інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Огляд можливостей для інвестування коштів на глобальних ринках*

О.Лімассол

Практично всі аналітики разом з політичними лідерами сьогодні роблять заяви про другу хвилю економічної кризи. Провідні рейтингові агентства напередодні очікуваного апокаліпсиса заздалегідь знижують усім рейтинги. Уряди поспішно скорочують державні видатки, змушуючи населення затягувати паски. Корпорації переглядають плани на найближче майбутнє, відмовляючись або від розширення бізнесу, або від злиттів та поглинань. Інвестори, налякані очікуванням дефолтів, вкладають кошти в готівку або золото. Проте, картина глобальної катастрофи, якщо вдивитися в неї тверезим поглядом, не така вже й однозначна.

Не всі країни та не всі економіки знаходяться в однаково поганому становищі. Не всі корпорації відмовилися від розвитку та розширення сфер своєї діяльності. Не всі інвестори виходять в «cash» або золото. Але тоді куди націлені їхні погляди та гроші і чому?

На думку автора даного огляду, перша десятка країн за інвестиційною привабливістю виглядає наступним чином: Китай, США, Індія, Бразилія, Польща, Німеччина, Австралія, Мексика, Канада, ОАЕ.

Китай

На відміну від більшості колег по G20 економіка Піднебесної демонструє зростання 9,2% за 2011 рік, і це не дивлячись на активно декларовані зусилля щодо її м'якої посадки. І хоча за минулий рік обсяг ВВП Китаю знижувався щоквартально (досягнувши у IV кварталі 8,9%), прогнози на 2012 рік свідчать про зростання економіки Китаю не менше ніж на 8% (песимістичний прогноз) та 9,3% (оптимістичний прогноз). Рівень інфляції за 2011 рік склав 3,2% і у 2012 році очікується приблизно такий самий з тенденцією до зниження.

Справка

Населення – 1,3 млрд осіб, ВВП – 7,26 трлн дол., ВВП на душу населення – 5 585 дол., середнє щорічне зростання ВВП за останні п’ять років – 11,2%, експорт – 1,7 трлн дол., імпорт – 1,6 трлн дол., торговельний баланс – 138,4 млрд. дол., безробіття – 4,3% (міське), інфляція – 3,2%, ПІІ – 105,7 млрд. дол., податок на прибуток – 45% (межа), корпоративний податок – 25%, загальне податкове навантаження – 17,5% ВВП, державні витрати – 23% ВВП, державний борг – 33,8% ВВП.

Негативні фактори

Темпи ліберальних економічних реформ за останній рік серйозно знизилися. Ринкові принципи управління розподілені країною нерівномірно. Надмірний контроль фінансового сектору з боку держави продовжує підривати його ефективність та продуктивність і залишається основним засобом контролю та управління економікою країни. Слабка судова система вразлива стосовно політичного впливу та корупції. Земельна реформа не проведена і вся земля залишається у власності держави. Дуже низький рівень захисту прав інтелектуальної власності. Нормативна база та регулювання залишаються складними і нерівномірними.

Позитивні фактори

Стабільність макроекономіки. Постійне зростання обсягів державних інвестицій в інфраструктуру – автодороги, залізниці, аеропорти, річкові та морські порти, зв'язок, медицину, енергетику. Значний потенціал мають процеси індустріалізації та урбанізації країни. Низький рівень інфляції. Високий рівень стабільності національної валюти, тенденція до її зміцнення та зростаюча участь у міжнародних розрахунках. Відкритість китайської економіки для іноземних інвестицій і толерантність суспільства до іноземців.

Напрямки та способи інвестування

Розвиток китайської економіки настільки всеохоплюючий, що доступні та ефективні всі способи інвестування, як прямі, так і портфельні, як великі, так і невеликі. Можливе відкриття невеликого бізнесу типу кафе, булочної, пекарні, пральні, автомийки тощо, або купівля чи будівництво заводу з випуску найрізноманітніших товарів або устаткування. Ринки акцій доступні і в Гонконзі, і у Шанхаї, але практично вони відрізняються (для міжнародних інвесторів) тільки правилами введення/виведення коштів і списком емітентів. Внутрішній ринок акцій (Шанхайська біржа) відрізняється великим списком емітентів, більшою волатильністю та має низку обмежень, пов'язаних з режимом валютного контролю. Основне обмеження – це строк виведення коштів портфельних інвесторів – 3 роки. Найбільш перспективні сектори – економіко-фінансовий, будівельний та енергетичний, а також машинобудування та устаткування. Ринок інструментів з фіксованою дохідністю в Китаї перебуває у стадії розвитку, основним постачальником боргового капіталу у країні виступають банки. Товарний ринок дуже розвинений, функціонують 4 товарні біржі, торгуються як поставні, так і розрахункові контракти. Великий ринок похідних інструментів як товарних, так і фінансових. Інвестування в нерухомість довгі роки було досить прибутковим, однак починаючи з кінця 2010 року на цьому ринку зросли ризики, тому експерти не радять вкладати гроші в китайську нерухомість у найближчі 3 роки.

