інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Огляд банківського сектору Російської Федерації*

У минулому році драйвером зростання банківського сектора в Російській Федерації було роздрібне і, перш за все, споживче кредитування. У цілому експерти очікують, що і в 2013 році ця ринкова ніша не виявиться в числі відстаючих, правда, багатьох це не стільки радує, скільки насторожує. Обсяг простроченої заборгованості по кредитах зростає, діяльність карткових шахраїв активізується, а регулятор має намір посилити свою політику зниження процентних ставок.

За оцінкою Центрального банку Росії (далі – ЦБ), у грудні 2012 року обсяг беззаставного кредитування зріс на 60%, до 4,5 трлн. руб. Для порівняння, іпотечних кредитів було видано на суму 1,5 трлн. руб., а автокредитів – на суму 700 млрд руб. Потенціал роботи з першокласними позичальниками вже практично вичерпаний, тому банки стали більше працювати в більш ризикованих сегментах ринку і конкурувати з мікрофінансовими організаціями (МФО), деякі з яких у 2012 році стали зовсім «серйозними» і навіть випустили власні облігації.
Сьогодні співробітниками низки великих МФО є високопрофесійні менеджери, а МФО постійно вдосконалюють свої системи управління ризиками. Для населення мікрофінансування часто виявляється кращим, ніж банківське кредитування, або навіть єдиним доступним джерелом позикових коштів. Причин може бути багато: відсутність в населеному пункті відділення банку, погана кредитна історія позичальника, його бажання отримати кредит максимально швидко і просто тощо.
Банки довгий час не вбачали в МФО конкурентів, та й поки ще не сприймають, однак стрімкий розвиток останніх вже змушує кредитні організації стежити за тим, що відбувається в цій ніші фінансового ринку. Оскільки багато МФО вели активну роботу лише останні 1-2 роки, а більшість з них взагалі є дуже дрібним бізнесом, який тримає свої дані при собі, рівень прострочених кредитів в цій ніші дуже складно оцінити. Але прострочення має бути високим. Однак деякі мікрофінансісти заявляють, що для МФО це нормально і контрольовано.
Також у 2012 році активно розвивався інтернет-банкінг, яким зараз користуються близько 5 млн росіян. Розширювалися й операційні можливості мобільного банкінгу. При цьому зростала не тільки кількість користувачів інтернет-банків, але і якість послуг: удосконалювалися технології безпеки, і підвищувалася зручність інтерфейсів. До речі, кардинальні поліпшення в цих двох сферах є необхідними для того, щоб кредитні організації змогли почати заробляти на віддаленому обслуговуванні клієнтів. Поки інтернет-банки лише знижують операційні витрати кредитних організацій, проте ще не приносять значних доходів.
У 2012 році в Росії спостерігався дефіцит ліквідності, в результаті чого ставки за вкладами населення різко підвищилися і досі залишаються високими. Швидше за все, ситуація з ліквідністю не зміниться і в 2013 році, особливо в першому кварталі. Втім, банки вже звикли до нестачі ліквідності і самі стали докладати більше зусиль з метою стабілізувати ситуацію.
Останнім часом відносини банків і клієнтів ускладнювалися, а кількість їхніх претензій один до одного зростала. У листопаді 2012 року Державна Дума в першому читанні схвалила законопроект про банкрутство фізичних осіб, який може бути прийнятий вже у весняну сесію. Після прийняття закону боржники зможуть звертатися до суду з проханням визнання їх банкрутами. Даний статус надасть їм можливість отримати розстрочку від банку на термін до 5 років за умови наявності постійного доходу. Також боржники зможуть розраховувати на списання заборгованості. Протягом 5 років після визнання громадянина банкрутом він буде зобов'язаний вказувати цей факт при зверненні в банк за новими кредитами. Наскільки цей закон полегшить взаємовідносини між банком і позичальником насправді, поки не зовсім зрозуміло, і одне з основних питань полягає в тому, чи зможуть недобросовісні позичальники користуватися цим законом, щоб не повертати борги.
У довгостроковому періоді банківську галузь чекають серйозні зміни. Послуги банків ставатимуть більш однорідними, платіжні механізми продовжать інтегруватися, а багато кредитних організацій стануть віртуальними – тобто їх присутність обмежиться мережею Інтернет. При цьому значна кількість банків буде найактивнішим чином втілювати в життя ідею фінансового супермаркету.

