інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Історія «золотої бульбашки» та сучасні реалії*

Френк Холмс

Сорок років тому президент Річард Ніксон скасував золотий стандарт, тим самим завершивши епоху глобальної монетарної системи із золотим забезпеченням, народжену на Бреттон-Вудській конференції в 1944 році, і запустивши тим самим декаду стагфляції для американської економіки.

У той час на 1 дол. можна було купити 1/35 унцію золота. Сьогодні за долар ви отримаєте 1/1780 унцію золота. Іншими словами, на один долар США зараз можна купити золота тільки на два центи порівняно з тим, що за нього можна було придбати в 1971 році. Це означає, що споживачі втратили близько 98% своєї купівельної спроможності в золоті за останні 40 років.

Долар США – це не єдиний актив, який значно поступився золоту за останні роки. У жовтого металу були періоди відносної сили також проти фондового індексу S&P 500. Графік аналітиків від Gold Stock Analyst порівнює результати золота і S&P 500 з 1971 року – і одразу видно, що золото зазнало ралі слідом за промовою Ніксона і досягло піку в 850 дол. в 1980 році. За цією ціною унція золота була в 7,6 разів дорожче індексу S&P 500. Золото показувало постійно гірші результати в наступні 20 років. S&P 500 вийшов вперед в 1992 році і досяг піку в 5,3 разів цінності золота в 1999 році. В даний момент ціна на золото перевершує S&P 500 в 1,6 раз.
Що ж послужило причиною невдалого періоду з 1980 по 1999 роки? Це були зрушення в урядовій політиці, які історично слугували передвісником змін, – основна інвестиційна догма в компанії U.S. Global Investors.
Аналітики вказують на те, що глава Федеральної резервної системи Пол Волкер спрямував американську економіку до позитивних процентних ставок в 1980 році і його мета була досягнута в 1992 році, в тому ж самому році, коли S&P 500 перевершив золото.
Аналітики стверджують, що цінам на золото необхідно досягти рівня 10,000 дол., щоб відносна цінність золота повернулася до пікових рівнів 7,6 раз індексу S&P 500 періоду 1979-1980 років. Очевидно, що такий сценарій малоймовірний, але він, тим не менш, задає порівняльні рамки для балаканини про «золоту бульбашку».
Один тільки факт, здатний припинити балачки про «золоту бульбашку» – це негативні реальні процентні ставки, які будуть з нами ще довго. Саме вони одним з головних драйверів ставки на страх і історично завжди були чарівним еліксиром для підвищення цін на золото. Магічне число для реальних процентних ставок – це 2%. Тобто коли ви можете заробити більше 2% на вкладенні в короткострокові казначейські облігації з поправкою на інфляцію. Наші дослідження свідчать, що ресурси показують гарні результати, коли ставки падають нижче порога в 2%.

Візьміть, наприклад, золото і срібло, які історично зростають, коли реальні процентні ставки опускаються нижче 2%. До того ж чим нижче падають реальні процентні ставки, тим швидше зростає прибутковість золота. З іншого боку, як тільки реальні процентні ставки піднімаються вище за позначку в 2%, починається падіння прибутковості, як золота, так і срібла.
Важливо відмітити вирішальну роль урядової політики, а не конкретних політичних партій у визначенні цього феномену. В 1990-ті роки під час правління Клінтона в США був бюджетний профіцит і інвестори могли заробити на вкладенні в казначейські облігації (близько 3%) більше рівня інфляції (близько 2%). Тому вони не були мотивовані купувати ресурси, такі як золото, і ціни на нього трималися близько 250 дол. за унцію.
З 2001 року зростання державного регулювання всіх сфер життя, негативні процентні ставки, а також розростання системи соціального забезпечення, яка фінансується за допомогою збільшення бюджетних дефіцитів, викликали дисбаланс в американській економіці. Саме розбалансування фіскальної та монетарної політики штовхає золото до нових висот у валюті країни.
На даний момент ФРС тримає процентні ставки на рівні близькому до нуля вже протягом трьох років, а розмір федерального бюджетного дефіциту досяг 1,4 трлн. дол. У дійсності як бюджетний дефіцит у відсотку від ВВП (-11%), так і борг федерального уряду у відсотках від ВВП (близько 65%), знаходяться на найвищих рівнях з 1950 року, демонструють аналітики Citigroup. Все це допомогло штовхнути золото до 1 000 дол., 1 500 дол., а тепер і до 1 800 дол. за унцію.
Це тільки одна сторона довгострокової золотої історії. Ще одна причина, здатна припинити розмови про «золоту бульбашку», це те, що ми вступаємо в період традиційно самого активного попиту на золото.
В останньому звіті про тенденції золотого попиту Всесвітня рада по золоту (ВЗР) підтвердила, що ставка на любов до золота набуває величезної популярності в Азії. ВЗР говорить, що покупці з Китаю та Індії залишаються головними драйверами попиту на золото, – на них припадає 52% покупок злитків і монет та 55% придбань ювелірних виробів. Попит з Китаю виріс на 25%, тоді як з Індії – на 38%. ВЗР пояснює таку ситуацію «зростаючим рівнем економічного процвітання, високими рівнями інфляції та ключовим фестивалем покупок золота, що наближається».
Але Китай та Індія – не єдині ринки, що розвиваються, та які сповнені любові до золота. В'єтнам, Індонезія, Південна Корея і Таїланд, названі в звіті ВЗР країнами VIST, це також ключові споживачі золота. Факти свідчать про існування потенціалу для зростання попиту на золото, особливо в ювелірних виробах в країнах VIST. Так в 2010 році попит зріс тут на 253 тонн після різкого падіння в 2009 році. Однак попит на ювелірні вироби був на історично низькому рівні, тоді як інвестиційний попит значно збільшився.
Такі країни VIST, як Індія так і Китай, зберігають особливе ставлення до золота вже протягом 2000 років. Воно вплетене в їх культуру, релігію та економіку. Ювелірні вироби та інвестиційний попит – це одне і те ж. Попит на золото як сховище цінностей, що приносять удачу або страхує від непередбачених ризиків, значною мірою не залежить від форми, в якій він проявляється.
Такий сильний зв'язок із золотом означає, що по мірі зростання рівня добробуту жителів В'єтнаму, Індонезії, Південної Кореї і Таїланду, ціна стає менш важливою і золото залишатиметься головним товаром в списку їхніх покупок.
Можливо, що в майбутньому ціни на золото впадуть, це безперечно. Однак не очікуйте, що це відбудеться незабаром. Ми вважаємо, що подвійний вплив ставки на страх і любов будуть тримати ціни на золото на високому рівні ще кілька років.

* За матеріалами usfunds.com.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"