інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Фінансово-економічні прогнози на 2013 рік*

Фінансово-економічна ситуація в поточному році буде дуже непростою. Про це свідчать наведені нижче прогнози авторитетних аналітиків та провідних дослідницьких центрів світу PricewaterhouseCoopers (PwC), SaxoBank та Нуріеля Рубіні. Зокрема, останній вважає, що основні проблеми проявляться повною мірою у другій половині 2013 року.

Прогноз розвитку світової економіки від Н.Рубіні
Хворобливе скорочення частки позикових коштів – зменшення витрат і збільшення заощаджень – як і раніше продовжується в більшості розвинених країн, що зумовлює повільне економічне зростання. Але в цьому році негативних наслідків жорсткої економії бюджетних коштів зазнають розвинені країни, а не тільки периферія єврозони і Велика Британія.
Пожвавлення на ринку ризикових активів, яке почалося в більшості розвинених країн у другій половині 2012 року, було спровоковане не поліпшенням основних показників, а скоріше черговим раундом нетрадиційної кредитно-грошової політики.
Центральні банки найбільш розвинених країн світу – Європейський центральний банк, Федеральна резервна система США, Банк Англії і Швейцарський національний банк – займалися переважно кількісним пом'якшенням, і тепер до них, швидше за все, приєднається Банк Японії, який останнім часом схиляється до проведення більш нетрадиційної політики.
Крім того, деякі ризики ще попереду. По-перше, міні-компроміс США з податками не допоміг їм повністю уникнути «фіскального обриву». Рано чи пізно чергова неприємна боротьба очікується з приводу межі заборгованості, відкладеного секвестру витрат і «резолюції про триваючі витрати» Конгресу (угода, яка дозволить уряду функціонувати за відсутності закону про асигнування). Ринки можуть бути налякані черговим «фіскальним обривом». І навіть поточні міні-компроміси провокують значне уповільнення – близько 1,4% від ВВП – економіки, зростання якої становило майже 2% за останні кілька кварталів.
По-друге, в той час як дії ЄЦБ дозволили скоротити ризики наслідків деяких можливих подій в єврозоні – вихід Греції та/або втрата доступу на ринки Італії і Іспанії, – основні проблеми валютного союзу ЄС так і не були вирішені. А разом з політичною невизначеністю вони проявляться знову на повну силу в другій половині цього року.
Зрештою стагнація і явна рецесія, що погіршується початковим етапом жорсткої економії, зміцненням євро і поточною кредитною кризою, залишаються нормою для Європи. В результаті великі і потенційно нестабільні заборгованості нікуди не ділися.
Крім того, враховуючи старіння населення і низький ріст продуктивності, потенційний обсяг виробництва, ймовірно, буде поступово знижуватися. Відсутність більш різких структурних реформ не залишає приватному сектору причин для фінансування постійного дефіциту поточного рахунку.
По-третє, Китаю доводиться покладатися на черговий раунд валютних, податкових та кредитних стимулів, щоб підтримати незбалансовану і нестійку модель економічного зростання, засновану на надмірному експорті та інвестиціях в основний капітал, високому рівні заощаджень та низькому рівні споживання. До другого півріччя прискориться зниження інвестицій в нерухомість, інфраструктуру та виробничі потужності.
Оскільки нове керівництво країни консервативне, діє поступово й узгоджено, що навряд чи прискорить проведення реформ, рівень споживання відносно ВВП буде підвищуватися недостатньо швидко. Отже, ризик раптового економічного спаду зросте до кінця цього року.
По-четверте, деякі ринки, що розвиваються, – в тому числі БРІК (Бразилія, Росія, Індія і Китай) та багато інших, – в даний час мають уповільнення економічного зростання. Їхній «державний капіталізм», де головна роль відводиться державним компаніям, особливо державним банкам, ресурсний націоналізм, імпортозаміщувана індустріалізація, фінансовий протекціонізм і контроль за прямими іноземними інвестиціями – це суть проблеми. Чи приймуть вони реформи, спрямовані на збільшення ролі приватного сектору в економічному зростанні, це ще належить з'ясувати.