Новий рівень банківського бізнесу
На думку аналітиків, такого стрімкого зростання економіки і банківського сектору як в 2005-2007 роки, в найближчі роки спостерігати не варто. І все-таки банківський сектор демонструє щорічний приріст активів у 30%. Експерти зазначають, що зараз дуже важливо зрозуміти, що основний акцент у розвитку потрібно робити не на приріст процентів, а на якісні складові. Для того, щоб успішно розвивати банківський бізнес, необхідно зосередитися на підвищенні технологічності та ефективності бізнес-процесів, скороченні на формування програм лояльності клієнтів, а також на створенні інноваційних або «незвичайних» банківських продуктів.
Для виведення банківського бізнесу на новий рівень тепер слід розробляти і впроваджувати нестандартні рішення. Звичайно, такий розвиток неможливий без професійної команди, здатної креативно мислити. Банківський бізнес не може більше розвиватися нескінченним дублюванням минулих напрацювань команд, які переходять з однієї кредитної організації в іншу.
Також багато банків у 2012 році продовжували реструктурувати та оптимізувати свої процеси і скорочувати витрати. Правда, поки що складно говорити про те, що технології формування лояльності клієнтів вже зазнали якихось кардинальних нововведень, що за новими вивісками і логотипами криються істотні зміни в роботі організацій, а «плинність кадрів» припинилася.
Поки що банки все-таки більш схильні «переманювати» необхідних фахівців з конкуруючих організацій, іноді західних, які потім поступово приводять «свою команду». Стимулювання самостійного пошуку рішень і розвиток своїх співробітників все ще залишається надто складним завданням для російських банків. А багато доцільних пропозицій з боку лінійного персоналу як і раніше часто не сприймаються, особливо, якщо є альтернативна можливість звернутися до «західного досвіду». Виходить, що банкіри ходять з банку в банк, часто копіюють іноземні схеми дій, а якісного прогресу в банківській галузі не спостерігається.
До речі, у багатьох своїх негараздах банки звинувачують російську систему освіти, яка не випускає повністю готових до роботи кадрів. Але і тут не варто чекати кардинальних змін в 2013 році, оскільки освіта – дуже консервативна сфера, яка крім цього ще й завжди відстає від реалій ринку. Тих фахівців, які потрібні банкам сьогодні, вищі навчальні заклади почнуть випускати в кращому випадку післязавтра, а якщо банки хочуть, щоб вони з'явилися хоча б завтра, то вони повинні самі посприяти цьому. Наприклад, через посилення своєї взаємодії з вузами, через запрошення студентів старших курсів на стажування, через відвідання економічних університетів з лекціями тощо. Про те, що банківських співробітників, особливо початківців, слід періодично відправляти на курси, професійні семінари і конференції, можна не говорити взагалі. Багато кредитних організацій, звичайно, роблять це, але далеко не всі.
Напевно, для початку інтенсивного розвитку необхідно суттєво вичерпати екстенсивний потенціал, а він, судячи зі статистики, поки ще високий, особливо в частині не самих надійних позичальників. Та й у частині надійних позичальників – про те, що кредитувати в цьому сегменті вже далі нікуди, учасники ринку говорять давно, однак цим розмовам кінця поки не видно.
Багато експертів вважають, що темп приросту банківського бізнесу в 2013 році знизиться: ринок виросте не більше ніж на 20% за активами, більшість роздрібних сегментів виростуть на 20-35%, корпоративне кредитування покаже практично нульовий приріст, а кредитування малого бізнесу становитиме 15-20%.
Посилення регулювання минулого року насправді не є настільки жорсткими, як вважають багато банків. Вони, звичайно, будуть стримувати активність в сегменті великого та середнього бізнесу в частині кредитування пов'язаних сторін, інвестиційних проектів, будівельних проектів тощо. Але, ЦБ передбачив і низку винятків, які дозволять банкам не знижувати активність в ринкових сферах з більш високою прозорістю. Сюди можна віднести і кредитування малого бізнесу, і кредитування позичальників з високими кредитними рейтингами. Загалом, на думку експертів, розвиток банківського ринку сповільниться, але при цьому залишиться ще достатньо багато сегментів для росту.