США

Криза 2008 року розпочалася в США. Вперше, за всю історію, рейтинг США посунувся з першої сходинки п'єдесталу. У світі немає країни з більшим рівнем державного боргу, ніж США. Але… Сполучені Штати як і раніше залишаються «останнім притулком грошей»! Не дивлячись на всі проблеми обсяг іноземних інвестицій у США виріс у 2010 році на 10,2% і склав 228,2 млрд дол. Зведених даних за 2011 рік поки немає, але щомісячна статистика показує, що у 2011 році показник FDІ Іnflow зростав у порівнянні з 2010 роком. Частково це пояснюється борговою кризою в Європі та втечею інвесторів з євро, однак крім цього потрібно визнати й факт того, що в кризові часи інвестори так само схильні найбільше довіряти США.

Справка

Населення – 310 млн осіб, ВВП – 14,7 трлн дол., ВВП на душу населення – 47 284 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 0,9%, експорт – 1,9 трлн дол., імпорт – 2,4 трлн дол., торговельний баланс – 512,8 млрд. дол., безробіття – 8,5%, інфляція – 3,4%, податок на прибуток – 35% (межа), корпоративний податок – 35%, загальне податкове навантаження – 24% ВВП, державні витрати – 42,2% ВВП, державний борг – 103% ВВП, бюджетний дефіцит – 10% ВВП.

Негативні фактори

Розмір державного боргу США не являючись у процентному відношенні до ВВП найбільшим у світі, за своєю номінальною величиною, що перевищує 15 трлн дол., лякає багатьох інвесторів. На думку експертів, більш небезпечним показником є дефіцит федерального бюджету в 10% ВВП із тенденцією до зростання. Швидкими темпами зростає також регуляторне навантаження та негативний вплив нових правил на бізнес. Із зростанням державного втручання в економіку виросла корупція. Усе більше американців говорять про необхідність «капітального ремонту податкової системи».

Позитивні фактори

Американська економіка як і раніше залишається найбільшою у світі. ТОП-100 світових компаній в основному представлений та очолюється американськими корпораціями. Рівень економічних та інвестиційних свобод один з найвищих. Найбільший фінансовий ринок світу із найширшим спектром інструментів для інвестування та низькими витратами. Найбільша пропозиція для інвестування коштів в Hі-Tech-індустрію та швидкозростаючі інноваційні компанії.

Напрямки та способи інвестування

Американська економіка, не дивлячись на проблеми, залишається найбільшою у світі та здатна переварювати значні обсяги інвестиційних ресурсів. Внаслідок своєї розвиненості, вона (економіка) пропонує будь-які можливі способи інвестування коштів. Обмежень для портфельних інвесторів у країні практично немає; для прямих інвестицій існують обмеження, у першу чергу в оборонному секторі. Найбільш привабливі сегменти американської економіки: Hі-Tech, біотехнології, хімічна галузь, енергетичне машинобудування та устаткування, медицина і медична техніка, фармацевтика.

Індія

Економіка однієї з найбільш заселених країн світу до початку 90-х років XX ст. була сильно обтяжена у розвитку спадщиною десятиліть різноманітних експериментів державного втручання. Економічна лібералізація, включаючи скасування державного контролю промисловості, приватизацію державних підприємств і зниження контролю над зовнішньою торгівлею та інвестиціями, почалася на початку 1990-х років і слугувала тому, щоб прискорити економічне зростання країни, яке складало в середньому більше 7% щорічно починаючи з 1997 року.

Основним джерелом зростання в Індії був і залишається сектор послуг, на який припадає 55% ВВП і 30% зайнятості. Сільське господарство забезпечує 20% ВВП Індії і робить країну другим за величиною виробником с/г-продукції у світі. У 2010 році індійська економіка відновилася після світової фінансової кризи – значною мірою через сильний внутрішній попит; зростання перевищило 8% протягом року в реальному обчисленні.

Справка

Населення – 1,2 млрд осіб, ВВП – 4,1 трлн дол., ВВП на душу населення – 3 339 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 8,6%, експорт – 225,4 млрд дол., імпорт – 359,0 млрд дол., торговий баланс – 133,6 млрд дол., безробіття – 10,8%, інфляція – 13,2%, приплив іноземних інвестицій – 24,6 млрд дол., податок на прибуток – 30,9% (межа), корпоративний податок – 33,2%, загальне податкове навантаження – 16,8% ВВП, державні витрати – 29% ВВП, бюджетний дефіцит – 6% ВВП, державний борг – 71,8% ВВП.