Нарешті, серйозні геополітичні ризики набувають загрозливих розмірів. Весь Близький Схід – від Магрибу до Афганістану і Пакистану – соціально, економічно і політично нестабільний. «Арабська весна» перетворюється в «Арабську зиму». У той час як прямий військовий конфлікт між Ізраїлем і США, з одного боку, та Іраном з іншого, залишається малоймовірним, абсолютно очевидно, що переговори і санкції не змусять іранських лідерів відмовитися від створення ядерної зброї.
Оскільки Ізраїль не погоджується з існуванням ядерної зброї в Ірану, а його терпіння вичерпується, справжня війна вже не за горами. Надбавки за ризик на нафтових ринках можуть значно зрости, ціни на нафту піднімуться на 20%, що призведе до негативного впливу на економічне зростання в США, Європі, Японії, Китаї, Індії та інших розвинених країнах і країнах, які є нетто-імпортерами нафти.
Водночас шанси виникнення «ідеального шторму», при якому б всі ці ризики проявилися в їх найнебезпечнішій формі, э досить низькими. Будь-якого з них досить, щоб зупинити світову економіку та спричинити рецесію. І хоча вони можуть виникати не в таких небезпечних формах, кожен з них рано чи пізно проявиться, так чи інакше.

Рік, що визначатиме економічний розвиток у ХХІ столітті
Згідно з дослідженням, проведеним аналітиками аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers (PwC), 2013 рік стане етапом, коли стане зрозуміло, що представлятиме собою світова економіка протягом усього періоду до кінця століття. Головний тренд – ринки, що розвиваються, будуть демонструвати небачене досі зростання.
Основні висновки, що зроблені аналітиками PwC:
1. Згідно з прогнозами, у 2013 році частка економічно розвинених країн у світовому ВВП буде нижчою, ніж частка країн з перехідною економікою за всю історію збору надійних статистичних даних. У 2013 році зростання світової економіки будуть визначати країни з перехідною економікою. Хоча таке твердження справедливе лише у випадку оцінки ВВП з урахуванням паритету купівельної спроможності (при використанні цього методу беруться до уваги відмінності в рівнях цін в економіці різних країн і завищують розмір ВВП менш розвинених країн, розрахований за поточними ринковими обмінними курсами валют), ця подія стане символічною, оскільки передбачається, що буде задана тенденція економічного розвитку на десятиліття вперед.
За оцінками PwC, у 2013 році зростання світової економіки складе 3,3% з урахуванням паритету купівельної спроможності (ПКС) (тоді як прогноз Світового банку – 2,4%, прогноз HSBC – 2,1%).
У 2013 році прогнозований внесок Китаю, Індії та Бразилії в зростання світової економіки складе приблизно 50%, тоді як протягом 25 років, що передували фінансовій кризі, на частку цих країн припадало лише близько 25% зростання світової економіки.
При цьому, за прогнозами організації, показники темпу зростання ВВП США можуть практично повернутися до прогнозованих довгострокових показників. Тим не менш внесок найбільшої економіки світу в забезпечення світового економічного зростання складе згідно з прогнозами всього 10%, тоді як у період з 1995 по 2000 рік цей показник складав 30%. Щодо країн єврозони, то вони взагалі не впливатимуть на зростання світової економіки у 2013 році.
2. Темп зростання економіки США складе приблизно 2%, а в країнах єврозони в кращому випадку очікується збереження показників на рівні минулого року. У країнах єврозони складним завданням є збереження темпів проведення реформ у фінансовій, банківській, економічній і політичній сферах. Вирішити цю задачу буде непросто в умовах збереження економічної нестабільності і можливої соціальної напруженості, особливо в периферійних країнах єврозони.
Аналітики PwC вважають, що до кінця року вже складеться певне уявлення про те, як в майбутньому буде виглядати єврозона. В найближчі десятиліття вона стане більш інтегрованою.
Для США 2013 рік може стати роком, коли владі вдасться не тільки вберегти країну від падіння внаслідок «фіскального обриву», але й домовитися про прийняття довгострокового плану, спрямованого на зниження бюджетного дефіциту в найближчі 10 років, усунути серйозне джерело невизначеності і допомогти компаніям та населенню спланувати свої майбутні витрати.
У Великій Британії очікується поступове відновлення економіки, проте при цьому зростуть ризики, в основному через ситуацію невизначеності в єврозоні.
