інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Золотий стандарт в контексті сучасних реалій*

Економісти називають з вченими ступенями недалекоглядними всіх прихильників повернення до монетарної системи, відомої під назвою «золотий стандарт». Однак за останнє століття далеко не всім країнам золотий стандарт приніс лише лихо, особливо це стосується аспектів, які сьогодні потрапили під пильну увагу економічної громадськості: зростання, інфляція та частота банківських криз. Проблема криється зовсім не в прихильниках золотого стандарту, а в тих, хто так наполегливо намагається їх ізолювати і зганьбити.

У грудні 2011 року команда з трьох економістів Банку Англії – Олівер Буш, Каті Фарант і Мішель Райт – підготували огляд трьох періодів: традиційного золотого стандарту (1870-1913); різновиду золотого стандарту, відомого як Бреттон-Вудська система (1948-1972); і гнучких валютних курсів (1972-2008). В огляді порівнюються річні темпи зростання на душу населення в багатьох країнах світу. З’ясувалося, що в останні роки без золотого стандарту таке зростання було вищим і досягало у середньому 1,8% на душу населення, тоді як до 1913 року, в період золотого стандарту воно не перевищувало 1,3%.
Проте автори також з’ясували, що в період з 1948 по 1972 роки (під час дії золотовалютного стандарту, який був різновидом золотого стандарту) середні темпи зростання економіки на душу населення в світі склали 2,8%, що вище, ніж у «незолоту» епоху. Результат дослідження зовсім не означає, що потрібно терміново повернутися у вчорашній день. Просто, мабуть, варто задуматися над тим, як працював золотий стандарт. Такий аналіз принесе користь. Золото виблискує по-різному. Під час золотого стандарту гроші були забезпечені золотом, внаслідок чого уряди не мали ніякої можливості роздувати інфляцію. Тому в цей період, а також під час Бреттон-Вудської системи інфляція була низькою, особливо порівняно з сучасним станом справ. Вважається, що золотий стандарт провокує більше банківських криз, ніж будь-який інший валютний режим. У дослідженні Банку Англії йдеться про те, що золото допомагає стабілізувати банки: у «незолотий» період банківських криз було більше, ніж під час двох золотих стандартів. У звіті цього банку говориться, що, в цілому, золотий стандарт показав непоганий результат у плані фінансової стабільності та економічної ефективності.
У роки золотого стандарту ринки і країни насолоджувалися відносною стабільністю, а капітал прямував в проекти, здатні стимулювати зростання економіки. Єдиним недоліком такого режиму автори вважають нездатність урядів виконувати тонке налаштування своїх економік. Але, враховуючи накопичений за останні роки досвід ймовірно, не все так вже і погано. Таким чином, зневага до любителів золота не цілком виправдана. Було б цікаво і корисно уважно ознайомитися з різними планами валютних режимів, заснованих на золоті, які народжуються за межами касти економістів. Багато людей, в основному колишні банкіри, вважають, що США пора повернутися до певної версії золотого стандарту. Льюіс Лерман, фінансист і засновник інституту Gilder-Lehrman, нещодавно опублікував план повернення до золотого стандарту, що має назву «Справжній золотий стандарт». Чарльз Кадлек, ще один виходець з Уолл-стріт, спільно з Ральфом Бенко опублікували свою пропозицію під назвою «Золотий стандарт XXI століття». Конгресмен, Кевін Брейді, запропонував зробити золото обов’язковим критерієм, який повинен враховуватися ФРС при визначенні процентних ставок. У дюжині законопроектів різних штатів містяться власні версії золотого та срібного валютного режиму. Останні 30-40 років люди з легкістю навішували ярлики «дурнів і диваків» на прихильників золотого стандарту, тому що будь-які згадки про нього і його наслідки систематично виключалися з освітніх програм. Дуже просто назвати єрессю те, що професорам здавалося негідним уваги. Але варто запитати себе, чому вони виключили золотий стандарт з підручників? Можливо, тому, що системи гнучких валютних курсів, якими вони так захопилися в кінцевому рахунку, виявилися не такими вже ефективними?

* За матеріалами ua-banker

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"