інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Інвестування коштів в компанії високих технологій та медицини на глобальних ринках

Б. Гобечія

Фінансова криза 2008-2009 років зачепила абсолютно всі сфери економіки, падіння ринкових котирувань не вдалося уникнути жодній компанії. Однак інвестори, оговтавшись від переляку та скористатись рештою грошей і розумом, вирішили, що сферу високих технологій і медицини криза має оминути. Компанії цих галузей економіки виправдали їх очікування.

ІТ-компанії
Пояснень цьому факту існує чимало, але головне, на думку експертів, це оптимізм і переконання інвесторів. Хоча обсяг гарячих інвестиційних грошей зменшився не на багато, розміщувати їх треба, а темпи зростання компаній нової економіки перекривають страх ринкового ризику.

Безумовно, не можна інвестувати гроші спираючись тільки на подібні міркування. Тому розглянемо декілька більш серйозних причин:
1) попит на засоби зв’язку, програмне забезпечення, напівпровідники, медичне обладнання тощо після кризи не тільки не скоротився, але і виріс в глобальному масштабі; 2) при цьому попит виріс не тільки за рахунок корпоративних покупок, але і за рахунок споживчого ринку; 3) оцінка попиту до 2015 року більшості аналітичних центрів дає позитивні очікування від 25% зростання до подвоєння; 4) зростання конкуренції в секторі також є позитивним чинником.
Загальний список компаній, що заслуговують на увагу інвесторів у цьому сегменті, перевищує пару сотень, однак управління таким портфелем для однієї людини – річ практично неможлива. Тому пропонується портфель з 20 емітентів з наступними параметрами: мінімальний розмір портфеля – 100 тис. доларів США; горизонт інвестування – від 3-х років; частота перевірки портфеля у відсутності сигналів форс-мажора – 1 раз на місяць.

Медицина
«Будьмо здоровими!» – це, мабуть, найпопулярніший тост у світі. І це правильно, так само, як – «Краще бути здоровим і багатим, ніж бідним і хворим!» Однак, сучасне життя в мегаполісах, постійний стрес, екологічна ситуація, сидячий спосіб життя та інше вимагають значних зусиль, щоб «Бути здоровим!» Природно, що бізнес не міг проігнорувати це природне прагнення людини до здоров’я та здорового способу життя. Сучасні центри підтримки здоров’я, медичні клініки, аптечні мережі, виробники медичної апаратури та обладнання радісно пропонують свої послуги для страхових компаній і безпосередньо для людей.

Інвестувати гроші в медицину спираючись тільки на переконання, що лікуватися люди будуть в будь-якій ситуації і не шкодуватимуть грошей, абсолютно невірно. Але є низка серйозних причин, які вказують на те, що найближчі роки будуть досить сприятливими для галузі:
• новий закон про медичне страхування в США, хоч і викликав хвилю суперечок і навіть був у судовому порядку відхилений низкою штатів, в цілому починає працювати;
• країни, що розвиваються, досягнувши певного рівня добробуту, починають інвестувати величезні кошти в систему охорони здоров’я;
• наукові розробки, особливо в галузі генетики і біосинтезу, найближчим часом викинуть на ринок цілу низку нових препаратів, що обіцяють успіх фармакологічним компаніям;
• все більше людей переходять з принципу «лікуватися коли захворів», до принципу «постійна турбота про здоров’я», що веде до швидкого зростання мереж підтримки здоров’я, фітнес-клубів з медичним ухилом;
• якщо узагальнити, витрати на здоров’я зростають і в розвинених країнах, і в країнах, що розвиваються, тобто в систему йдуть гроші, потрібно лише правильно вибрати тих, у кого їх виявиться більше.
Список вартих уваги інвесторів компаній, що можна віднести до сектору «Медицина» дуже великий, проте в масовій медицині розмір має значення, а ось тут сперечатися з американськими компаніями поки що майже нікому. Та й на біржовому ринку галузь краще представлена в США. Тому виходячи з цього пропонується портфель «Медицина» з наступними параметрами: мінімальний розмір портфеля – 500 тис. доларів США; горизонт інвестування – від 5 років; частота перевірки портфеля за відсутності сигналів форс-мажора – 1 раз на місяць.
Яка компанія є кращою в тій чи іншій країні? Питання на засипку, однозначної відповіді апріорі не існує. Можна наводити мільйони об’єктивних характеристик, графіки, корпоративні звіти та прогнози аналітиків, але в кінцевому підсумку все зведеться до питання смаку – подобається/ не подобається.
Зрозуміло, що всі намагаються обґрунтувати свій вибір науковими, псевдонауковими статистичними і математичними теоріями, але в більшості випадків вибір вже зроблено. Інтуїтивно або на основі підсвідомої обробки накопиченої інформації, не важливо. Люди просто підкріплюють свій внутрішній вибір зовнішніми ознаками успішності компанії. Все питання в тому, чи можна довіряти цьому вибору?
Портфель з 15 кращих компаній 15 інвестиційно-привабливих країн, з наступними параметрами: мінімальний розмір портфеля – 200 тис. доларів США; горизонт інвестування – від 3-х років; частота перевірки портфеля у відсутності сигналів форс-мажора – 1 раз у квартал.

Далеко не всі компанії, що потрапили до портфелю, займають перші місця в регіональних рейтингах, але практично всі присутні в рейтингу «The Forbes Global 2000». Основним критерієм вибору була перспективність компанії та здатність до розвитку в наступні 5-10 років.
Формувати портфель краще через будь-якого американського брокера. Якщо відлякує мовний бар’єр або турбує довіра до закордонного брокера, логічно звернутися до вітчизняного.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"