3. Ціни на сировинні товари, як і раніше, будуть нестабільними. Такі великі країни, як Китай та Індія, де існує високий попит на природні ресурси, будуть нарощувати свою купівельну спроможність на міжнародних ринках.
Однак темпи економічного зростання цих країн будуть характеризуватися більшою нестійкістю, вважають аналітики, оскільки в цих країнах менш розвинені інститути регулювання та відсутні важливі стабілізаційні механізми, такі як прибутковий податок, пенсійні та соціальні допомоги. Це означає, що нестійкий, нестабільний характер цін на сировинні товари (які тісно пов'язані з темпами зростання економіки в цих країнах) збережеться у 2013 році і в наступний період.
Найбільш чутливим до різких коливань цін на сировинні товари буде населення країн з перехідною економікою. Утримання інфляції у встановлених межах може виявитися складним завданням для керівників держав, оскільки вони побоюються вживати заходів, які за відсутності системи необхідного соціального захисту негативно вплинуть на становище малозабезпечених верств населення.
4. Динамічний розвиток міст в країнах з перехідною економікою відкриватиме широкі можливості для молодого покоління і нових заможних споживачів у всьому світі.
5. Комерційним підприємствам в економічно розвинених країнах, які зацікавлені в зростанні ринку більш ніж на 2% в рік в реальному вираженні (що являє собою прогнозний щорічний приріст економіки розвинених країн на довгострокову перспективу), необхідно виходити за межі своїх традиційних вітчизняних ринків. Однак у результаті такого розширення діяльності будуть з'являтися нові ризики, які необхідно оцінювати і якими потрібно управляти.

Екстремальні економічні прогнози на 2013 рік від SaxoBank
Інвестиційний банк Данії «Saxo Bank» оприлюднив десятку найбільш екстраординарних економічних прогнозів на 2013 рік. Вони вчать інвесторів думати, виходячи за вузькі рамки, і бути готовими до неприємних сюрпризів.
1. Індекс DAX впаде на 33%
Уповільнення економічного зростання в Китаї може застопорити промислову експансію Німеччини. Це викличе втрату довіри споживачів і обвал цін на акції. Падіння рейтингів канцлера Німеччини Ангели Меркель у міру наближення до вересневих виборів і посилення політичної невизначеності в цій країні посилить європейську боргову кризу. В результаті акції німецьких компаній втратять третину ринкової вартості. Індекс DAX впаде на 33%, до 5000.
2. Націоналізація виробників електроніки в Японії
Японська електронна промисловість, яка раніше прославила Країну висхідного сонця, нині перебуває в занепаді, не витримуючи конкуренції з південнокорейськими компаніями. Річні збитки трьох гігантів Sharp, Panasonic і Sony перевищать $30 млрд., що сильно підірве їх кредитоспроможність. Японський уряд націоналізує ключових гравців індустрії, подібно до того, як влада США в роки кризи взяла на поруки американських автомобілебудівних гігантів.
3. Соєві боби подорожчають на 50%
Погана погода протягом 2012 року негативно впливала на посіви у всіх регіонах світу. Запаси соєвих бобів у США знаходяться на дев'ятирічному мінімумі, внаслідок чого ціни нового врожаю потрапили в небезпечну залежність від подальших погодних катаклізмів. Свою лепту в зростання цін внесе підвищений попит на біопаливо, а також спекулянти, які готуються увійти на ринок і підняти ціни на соєві боби до 50%.
4. Золото подешевшає до $1200/унцію
Впевнене економічне відновлення США в 2013 році здивує інвесторів, особливо тих, хто сховав долари в такі тихі гавані, як золото. Цей фактор, а також скорочення попиту на золото в Китаї та Індії, які страждають від ослаблення економічного зростання та підвищення безробіття, запустять новий раунд продажу золота. Дорогоцінний метал подешевшає з нинішніх $1685/унцію до $1200/унцію, перш ніж підключаться центробанки і візьмуться поповнювати свої запаси.