Негативні фактори

Висока інфляція, що представляє загрозу для макроекономічної стабільності. Широка присутність держави в економіці та банківській сфері. Високий рівень корупції. Судові процедури, як правило, є довготривалими та дорогими. Процедури ліцензування займають багато часу (до 200 днів). Нормативно-правова база складна і обтяжлива для бізнесу. Існує часткове регулювання цін на державному рівні. Залучення інвестицій ускладнюється забюрократизованістю процедур. Іноземну участь на внутрішньому ринку капіталу обмежено.

Позитивні фактори

Освічене англомовне населення. Низький рівень витрат на організацію виробництва і низька вартість висококваліфікованого персоналу. Значні запаси корисних копалин. Широка і добре розвинена банківська мережа. Розвинена інфраструктура. Очікуваний темп зростання економіки в 2012 році – 9,31%.

Напрями та способи інвестування

При практично повній відсутності обмежень для національних інвесторів, для іноземних інвесторів в Індії існує ряд бар'єрів і обмежень, які істотно ускладнюють вхід на швидкозростаючий індійський ринок. Валютне регулювання Індії сильно ускладнює притік портфельних інвестицій на внутрішній ринок. Прямі інвестиції в малий та середній бізнес можливі. Прямі інвестиції у великі підприємства неможливі, через високу частку державної участі та накладених у зв'язку з цим обмежень. Ринки капіталу в Індії слаборозвинуті та низьколіквідні. Товарний ринок сильнорозвинений, крім численних регіональних бірж, є 4 національні товарно-сировинні біржі – Multi Commodity Exchange (MCX), National Commodity and Derivatives Exchange (NCDEX), National Multi-Commodity Exchange (NMCE) та Indian Commodity Exchange (ICEX). Ринок похідних інструментів швидко розвивається, є як біржові, так і позабіржові ф'ючерси та опціони. Найбільш цікаві для іноземних інвесторів сектори економіки – енергетика, сільське господарство (включаючи переробку), міжнародні сервісні послуги та виробництво програмного забезпечення.

Бразилія

Бразилія, займаючи п'яте місце у світі за територією, стала 6-ою за величиною економікою світу, потіснивши в 2011 році Велику Британію. Економіка Бразилії характеризується великим і добре розвиненим сільським господарством, гірничодобувною промисловістю, обробною промисловістю і сферою послуг. Бразилія першою з країн, що розвиваються, подолала наслідки кризи 2008 року, економіка країни почала зростати вже у другому кварталі 2009 року.

Справка

Населення – 193 млн осіб, ВВП – 2,2 трлн дол., ВВП на душу населення – 11 239 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 4,4%, експорт – 201,9 млрд дол., імпорт – 181,9 млрд дол., торговий баланс – 20,0 млрд дол., безробіття – 7%, інфляція – 5%, приплив іноземних інвестицій – 48,4 млрд дол., податок на прибуток – 27,5% (межа), корпоративний податок – 15%, загальне податкове навантаження – 34,3% ВВП, державні витрати – 33% ВВП, бюджетний дефіцит – 12,3% ВВП, державний борг – 66,8% ВВП.

Негативні фактори

Великий рівень проникнення держави в економіку, що підриває розвиток більш динамічного приватного сектора. Неповоротка судова система, схильна до політичного впливу. Закритість найбільш рентабельних і прибуткових секторів економіки для іноземних інвестицій. Всі високоприбуткові підприємства Бразилії замонополізовані та управляються закритими групами, практично завжди а участю держави. Дуже високий рівень бюрократизації суспільства. Відчувається нестача кваліфікованих кадрів. Низький рівень внутрішнього попиту і купівельної спроможності населення. Високий курс національної грошової одиниці – реала.

Позитивні фактори

Клімат і природа – поєднання приємного з корисним ще нікого не засмучувало. Бразильська бюрократія не відрізняється агресивністю щодо застосування будь-яких санкцій. Високий рівень державних послуг, які надаються через Інтернет. Розвинений фондовий ринок. Найбільший у регіоні страховий сектор. Низький рівень процентних ставок по кредиту у бразильських банках.

Напрями та способи інвестування

Не дивлячись на велику інвестиційну привабливість Бразилії інвестиції в її виробничий сектор досить ускладнені, причому як великі, так і середні та малі. Для прямих іноземних інвестицій практичну доступність мають тільки туристичний бізнес та інфраструктура навколо нього, плюс інвестиції в нерухомість. Однак у зв'язку із завищеним курсом реала привабливість інвестицій в туристичну галузь сильно впала, є велика пропозиція на продаж вже існуючих готельних комплексів і рекреаційних центрів. Таким чином, для іноземних інвестицій в Бразилію відкритими залишаються практично тільки портфельні інвестиції на фондовий ринок. Треба відзначити, що ринок акцій та інших цінних паперів Бразилії розвинений, відрізняється сталою системою регулювання і доступний як через міжнародні фінансові інститути, так і через національних брокерів. Єдина біржа в Бразилії – BM & F Bovespa утворилася у травні 2008 року шляхом злиття Сан-Паульской фондової біржі Bovespa і Бразильської товарно-ф'ючерсній біржі BM&F, ставши третьою за величиною фондовою біржею в світі.

