інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Прогнози розвитку світової економіки*

Світову економіку очікують важкі часи. Про це свідчать прогнози аналітиків провідних міжнародних фінансових установ на 2013 рік та розвідувальних органів США на більш віддалену перспективу. Експерти вважають, що накопичення невирішених економічних проблем підштовхує людство до серйозних змін у різних сферах буття.

Згідно доповіді швейцарського банку Credit Suisse, у наступні 12 місяців зростання світового ВВП має скласти 3,4% в реальному вираженні, що тільки на 0,3 п.п. більше минулорічного показника.
Серед економічних і політичних ризиків, як і раніше, головним залишається криза державної заборгованості в Євросоюзі. В 2013 році Європу очікує незначне зростання економіки, основним каталізатором якого стане ФРН. Німеччина знову буде генератором зростання завдяки своїм споживачам, у той час як периферійним державам доведеться зіткнутися з рецесією.
При цьому на початку року головна увага ринків буде спрямовувана на США, які можуть зазнати «фіскального обриву» (одночасне підвищення податків і скорочення державних витрат).
У 2013 році основними геополітичними ризиками стануть події на Близькому і Далекому Сході. У першому випадку побоювання аналітиків викликають цілий ряд тенденцій і проблем – від ядерної програми Ірану до нестабільності в Єгипті. На Далекому Сході труднощами загрожують територіальні суперечки Китаю з сусідами по акваторії Південно-Китайського моря і, перш за все, з Японією.
Аналітики швейцарського банку HSBC у своєму прогнозі також зазначають, що зростання світової економіки все більше залежатиме від Китаю. Прогноз зі зростання світової економіки в наступному році був переглянутий ними у бік зниження до рівня 2,1%. Інфляція в 2013 році сповільниться до 2,6%.
HSBC очікує, що у цьому році економіка Китаю виросте на 8,6%. Банк суттєво скоротив прогнози щодо зростання в Японії, Індії та Бразилії. Експерти досить обережні у своїх прогнозах щодо зростання єврозони, навіть незважаючи на те, що побоювання з приводу можливого її розпаду, які були поширені в 2012 році, на щастя, поступово зійшли нанівець. HSBC чекає зростання економіки Японії в 2013 році на рівні 0,2%, Індії – 5,7%, Бразилії – 3%. У єврозоні зниження ВВП очікується на рівні 0,2%. Для США прогнози залишилися без зміни на рівні 1,7% в 2013 році.
Американський інвестиційний банк Morgan Stanley також склав список можливих макроекономічних «сюрпризів», (несподіваних подій, які призводять до серйозних наслідків), що можуть похитнути ринки в 2013 році.
Одним з можливих «сюрпризів» у 2013 році буде повернення глобальної інфляції, яка може бути спровокована поєднанням таких факторів, як повторення сильної посухи в США, прискорені темпи економічного відновлення в США і Китаї та «роздування» балансів світових Центральних банків.
Іншим «сюрпризом», який може сильно вплинути на фінансові ринки, Morgan Stanley називає анулювання облігацій, придбаних Центробанками США, Японії і Великої Британії в рамках антикризових програм «кількісного пом'якшення» (QE). Це дозволило б радикальним чином вирішити проблему нормалізації балансів Центробанків.
Порушуючи проблему боргової кризи єврозони, аналітики припускають, що політична невизначеність в Італії напередодні національних виборів навесні 2013 року може породити нові розмови про вихід країни з єврозони. Вартість обслуговування боргу підскочить, в результаті чого Італія звернеться за фінансовою допомогою до Євросоюзу і МВФ, а Європейський центробанк почне безпосередньо скуповувати державні облігації країни.
Китайським «сюрпризом» може стати «закручування гайок» у монетарній політиці, що може призвести до виникнення так званої «пастки ліквідності» та зростання дефолтів по кредитах в КНР. Це викличе потужні потрясіння в економіці Піднебесної і в усій світовій економіці.
Серед інших «сюрпризів» Morgan Stanley на 2013 рік передбачає вихід Великої Британії з Євросоюзу, повторну стагнацію американського ринку житла і першу економічну рецесію в Австралії з 1991 року.
Раніше Saxo Bank опублікував п'ять «шокуючих пророцтв на 2013 рік». Останні являють собою непередбачувані події, які іноді називають також «чорний лебідь» (за однойменною книгою Нассіма Талеба), тобто малоймовірні політичні та економічні явища, ступінь ймовірності реалізації яких мізерно малий, але якщо вони відбудуться, то їхні наслідки для світової економіки і політики виявляться досить значними.
Експертів Saxo bank найбільше турбує поєднання небувалого «самовдоволеного» спокою, ризиків у макроекономічній політиці і швидкого зростання соціальної напруженості, які ставлять під загрозу політичну і, в кінцевому рахунку, фінансову стабільність у світі.

