інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Статки мільярдерів у контексті розвитку національних економік *

Ручір Шармар

Процвітання капіталістичного суспільства, як стверджує сучасна наука, базується на творчій руйнації застарілих економічних засад. Однак люди, які володіють хорошими політичними зв’язками і вже перебувають в списку мільярдерів, зацікавлені у збереженні усталеного порядку, саме тому вони є ворогами капіталізму.

Протягом майже 20 років роботи на ринках, що розвиваються, та подорожей по всьому світі у пошуках можливостей для інвестування я розробив для себе одне незвичайне правило.
Я стежу за списками мільярдерів, щоб з’ясовувати, завдяки чому вони заробили свої статки, і враховувати, скільки мільярдів вони заробили. Зміни в списках, а також в розмірах і джерелах статків можуть слугувати попереднім показником того, наскільки готові країни, що розвиваються, конкурувати в глобальній економіці.
Якщо в країні з’являється занадто багато мільярдерів як для розміру її економіки, така концентрація багатства може призвести до стагнації. Візьмемо як приклад Китай. Здорова економіка в конкурентному середовищі породжує величезні багатства, і за цим параметром в Китаї, як і раніше, дуже здорова економіка.
Разом з тим, у першій десятці китайських мільярдерів спостерігається висока ротація, і мало в кого з них виходило нажити більше 10 млрд дол. Є підстави думати, що Пекін ввів неписане правило, яке обмежує розмір їхніх статків.
За 15 років Китай створив більше багатств, ніж будь-яка інша країна, але статок найбагатшої людини не перевищує 10 млрд дол. Це набагато менше, ніж у мільярдерів з не настільки сильних економік – Індії, Мексики, Росії, Нігерії.
Також багато про що говорить і та обставина, що в останнє десятиліття дві людини, які вважалися найбагатшими в Китаї, зараз перебувають у в’язниці у зв’язку зі звинуваченням в корупції.
Це не означає, що вони були заарештовані безпідставно, проте вказує, що влада приділяє особливу увагу тим випадкам, коли угоди приносять статок, який наближається до 10 млрд дол.
Ден Сяопін говорив, що «бути багатим почесно», проте зараз влада дає зрозуміти, що це не стосується надто багатих. Уряд, схоже, забезпечує нагорі конкурентну ротацію, щоб приборкати суспільне невдоволення.
Тепер подивимося на Росію, в якій сотня мільярдерів контролює капітал обсягом 20% національного ВВП. У Росії майже стільки ж мільярдерів, як в Китаї, проте їх сукупний статок в два рази більший, хоча російська економіка вчетверо менша за китайську. Також вражає і те, що в Росії немає не тільки середнього класу, але і класу мільйонерів. За даними Boston Consulting Group, Китай займає за кількістю мільйонерів третє місце в світі, а Росія – навіть не входить в 15-ку країн.
Зростаючий вплив держави на бізнес у цій країні відображає той факт, що 69 російських мільярдерів живуть в Москві, створюючи найвищу концентрацію мільярдерів у світі. Під захистом своїх покровителів найбагатші росіяни не стикаються з високою конкуренцією.
Вісім з першої десятки мільярдерів тримаються в ній з 2006 року. Більше 80% багатства російським мільярдерам приносять непродуктивні галузі – нерухомість, будівництво та особливо видобуток сировини – нафти та газу. У цих секторах політичні зв’язки можуть підтримувати високі статки окремих осіб дуже довго.
В жодній країні, що розвивається, частка цих секторів не перевищує 35%. Навіть у Бразилії, країні із сировинною економікою, приблизно з тим же рівнем доходу, що і Росія, частка непродуктивних галузей в статках мільярдерів не перевищує 12%.
Якщо мільярдери процвітають, культивуючи політичні зв’язки, а не нові галузі, це може стати причиною заворушень, аналогічних індонезійському повстанню, яке в 1990-х роках скинуло правлячий уряд.
У світовій пресі Індія, як і раніше, асоціюється зі своїми технологічними підприємцями, однак останнім часом цих динамічних магнатів замінює в списку мільярдерів нова група – провінційні магнати, які домовляються з урядами штатів і монополізують ринки в таких галузях, як видобуток корисних копалин або нерухомість. Оскільки в Індії немає податків на спадщину і майно, в ній завжди було багато мільярдерів, проте зараз цей клас швидко розширюється. Ймовірно, він зростає швидше, ніж в будь-якій країні світу.