Польща

Економіка Польщі почуває себе на диво добре, незважаючи на боргову кризу, що розвивається в Європі. За 2011 рік ВВП виріс більш ніж на 4%, рейтингові агентства підтвердили високі рейтинги державних облігацій Польщі, експорт збільшився на 15%. Польща – єдина країна Європейського Союзу, яка зберегла економічне зростання під час кризи 2008 року. Вона створила динамічне середовище для підприємців з прозорим та ефективним бізнес-кліматом, підкріпленим політичною стабільністю. Маючи власну валюту – злотий, курс якого до євро знизився в минулому році на 12%, Польща певною мірою виграла від участі в зоні Євро, підтримавши конкурентоспроможність своїх виробників.

Справка

Населення – 38,1 млн осіб, ВВП – 721,3 млрд дол., ВВП на душу населення – 18 936 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 4,7%, експорт – 162,3 млрд дол., імпорт – 173,7 млрд дол., торговий баланс – 11,4 млрд дол., безробіття – 7%, інфляція – 5%, приплив іноземних інвестицій – 9,7 млрд дол., податок на прибуток – 32% (межа), корпоративний податок – 19%, загальне податкове навантаження – 34,3% ВВП, державні витрати – 44,6% ВВП, бюджетний дефіцит – 2,8% ВВП, державний борг – 55% ВВП.

Негативні фактори

Зростання бюджетного дефіциту за останні 3 роки. Неефективна судова система, схильна до політичного впливу. Несподівані зміни в законах і правилах. Значний рівень впливу профспілок на трудові питання. Деякі сфери інвестування вимагають урядового схвалення.

Позитивні фактори

Низький рівень інфляції. Швидке зростання доходів населення. Високий рівень політичної стабільності та захисту прав власності. Рівність прав національних та іноземних інвесторів. Розвинений фондовий ринок і ринок капіталу. Великий обсяг кваліфікованих робітників та спеціалістів. Дуже високий рівень інфраструктури. Позитивний імідж в очах міжнародних інвесторів.

Напрями та способи інвестування

Законодавство Польщі не несе в собі будь-яких серйозних обмежень на іноземні інвестиції в польську економіку. Абсолютно комфортно відчувають себе як стратегічні, так і портфельні інвестори. Варшавська біржа, найбільша біржа Східної Європи, почала свою роботу в квітні 1991 року, лістинговано 777 компаній, обсяг торгів за 2011 рік – 250,6 млрд злотих, на біржі є секція строкового ринку. Прямі інвестиції можливі в сектор малих і великих підприємстві. Найбільш цікаві сфери для інвестицій – легка промисловість, виробництво, зв'язок, енергетика і машинобудування.

Німеччина

За прогнозом Німецького інституту економічних досліджень (DIW), ВВП Німеччини в 2012 році збільшиться на 0,6 %, при цьому на початку року вона може зазнати нетривалого, але глибокого спаду. «Жити за коштами» – такий основний принцип проекту бюджету Німеччини на 2012 рік, в цьому році Берлін обіцяє скоротити дефіцит бюджету до 1,5% ВВП, що вдвічі нижче європейських норм. Експерти вважають ці прогнози занадто оптимістичними, з двох основних причин – криза найсильніше б'є по країнах-експортерах і боргова криза Єврозони вимагає від Берліну все більших витрат на порятунок сусідів. Але при цьому економіка Німеччини продовжує залишатися найбільшою на європейському континенті (у 2011 році вона виросла на 3%) і найбільш інвестиційно привабливою для багатьох інвесторів з розвинених країн.

Справка

Населення – 81,6 млн осіб, ВВП – 2,9 трлн дол., ВВП на душу населення – 36 033 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 1,1%, експорт – 1,1 трлн дол., імпорт – 0,9 трлн дол., торговельний баланс – 156,7 млрд дол., безробіття – 6,8%, інфляція – 1,2%, приплив іноземних інвестицій – 46,1 млрд дол., податок на прибуток – 47,5% (межа), корпоративний податок – 15,8%, загальне податкове навантаження – 37% ВВП, державні витрати – 47,5% ВВП, бюджетний дефіцит – 1,0% ВВП, державний борг – 84% ВВП.