Сценарії майбутнього від американської розвідки
Національна рада з розвідки США у своєму дослідженні «Глобальні тенденції 2030. Альтернативні світи» вважає, що людство стоїть на порозі серйозних змін, і пропонує можливі варіанти його подальшого розвитку. Основних сценаріїв розвитку світової економіки – чотири. Це Stalled Engines, Fusion, Gini-Out-of-the-Bottle і Nonstate World.
Stalled Engines («заглухнуть мотори»), один з негативних сценаріїв майбутнього, описує варіант тривалої стагнації у світовій економіки, різке зростання протекціонізму і спад у процесах глобалізації.
Fusion («Злиття») – найоптимістичніший сценарій, в якому провідні країни на світовій арені активно співпрацюють у вирішенні економічних і геополітичних проблем.
Gini-Out-of-the-Bottle («Джин вирвався з пляшки») – негативний сценарій, за яким у багатьох країнах відмічається зростання соціально-економічної і політичної напруженості, серед країн є явні лідери і невдахи, у світі відзначається зростання антагонізму між провідними гравцями, потенціал великомасштабних конфліктів зростає.
Nonstate World («Корпоративний світ») – це сценарій, при якому роль держав у вирішенні глобальних проблем відходить на другий план. При цьому суттєво зростає вплив транснаціональних корпорацій.
Експерти також виділяють чотири основні «мегатренди». Це збільшення впливу окремих індивідуумів, посилення багатополярності в світі, серйозні демографічні зрушення та суттєве зростання попиту на їжу, воду та енергоносії.
Зростання впливу окремих осіб. Зниження бідності та збільшення глобальної частки середнього класу на тлі більш доступної освіти і кращої охорони здоров'я ознаменує собою тектонічний зсув у людському суспільстві. Вперше в історії людства, за прогнозами експертів, більша частина населення світу буде жити в достатку, ніж у бідності.
Посилення багатополярності в світі. Країни Азії до 2030 року перевершать Північну Америку і Європу в плані переважного впливу на світовій арені. Обсяг ВВП, чисельність населення, військові і технологічні витрати будуть вищими в Азіатському регіоні. Згідно з оцінками аналітиків, до 2030 року Китай посяде на перше місце в табелі про економічні ранги світу, випередивши США. Згідно з прогнозами, Pax Americana, ера американського домінування на світовій арені підходить до свого завершення. На думку експертів, США стануть «першими серед рівних», але більше не будуть яскраво вираженим лідером.
Демографічні зрушення. В доповіді наголошується зростання чисельності населення з 7,1 млрд чоловік в 2012 році до 8,3 в 2030 році. Крім того, аналітики також вказують на продовження процесу старіння населення.
Зростання попиту на продукти харчування, воду та енергоносії. Згідно з прогнозами, до 2030 року попит на продовольство в середньому зросте на 35%, на воду – на 40%, на енергоносії – на 50%. В результаті деякі регіони і навіть окремі континенти, зокрема Африка і Близький Схід, будуть відчувати серйозну нестачу їжі та води.
Крім «мегатрендів» у доповіді також перераховані важкопрогнозовані і рідкісні події, які можуть мати дуже значні наслідки. Серед подібних «чорних лебедів» експерти виділяють наступні: глобальна епідемія, колапс єврозони, війна із застосуванням ядерної зброї, спалахи на Сонці, які можуть призвести до потужних геомагнітних збурень на Землі, а також низка інших можливих подій.
Крім того, в доповіді також наводиться оцінка окремих технологічних факторів, які будуть відігравати суттєву роль у світі найближчого майбутнього. Зокрема, йдеться про істотні можливості з біомодіфікації людського організму, яка може розділити суспільство на тих, хто зможе її собі дозволити, і решту.

* За матеріалами rbc.ua та finance.ru.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"