5. Нафта подешевшає до $50/барель
Виробництво енергоресурсів в США продовжує зростати головним чином завдяки удосконаленню технологій виробництва, таких як глибоке буріння сланцевих порід. Виробництво сирої нафти в США стабільно зростає, рівень її запасів вже перебуває на 30-річному піку, а можливості експорту обмежені. У результаті котирування легкої нафти марки WTI опиняться під тиском і поступово знизяться з нинішніх $90/барель до $50/барель.
6. Ієна подешевшає до $1/JPY60
Ліберально-демократична партія прийшла до влади в Японії, пообіцявши змусити центробанк перейти до агресивної грошової політики. Побоюючись ослаблення ієни, японські інвестори, щоб скоротити ризики, репатріюють частину своїх накопичень за кордон, позбавивши ієну звання «тихої гавані» і найсильнішої світової валюти. Японська валюта обвалиться з нинішніх 84 ієн за долар до 60 ієн за долар США.
7. Швейцарський франк подорожчає
Ризики ослаблення єврозони будуть посилюватися через вибори в Італії, сепаратистські рухи в Іспанії і проблеми в Греції. Побоювання за долю валютного блоку знову спонукають інвесторів спрямувати потоки капіталу до Швейцарії, і влада цієї країни вирішить, що краще підняти курс швейцарського франка, ніж накопичувати надмірні валютні резерви, які досягли 100% національного ВВП. Як наслідок, пара EUR/CHF впаде з нинішнього рівня 1,2 до нового історичного мінімуму в 0,95.
8. Гонконг прив'яже свою валюту до юаня
Гонконг відмовиться від прив'язки своєї валюти до долара США і прив'яже її до китайського юаня. Інші країни Азії просигналізують про бажання наслідувати його приклад. Це посилить коливання курсу юаня, оскільки китайський уряд втратить здатність жорстко контролювати свою валюту. Гонконгу даний крок дозволить стати одним з основних світових центрів торгівлі валютою і головним центром торгівлі юанями.
9. Іспанія наблизиться до дефолту
Напруга в іспанському суспільстві досягне такого рівня, що відразу кілька провінцій намагатимуться відокремитись, що змусить уряд країни припинити подальше скорочення соціальних витрат. У 2013 році держава опиниться на краю розвалу, рейтинги боргових паперів Іспанії опустяться до сміттєвого рівня, а процентні ставки різко зростуть до 10% при одночасному підвищенні вартості страховок від дефолту.
10. Ставки за 30-річними бондами США подвояться
Політика нульових процентних ставок Федеральної системи США спонукає інвесторів відмовлятися від фіксованих доходів. В даний час прибутковість 30-річних американських бондів становить менше 3% на рік, що нижче рівня інфляції. Власники цих паперів фактично втрачають гроші в реальному вираженні і замислюються про більш вигідні інвестиції. У 2013 році вони будуть переводити свої капітали в акції, надихнувшись 14%-ним зростанням фондових індексів у 2012 році. Ринок бондів – більший, ніж ринок акцій, і переведення 10% його фондів в акції приведе до зростання фондового ринку на 30%. Це спонукає американських регуляторів подвоїти процентну ставку за бондами.

Глобальній економіці загрожує нова валютна війна
Найсильніші економіки світу прагнутимуть до зменшення курсів своїх валют, з метою стимулювання внутрішнього зростання, що може спровокувати негативну реакцію з боку країн, що розвиваються.
2013 рік буде складним: фактично, ціла низка країн намагається знизити свої обмінні курси. Це безперечно викличе побоювання. Політика, що впроваджується країнами з метою захисту свого внутрішнього ринку, призведе до загальної напруженості.
Тим не менш, валютні війни – лише один із проявів глобального дисбалансу економіки планети. Частково це можна пояснити тим, що країнам із значним профіцитом торгового балансу (Німеччина, Нідерланди, Китай) необхідно стимулювати внутрішній попит, але у них немає мети зробити це швидко. У той же час, іншим державам, які мають значний дефіцит у зовнішній торгівлі, необхідно швидко стимулювати економічне зростання, але вибір механізмів для цього украй мізерний.
З приводу британської економіки існує низка побоювань, пов'язаних з подальшим зростанням обсягів стимулюючих програм, в першу чергу, програми викупу облігацій на 375 млрд фунтів (понад $600 млрд).

* За матеріалами vestifinance.ru.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"