В 2013 році політику кредитних організацій будуть визначати наступні ключові моменти. По-перше, прискорення роздрібного кредитування, особливо споживчого. Кредитні карти, POS-кредитування, експрес-кредити зростають другий рік на 50-70%, що викликає занепокоєння регулятора. І все ж, незважаючи на те, що питання про посилення регулювання цієї сфери поки що не знято з порядку денного, банки будуть дуже активними в цій сфері і в наступному році. Тут поки що не вичерпався ефект відкладеного попиту після кризи, і на відміну від корпоративного сектора, кредитування якого продовжить стагнувати, роздрібне кредитування залишиться драйвером зростання, хоча, звичайно, вже не з такою динамікою як в 2012 році: приріст у більшості сегментів впаде, приблизно до 25-35%.
Що стосується стурбованості ЦБ, то, швидше, побоювання можуть бути пов'язані з тим, що сильне зростання споживчого кредитування стимулює імпорт в більшій мірі, ніж підтримує «здорове» зростання російської економіки. Але від цього повинна «боліти голова» не в банківського регулятора, а у Міністерства економіки та уряду в цілому. Тобто, це питання не відноситься повною мірою до банківських ризиків, оскільки при поточних параметрах зростання споживчого кредитування не несе серйозної загрози стійкості банківського сектору.
Другий важливий фактор – це роль інститутів підтримки розвитку окремих сегментів банківського ринку. Трьома основними такими інститутами є МСБ, банк, що відіграє важливу роль у розвитку кредитування малого бізнесу, АІЖК і гарантійні фонди підтримки суб'єктів малого підприємництва.
Жорсткість умов кредитування за програмами АІЖК і підвищення ставок, звичайно ж, дещо знизять динаміку іпотечного ринку. Тим не менш, і ринок кредитування МСБ, і іпотека – це, принаймні, ті сегменти, які покажуть непоганий ріст. Банки також будуть активними в цих сферах.
Третій фактор стосується ситуації в низці специфічних сегментів, де після гострої фази кризи вже розпочалося досить непогане зростання, яке продовжиться і в наступному році. Зокрема, сюди можна віднести торгове фінансування, ринок банківських гарантій під державні контракти, проектне фінансування за участю декількох сторін, в тому числі, синдикати з банками розвитку. За обсягами ці сегменти поки є не дуже великими. Але в них також можна очікувати високу активність банківських установ.
Більшість аналітиків також вважають, що для російських кредитних організацій найбільш перспективним напрямком розвитку залишається роздрібний ринок. Роздрібні фінансові продукти мають високу маржу, і це збігається з необхідністю банків збільшувати рентабельність свого бізнесу. Навіть якщо регулятор застосує до банків більш суворі обмеження на процентні ставки за кредитами населенню, вони всеодно будуть перевищувати рівень кредитних ставок для юридичних осіб. З іншого боку, вклади населення є строковою базою для банківського сектора. Депозити фізичних осіб, за умови активних продажів, можуть замінити депозити юридичних осіб, крім того, при такій структурі зобов'язань знижується ризик відходу великих клієнтів, роль яких належить юридичним особам.
Операції на ринку цінних паперів, за словами експертів, також будуть мати успіх у банків. Мова насамперед йде про операції з паперами з фіксованою прибутковістю. Поява нових емітентів і випусків як на ринку в цілому, так і в ломбардному списку ЦБ Росії, буде сприяти збільшенню обсягу операцій, здійснюваних банками.
Таким чином, 2013 рік повинен стати досить позитивним для російського банківського сектора, хоча в багатьох сегментах активність у порівнянні з 2012 роком знизиться, що пояснюється перегрітим ринком. Банки продовжать свій екстенсивний розвиток, в тому числі гонитву за не дуже надійними клієнтами і спробують конкурувати з МФО. При цьому, щоб залучити на свій бік нових клієнтів, особливо найнадійніших, багатьом кредитним організаціям необхідні якісні покращення, інноваційні продукти і вміння самостійно вирішувати завдання без надмірної орієнтації на «західний досвід».
Вирішення даних завдань не може бути швидким, а російські кредитні організації поки ще звикли «гнатися» за швидкими результатами. Чи вдасться їм домогтися прогресу в цих сферах в 2013 році, покаже час.

* За матеріалами bankir.ru.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"