У 2000 році в сотні мільярдерів світу індійських магнатів не було. У 2011 році їх налічувалося сім – більше було тільки американських, російських і німецьких. У 2012 році через проблеми на індійському фондовому ринку їх залишилося чотири.
Якщо порівняти індійських і китайських мільярдерів, то можна побачити, наскільки по-різному розвиваються економіки Індії та Китаю. У світі, що розвивається, за рівнем багатства своїх мільярдерів у першій десятці Індія відстає тільки від Росії та Мексики. Вся перша десятка індійських мільярдерів з останнього списку Forbes збереглася з 2006 року, в той час як у списку 2006 року було тільки п’ять мільярдерів зі списку 2001 року.
На частку ж китайських мільярдерів припадає лише 3% економіки, і лише чотири китайських мільярдери з першої десятки не змінилися з 2006 року. Проте, незважаючи на ці ознаки стагнації, багато індійських багатіїв слугують предметом національної гордості, а не обурення. Вражає контраст з Латинською Америкою, в якій надбагаті їздять у броньованих машинах і намагаються сховатися.
У Мексиці, в якій відсутня ротація фінансових магнатів, найбагатша людина в світі Карлос Слім мешкає за високою стіною в порівняно скромному будинку з шістьма спальнями в Мехіко.
Списки мільярдерів можуть слугувати не тільки негативним показником. Порівняно низька концентрація національного багатства в руках мільярдерів – одна з причин вважати перспективи країн, що знаходяться в кінці списку мільярдерів, дуже хорошими на фоні уповільнення світової економіки. Крім того, у перших десятках багатіїв з цих країн за 2011 рік дуже висока ротація. У південнокорейському списку з 2006 року втрималися лише п’ять осіб, у філіппінському списку – дві з шести.
Звичайно, порівнювати таку розвинену країну як США з більш молодими країнами, які швидко розвиваються, помилково, проте швидкий перегляд американського списку мільярдерів демонструє деякі особливості.
Можна було очікувати, що статки в ньому будуть порівняно великими і сталими, а це так і є: середній статок мільярдера з першої десятки в Штатах сягає 31 млрд дол. Однак загальна частка мільярдерів у ВВП – 10,6% – має середній показник за стандартами ринків, що розвиваються. Американські мільярдери також непогано перенесли фінансові негаразди.
Якщо в певний момент японських магнатів підкосила криза, пережита Японією на початку 1990-х років, то найбагатші американські мільярдери за 20 років зайняли лідируючі позиції в світовій десятці і втримали їх, незважаючи на кризу 2008 року.
Це показує, що американці краще адаптуються до глобальних зрушень. Для американського списку характерно, що найбільші і стабільні статки в ньому належать незалежним і передовим лідерам, засновникам ефективних компаній – Microsoft, Berkshire Hathaway, Walmart. Це компанії, які здатні підвищити глобальну конкурентоспроможність будь-якої економіки – розвиненої або такої, що розвивається.
Корисність списків мільярдерів, ймовірно, буде посилюватися в міру зростання ринків, що розвиваються. Наприклад, в Індонезії в першій десятці мільярдерів втрималася з 2006 року тільки одна людина, але лише тому, що в 2006 році в країні було тільки два мільярдери.
На що треба дивитися, вже ясно: кількість мільярдерів має бути пропорційною ВВП, мільярдери повинні стикатися з конкуренцією, що породжує ротацію і обмежує їхню частку в економіці. І виникати вони повинні в першу чергу в нових продуктивних галузях, а не завдяки патронажу.
В основі процвітання капіталістичного суспільства лежить творче руйнування застарілих засад. І оскільки люди, які володіють хорошими політичними зв’язками і вже знаходяться в списку мільярдерів, зацікавлені в збереженні усталеного порядку, вони – вороги капіталізму.

* За матеріалами статті Ручіра Шарма, керівника відділу східних ринків інвестиційного банку Morgan Stenley Investment Management, опублікованої на веб-сайті www.washingtonpost.com.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"