інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Майнова нерівність в країнах ОЕСР у ракурсі фінансової кризи*

На перший погляд здається, що світова фінансова криза вдарила однаково сильно і по багатих, і по бідних: впали доходи і вартість активів – нерухомості і цінних паперів. Насправді це не так.

У перші два роки кризи нерівність у країнах ОЕСР різко зросла, причому чим гіршою була ситуація в економіці, тим більшим ставав розрив між багатими і бідними.
Ринкові доходи в країнах ОЕСР через кризу знизилися
У середньому з 2007 по 2010 рік ринковий дохід домогосподарств знижувався на 2% на рік, підрахували в ОЕСР, але бідні ставали біднішими набагато швидше.
Від безробіття найбільшою мірою постраждали Ісландія, Греція, Естонія, Мексика, Іспанія та Ірландія.
У них ринкові доходи домогосподарств із-за цього фактору падали на 5% і більше.
Доходи самозайнятих значно скоротилися в Мексиці, Греції, Ірландії та Японії.
Домогосподарства Ісландії та Ірландії також постраждали від зниження доходів від капіталу, але в меншій мірі.
При цьому є в ОЕСР країни, які зазнали зростання доходів, наприклад, Польща і Чилі, меншою мірою – Словаччина, Німеччина та Австрія.

Нерівність посилилась
Однак тягар наслідків фінансової кризи розподілився не надто справедливо. У першій половині кризового періоду нерівність за доходами значно зросла.
Цю нерівність вимірюють за допомогою коефіцієнта Джині (0 – рівний розподіл доходів, 1 – все зосереджено в руках однієї людини).
З 2007 року по 2010 рік коефіцієнт виріс на 1,3 процентного пункту.
До цього нерівність за доходами в країнах ОЕСР зростала три десятиліття поспіль.
Після кризи ця тенденція лише продовжилася.
Якщо розглядати 18 старих країн ОЕСР, дані для яких доступні протягом тривалого періоду, то в останні три роки нерівність за ринковим доходом зросла в них сильніше, ніж за 12 років до цього.
У 19 країнах ОЕСР нерівність за 2007–2010 роки зросла на 1 процентний пункт.
Особливо сильно нерівність зросла в країнах, які зазнали суттєвого зниження середнього ринкового доходу, наприклад, в Ірландії, Іспанії, Естонії, Угорщині, Японії та Греції, а також у Франції та Словенії.
Нерівність за ринковим доходом знизилася в Польщі та Нідерландах.

Трансферти і податки
Наявний дохід – те, що люди можуть витратити – знизився менше, ніж ринкові доходи.
Компенсувати ефект допомогло зниження державних трансфертів та особистих податків. Багато людей під час рецесії стали активно брати допомоги по безробіттю або інші соціальні допомоги.
У 2008–2009 роках кілька країн ОЕСР запропонували пакети по бюджетному стимулювання попиту. Це також утримувало доходи від падіння.
З 2007 по 2010 рік всі країни ОЕСР збільшили свої державні трансферти.
Єдиним винятком стала Туреччина.
Чим більше країна страждала від кризи, тим більше впливали на зростання наявних доходів трансферти.
В Ірландії, Новій Зеландії та Естонії вони виросли так сильно, що якби інші джерела доходів не знижувалися, то доходи домогосподарств збільшилися б на 2% на рік.
Державні трансферти помітно виросли в Словаччині, однієї з небагатьох країн, де середні доходи населення продовжували зростати в 2007–2010 роках.
Під час криз доходи урядів зазвичай скорочуються. Отже, великого падіння наявного доходу домогосподарств вдалося уникнути за рахунок менших податків.
Це сталося в Новій Зеландії, Ісландії, Греції та Іспанії. В Ірландії, Нідерландах і Норвегії податки росли в міру падіння доходів.
Податки та трансферти допомогли також стримати зростання нерівності за доходами, якщо враховувати саме «наявний дохід».
У 2007–2010 роках коефіцієнт Джині для наявного доходу був стабільним для всіх країн ОЕСР.
Зміни вище 0,2 процентного пункту були зафіксовані в десяти країнах. Нерівність по наявному доходу знизилась в Ісландії, Португалії, Новій Зеландії та Польщі, а зросла в Іспанії, Словаччині та Швеції.
В Ізраїлі коефіцієнт Джині для наявного доходу виріс більше, ніж для ринкового, а в Чехії і Польщі впав сильніше. Уряди вже не зможуть за допомогою самих лише податків і трансфертів контролювати зростання нерівності.
Нерівність за доходами підвищилася в Іспанії, де коефіцієнт Джині виріс з 0,31 до 0,34.
У країні, яка пережила кризу, нерівність, насправді, знижується.
Це ж відбувається в Португалії та Новій Зеландії.

Країни різняться за рівнем нерівності
Різниця між країнами ОЕСР за рівнем нерівності доходів досить значна.
В Ісландії коефіцієнт Джині – 0,25, у Чилі та Мексиці – у два рази вище.
Найнижчий рівень нерівності по наявному доходу – серед країн Північної і Центральної Європи.
Найвищі рівні – в Ізраїлі, США, Чилі, Мексиці та Туреччині.
Співвідношення між середніми доходами 10% найбіднішого і найбагатшого населення становить десять до одного в середньому для ОЕСР.
Для Данії, наприклад, це співвідношення п'ять до одного, а для Мексики – 29 до одного.

Між країнами ОЕСР величезний розрив
В цілому 10% найбідніших верств населення втратили більше від рецесії і кризи і придбали менше від подальшого відновлення економіки, ніж багаті 10%.
Середній наявний дохід 10% найбагатших в 2010 році мало змінився порівняно з 2007 роком, а от дохід 10% найбідніших жителів країн ОЕСР знизився на 2%. Особливо помітні ці тенденції для Іспанії та Італії.
Доходи найбідніших 10% домогосподарств Мексики, Ісландії, Греції, Ірландії та Естонії падали на 5% на рік. Винятком стали лише Австралія і Португалія, де доходи найбідніших 10% зросли більше, ніж багатих.

Бідні показують гірші результати
Рівень бідності, тобто частка населення, яка отримує доходи нижче медіанного доходу для цієї країни, в ОЕСР складає 11%. У Данії та Чехії всього 6% бідних, а в Туреччині, Чилі, Мексиці та Ізраїлі – 18–21%.
Причому в багатьох країнах рівень бідності за останні два десятиліття виріс. Щоправда, криза на рівень бідності вплинула мало.

* За матеріалами finmarket.ru.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"