Негативні фактори

Основним мінусом є невизначеність з європейськими борговими проблемами, не дивлячись на всі оптимістичні заяви стабільність зони Євро залишається під великим питанням. Велика залежність економіки від експорту, тобто від стану світової торгівлі, в якій саме намітився серйозний спад у зв'язку з кризою. Проблема «східних земель» – в економічному становищі між територіями колишньої Німецької Демократичної Республіки (НДР) та рештою Німеччини, як і раніше, спостерігається дисбаланс. Інтеграція та модернізація економіки сходу Німеччини залишається проблемою, яка вимагає часу і великих фінансових витрат у розмірі 100 млрд доларів щорічно. Високий рівень податкового навантаження і висока частка оплати праці в собівартості – 40%.

Позитивні фактори

Один з найвищих рівнів доходів на душу населення. Сильна правова база, високопрофесійна судова влада, низький рівень корупції, висококваліфіковані кадри і професійний менеджмент. Низька інфляція. Рівність у правах національних і міжнародних інвесторів. Проекти зі створення нових фірм користуються максимальною підтримкою федерального уряду. Високорозвинена інфраструктура, у тому числі найсучасніша телефонна і комунікаційна мережа в світі. Велика та стабільна банківська система, сучасні фінансові інститути і одна з найбільших бірж світу – FWB (Франкфуртська фондова біржа). Сприятливий імміграційний режим.

Напрями та способи інвестування

Німецька економіка залишається найбільшою в Європі і 3-4-ою у світі. Здатна засвоювати великі обсяги інвестиційних ресурсів і пропонує будь-які можливі способи інвестування. Обмежень для інвесторів в країні немає. Найбільш привабливі сегменти економіки: технології з використання відновлювальних джерел енергії та екологічно чисті технології, біотехнології, інформаційні технології, практично всі галузі важкої промисловості (частка в сукупному експорті понад 80%), хімічна промисловість. За останні 3 роки найбільш зростаючим сектором економіки Німеччини стала сфера послуг.

Австралія

Австралія – одна з небагатьох капіталістичних країн, які найбільш повно втілили принцип laissez-faire (принцип державного невтручання в економічне життя). Австралія стоїть на 2-ому місці за індексом людського розвитку та на 6-ому за якістю життя. Значна частка видобувного сектора забезпечила Австралії істотне зростання економіки в перше десятиліття XXI століття. Головні покупці австралійської продукції – США, Японія, Китай, Південна Корея і Нова Зеландія. Австралія має досить значні запаси енергетичної та мінеральної сировини. За запасами залізної руди вищої якості Австралія посідає друге місце в світі, володіє великими запасами нафти і природного газу, є одним з найбільших виробників і експортерів вугілля, алюмінію, міді, титанової руди, урану, алмазів, входить до п'ятірки найбільших у світі виробників золота, цинку та свинцю. З виробництва електроенергії на душу населення Австралія займає одне з перших місць у світі.

Справка

Населення – 22,2 млн осіб, ВВП – 882,4 млрд дол., ВВП на душу населення – 39 699 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 2,8%, експорт – 284,6 млрд дол., імпорт – 267,8 млрд дол., торговий баланс – 16,8 млрд дол., безробіття – 5,2%, інфляція – 2,8%, приплив іноземних інвестицій – 32,5 млрд дол., податок на прибуток – 45% (межа), корпоративний податок – 30%, загальне податкове навантаження – 30% ВВП, державні витрати – 34% ВВП, бюджетний дефіцит – 4,3% ВВП, державний борг – 20,5% ВВП.

Негативні фактори

Негативних факторів при інвестуванні в Австралію практично немає. Побоювання викликає лише велика частка Китаю в зовнішній торгівлі (і з імпорту, і з експорту), в 2010 році Китай став першим зовнішньоекономічними партнером Австралії, потіснивши Японію. Торговельні відносини настільки сильні, що багато валютних дилерів використовують Австралійський долар як проксі для юаня.

Мінусом цих факторів є тільки те, що уповільнення зростання в Китаї може спричинити дуже сильний вплив на економічну ситуацію в Австралії.

Позитивні фактори

Австралія посідає 3 місце у «рейтингу економічних свобод». Незалежна судова влада, ефективна боротьба з корупцією, низький рівень державного боргу, низька інфляція, прозорі та ефективні правила ведення бізнесу і високий рівень пільг для малого бізнесу. В Австралії не було рецесії з початку 1990-х років. Через 2-3 роки з моменту створення процвітаючими стають більше 85% нових фірм, при цьому обсяг початкових вкладень зазвичай не перевищує 100 000 австралійських доларів. Акції австралійських компаній торгуються на більшості світових майданчиків. І зовнішні, і внутрішні інвестори рівні в правах і однаково захищені. Сучасна інфраструктура, зв'язок і висококваліфікований персонал.

