боржників.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"