інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Світові інсайдери готуються до фінансових потрясінь*

У світовій економіці насувається подія, яка своїми масштабами може суттєво вплинути на всю глобальну фінансову систему. Тенденції, які можна зараз спостерігати в центральних банках по всьому світу, а також поведінка найбільш відомих інсайдерів, явно вказують на наближення такого історичного моменту.

Характерним прикладом підготовки до майбутніх фінансових потрясінь можна вважати дії мільярдера Джорджа Сороса. Він активно скидає акції фінансових корпорацій на балансі свого фонду та скуповує цінні метали, в першу чергу золото. Така опортуністична поведінка одного з найбільш інформованих у світі інвесторів явно свідчить про свіжий «прогноз погоди», який міг отримати Дж.Сорос.
Зокрема, знаменитий інвестор вирішив продати більше 1,2 млн акцій фінансових компаній. Так, були продані папери корпорації Citigroup обсягом 420 тис. паперів, акції інвестиційного банку JP Morgan у розмірі 701,4 тис. шт., а також акції Goldman Sachs обсягом 120 тис. Загальна вартість цих активів оцінюється в $50 млн. Додавши доходи від проданих акцій до наявних коштів, Сорос направив $130 млн на купівлю 884 тис. акцій найбільшого у світі «золотого» фонду SPDR Gold Trust.
Дивлячись на такі операції, мимоволі постає питання: чому ж Сорос продав настільки значний пакет акцій найбільших фінансових корпорацій світу і навіщо вклав майже втричі більшу суму в покупку цінного металу? Адже котирування золота схильні до найсильнішої волатильності через свою значну спекулятивну складову. Найбільш очевидною відповіддю на це питання слугує припущення, що Дж.Сорос чекає колапсу фінансової системи. Раніше мільярдер вже говорив, що система перебуває у вкрай нестабільному положенні. Схоже, його слова не розходяться з його вчинками.
Крім Дж.Сороса є й інші інсайдери, які також не приховують своєї підготовки до майбутніх драматичних подій. Серед них – мільярдер Джон Полсон. В результаті краху іпотечного ринку та перетворення на попіл іпотечних паперів категорії «subprime» Дж.Полсон зміг заробити $20 млрд, тому ця людина знає, що робить. А робить він наступне: скуповує золото. Зараз у балансі інвестфонду Дж.Полсона на золото припадає 44% усього обсягу активів, або $24 млрд.
Проте, історії з найбільшими інвесторами можуть бути сигналами ринкових очікувань, насправді нічим не підтверджених. Однак це не так. За даними Всесвітньої ради по золоту (World Gold Council, WGC), обсяг покупок жовтого металу з боку центральних банків по всьому світу в II кварталі поточного досяг 157,5 метричних тонн. Дана цифра свідчить про зростання золотих запасів у сейфах центральних банків на 62,9% порівняно з I кварталом 2012 року. Якщо ж екстраполювати обсяг покупок в річні темпи, то можна побачити зовсім фантастичне збільшення – на 137,9%.
Подібні зміни в політиці центральних банків по всьому світу викликають масу запитань. Тому зрозуміло, що монетарні регулятори також володіють певною інформацією, яка поки що не призначена для широкого розголосу.
Поки найзаможніші інвестори готуються до майбутніх великих подій, прості учасники ринку – дрібні інсайдери і спекулянти – також не втрачають часу дарма. В даний час інсайдерська активність аж ніяк не підтверджує позитивний настрій гравців: активність інсайдерських продажів по компаніях зі списку S&P 500 у 2012 році знаходиться на найвищому рівні за останні 10 років.
Поточний тренд абсолютно точно вказує на наближення якоїсь негативної події, яка, крім іншого, може позначитися і на рівні соціальної стабільності. Наприклад, у США Адміністрація громадської безпеки країни планує закупити 174 тис. оболонкових експансивних куль, призначених для придушення громадських заворушень. Цю зброю поставлять в 41 штат.
Ці цифри – лише верхівка айсберга. Інформовані джерела не без підстав заявляють, що адміністрація з початку року закупила більше 1 млрд патронів для придушення громадських виступів. Подібні витрати, яким не повинно бути місця в скороченому по всіх видатках бюджеті, говорять про те, що влада дійсно побоюється якихось подій, які можуть призвести до сплеску негативних настроїв у країні.
Але якщо Америка готується до гіршого, чого тоді варто чекати решті світу?

* За матеріалами bankir.ru.© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"