Напрями та способи інвестування

Послідовні економічні реформи уряду (приватизація, дерегулювання і реформа податкової системи) створили сприятливі умови для інвестування практично у всі сегменти економіки Австралії. Відсутність обмежень дозволяє купувати підприємства будь-якого масштабу в будь-яких галузях. У малому бізнесі основні інвестиції припадають на ресторанний бізнес, бізнес у сфері швидкого харчування, невеликі магазинчики та пункти продажу засобів зв'язку. Середній бізнес в основному зацікавлений в інвестиціях в туризм, сферу послуг і високотехнологічні галузі промисловості. Основні експортно-орієнтовані галузі економіки – сільське господарство та видобування природних ресурсів. І якщо сільське господарство – це в основному прямі інвестиції, то в гірничодобувну галузь інвестиції йдуть в основному через фондовий ринок.

Мексика

Історія Мексики – наочний приклад згубності революцій. Починаючи з 1624 і до 1929 року Мексика пережила таку кількість повстань і революцій, як всі інші країни разом узяті. Власне, саме цим можна пояснити значне відставання в розвитку мексиканської економіки, яка до початку Другої світової війни багато у чому носила відбиток колоніалізму. Друга світова війна вплинула на розвиток країни. Втративши європейський імпорт, країна була змушена розвивати власне виробництво, чому сприяла фінансова і технологічна допомога США, а зростання світових цін зумовило накопичення Мексикою значних золотовалютних запасів. Збільшення видобутку нафти і підвищення ціни на неї в період 1976-1982 років дозволили Мексиці стати однією з провідних нафтовидобувних країн. Новий етап у розвитку Мексики настав у 2006 році, після приходу до влади Філіпе Кальдерона, який оголосив нещадну війну нарко-баронам і почав грандіозну розбудову інфраструктури (автодороги, мости, дамби, аеропорти тощо).

Справка

Населення – 108,6 млн осіб, ВВП – 1,6 трлн дол., ВВП на душу населення – 14 430 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 1,8%, експорт – 298,5 млрд дол., імпорт – 301,5 млрд дол., торговий баланс – -5,6 млрд дол., безробіття – 5,3%, інфляція – 4,2%, приплив іноземних інвестицій – 18,7 млрд дол., податок на прибуток – 30% (межа), корпоративний податок – 30%, загальне податкове навантаження – 18% ВВП, державні витрати – 26,9% ВВП, бюджетний дефіцит – 3% ВВП, державний борг – 42,9% ВВП.

Негативні фактори

Основним негативним чинником інвестицій в Мексику є соціальна нестабільність, пов'язана з незаконним обігом наркотиків. Серйозні запитання викликає рівень захисту прав власності і корупція. Обтяжливі нетарифні бар'єри і жорстке регулювання ринку праці підривають економічну ефективність бізнесу. Існують обмеження для іноземних інвестицій у низку галузей, наприклад в енергетику і телекомунікації. Велика залежність економіки від експорту в США і грошових переказів від трудових мігрантів з США. Судова система неефективна і схильна до політичного впливу. У зв'язку з президентськими виборами в 2012 році зросте протистояння між правлячою Партією національної дії та опозиційною Інституційно-революційною партією, що викличе політичну нестабільність і імовірно, сповільнить хід реформ.

Позитивні фактори

Низький рівень інфляції. Конкурентоспроможний і відкритий фінансовий сектор, з швидкозростаючою часткою іноземної участі. Великий потенціал в лібералізації економіки і приватизації значної частини державної власності. Великі запаси нафти та газу.

Напрями та способи інвестування

Найбільш цікава енергетична галузь мексиканської економіки залишається закритою для іноземних інвестицій, тут панують державна Pemex (нафто-газо-видобуток і частково переробка). Для іноземних інвесторів відкритий сегмент нафтопереробки, нафто- та газохімії. У вугільній галузі інвестиційних бар’єрів для іноземців немає, так само як і у виробництві електроенергії. Туристична галузь, будучи 4-ою за рівнем доходів галуззю економіки, обслуговує понад 20 млн туристів на рік і є найбільшим реципієнтом іноземних інвестицій. Мексиканська фондова біржа (Bolsa Mexicana de Valores, BMV) – найбільша біржа Мексики і друга за розміром в Латинській Америці після фондової біржі Сан-Паулу. Здійснює торги акціями, державними паперами, облігаціями, варрантами, ф'ючерсами. Обсяг торгів – 126,3 млрд дол.

Канада

Друга за площею держава світу займає провідні позиції практично у всіх рейтингах, як економічних, так і якості життя. Канада має багатогалузеву економіку, що базується на багатих природних ресурсах і торгівлі. Остаточно сучасна Канада сформувалася в 1949 році після приєднання домініону Ньюфаундленд як десятої провінції Канади. У Канаді переважає загальне право (common law), всюди крім провінції Квебек, де використовується Цивільний кодекс базується на французькому праві. Канада є однією з найбагатших країн світу з високим доходом на душу населення, найбільшим експортером продовольства (в першу чергу зерна), цинку, урану, золота, нікелю та алюмінію. Канада є однією з небагатьох промислово розвинених країн, що виступає чистим експортером енергоносіїв. З кризи 2008 року економіка Канади вийшла практично без втрат зі стійким балансом державних фінансів, і це при тому, що всі останні три роки уряд Канади знижував ставки корпоративного податку.

Справка

Населення – 34,1 млн осіб, ВВП – 1,3 трлн дол., ВВП на душу населення – 14 430 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 1,2%, експорт – 393,0 млрд дол., імпорт – 401,7 млрд дол., торговий баланс – -8,7 млрд дол., безробіття – 8,0%, інфляція – 1,8%, приплив іноземних інвестицій – 23,4 млрд дол., податок на прибуток – 29% (межа), корпоративний податок – 16,5%, загальне податкове навантаження – 31,1% ВВП, державні витрати – 26,9% ВВП, бюджетний дефіцит – 5,6% ВВП, державний борг – 84% ВВП.

Негативні фактори

Знайти негативні фактори інвестицій в Канаду дуже важко. Можна віднести до цього державні витрати, які збільшилися на 40%, деяке зростання дефіциту бюджету і державного боргу, і це практично все. Ще можна додати тісні торговельні відносини з США, але тут є і негативні і позитивні моменти.

Позитивні фактори

Дуже низький рівень інфляції. Високий рівень економічних свобод, ефективна незалежна судова система, низька корупція, високий рівень захисту прав власності. Висококваліфіковані кадри. Диверсифікована і збалансована економіка, що представлена і сировинними, і переробними секторами і сферою послуг. Висококапіталізована, надійна банківська система і розвинений фінансовий ринок. Відсутність обмежень на іноземні інвестиції, рівні права для всіх категорій інвесторів. Акції більшості канадських компаній торгуються як на національних, так і на міжнародних майданчиках.

Напрями та способи інвестування

Канада – країна іммігрантів. Імміграція значно впливає на економіку країни, не тільки за рахунок фінансового внеску осіб, що приїжджають, але і за рахунок державної політики в цій області: основна хвиля іммігрантів – це висококваліфіковані фахівці з високим рівнем активності. Внаслідок відкритості країни до іммігрантів інвестувати в Канаді можна у всі сегменти ринку, як в малий бізнес, так і у великий, мати як стратегічні, так і портфельні інвестиції. В Канаді діють 3 фондові біржі в Торонто, Монреалі та Ванкувері. Фондова біржа Торонто (Toronto Stock Exchange) – одна з найбільших світових бірж (6-та в світі та 2-га в Америці), першою в світі запустила систему електронної торгівлі в 1977 році, обсяг торгів – 1,4 трлн дол., кількість лістингованих компаній – 1 516, кількість IPO в 2010 році – 119. Виділити бажані для інвесторів сегменти канадської економіки важко, проте варто звернути увагу на будівництво, авіа- та машинобудування, електронно-телекомунікаційну промисловість та енергетику. Для прямих інвестицій цікаві туризм (Канада знаходиться на 5-ому місці за відвідуваністю), а також рибальство і переробка морепродуктів.

Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ)

Об'єднані Арабські Емірати, що омиваються водами Перської та Оманської заток, представляють унікальну країну, яка поєднує республіканську і монархічну форму правління. Федерація що складається з семи мікродержав з абсолютною монархією: Абу-Дабі, Аджман, Дубай, Рас-ель-Хайма, Умм-ель-Кайвайн, Фуджейра і Шарджа. На чолі кожної з мікро-держав стоїть емір і всі вони утворюють вищий орган ОАЕ – Вищу раду союзу. Пост Президента ОАЕ суміщений з постом еміра найбільшого емірату – Абу-Дабі, а пост Прем'єра уряду – з постом еміра Дубая. Законодавча влада представлена федеральною Національною радою, яка формується з представників кожного емірату виходячи з чисельності населення, політичної та економічної ситуації у відповідному еміраті. При населенні в 5,1 млн осіб етнічні араби становлять приблизно 30% (корінні жителі – всього 11%), решта – іммігранти з Південної Азії. 85% жителів ОАЕ не є її громадянами.

Основа економіки ОАЕ – видобуток, експорт, реекспорт та торгівля сирою нафтою і газом. Доходи від цих природних ресурсів забезпечили ОАЕ швидке зростання економіки, дозволивши зайняти значну частку ринку морських і повітряних перевезень, розвиток туризму, сільського господарства (за рахунок розвитку підприємстві з опріснення води), будівництва і телекомунікацій.

Справка

Населення – 5,1 млн осіб, ВВП – 246,8 млрд дол., ВВП на душу населення – 48 821 дол., середнє щорічне зростання ВВП – 4,1%, експорт – 212,3 млрд дол., імпорт – 161,4 млрд дол., торговий баланс – 50,9 млрд дол., безробіття – 2,4%, інфляція – 0,9%, приплив іноземних інвестицій – 3,9 млрд дол., податок на прибуток – 0%, корпоративний податок – 30% (межа), загальне податкове навантаження – 3% ВВП, державні витрати – 25,8% ВВП, бюджетний дефіцит – 3% ВВП, державний борг – 20% ВВП.

Негативні фактори

Обмеження іноземних інвестицій – діючі в даний час закони ОАЕ обмежують іноземну участь в розмірі не більше 49% за межами вільних економічних зон (налічується близько 20, в основному в еміраті Дубай), щоправда необхідно відзначити, що законопроект, який дозволяє 100% іноземних інвестицій у підприємство) вже готовий, він проходить доопрацювання і протягом двох місяців роботу над ним буде закінчено. В першу чергу це торкнеться високотехнологічних та інвестиційно-ємких секторів. Судова система ОАЕ знаходиться під сильним впливом правлячих сімей. На 80% економіка залежить від природних ресурсів і сильно постраждала від кризи 2008 року – крім падіння цін на нафту відбувся крах бульбашки нерухомості. Значна присутність держави на фінансовому ринку. Значний вплив релігійних поглядів на правила поведінки, в тому числі іноземців, особливо жінок.

Позитивні фактори

Низька інфляція і нульова ставка податку на прибуток, відсутність обмежень на репатріацію капіталу. Низький рівень корупції. Регулювання ринків останнім часом покращилося і стало більш ефективним. Відкриті ринки капіталу.

За рівнем економічних свобод ОАЕ займає 35-те місце в світі. Населення надзвичайно цінує свою ділову репутацію, а будь-які спроби обману засуджуються суспільством і переслідуються правоохоронними органами країни. Вигідне географічне розташування країни і низький рівень бюрократії. Високий рівень безпеки. Високий рівень охорони здоров'я, транспортної і комунікаційної інфраструктури.

Напрями та способи інвестування

ОАЕ мають відкриту економіку з високим дохідом на душу населення і значне позитивне сальдо зовнішньої торгівлі. Крім видобутку нафти і газу, важливими галузями економіки є обробна промисловість, нафтопереробка, суднобудування та ремонт суден. Розвивається промисловість будівельних матеріалів і сільське господарство.

Основний профіль компаній, зосереджених у вільних економічних зонах, – торгівля (74%), на промисловість припадає 22%, більше чверті компаній – дрібні та середні підприємства. Біржовий ринок представлений двома біржами в Абу-Дабі та Дубаї (найбільша Фондова біржа Абу-Дабі (Abu Dhabi Securities Exchange)). Ринкова капіталізація компаній, що торгуються, – 104,7 млрд дол., на біржі в Абу-Дабі лістинговані 69 компаній, а в Дубаї – 40. Ринок нерухомості ОАЕ після краху в 2008 році Dubai World поки не відновився, ціни на нерухомість, що впали на 50%, зросли на 4-6%, але до повернення на докризовий рівень ще далеко.

Уряд ОАЕ планує надати преференції інвесторам, які планують інвестиції у високотехнологічні виробництва.

Висновки

Усі країни, що були розглянуті в огляді, дуже різні. Але ці країни швидше за все збережуть свою інвестиційну привабливість не тільки в 2012 році, але й найближчі 3 роки, навіть не дивлячись на поширення економічної кризи в світі. На підставі аналізу можна сформувати пропозиції щодо способів інвестування в активи цих економік:
1. Китай – інвестиції у фондовий ринок (Шанхай), інвестиції в стратегічні підприємства через західні фонди прямих інвестицій і прямі інвестиції в малий бізнес;
2. США – портфельні інвестиції в біржові інструменти;
3. Індія – прямі інвестиції в малий бізнес переробки сільгосппродукції та інвестицій, в енергетичний сектор через фонди прямих інвестицій, інвестиції в індексні фонди;
4. Бразилія – портфельні інвестиції в акції бразильських компаній;
5. Польща – портфельні інвестиції в акції польських компаній, що торгуються в секції NewConnect;
6. Німеччина – всі види інвестиції у фондовий ринок, інвестиції в стратегічні підприємства через фонди прямих інвестицій і прямі інвестиції у високотехнологічні галузі малого бізнесу;
7. Австралія – обмежені інвестиції в акції найбільших компаній, прямі інвестиції в малий і середній бізнес (туризм, технології, сфера послуг);
8. Мексика – прямі інвестиції в малий бізнес, інвестиції в індексні фонди;
9. Канада – портфельні інвестиції в акції канадських компаній, інвестиції у фонди прямих інвестицій, прямі інвестиції в туристичну індустрію та сервісні послуги;
10. ОАЕ – прямі інвестиції в інфраструктуру і високотехнологічні компанії.*За матеріалами k2kapital.com

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"