інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Інвестиційна привабливість України: реальність та перспективи

І. Соломко

Україна – величезний ринок зі значним інвестиційним потенціалом. Правда, розміри залученого капіталу свідчать, що цей потенціал іноземного інвестора мало приваблює. За обсягом прямих іноземних інвестицій в перерахунку на душу населення Україна відстає від всіх країн Європейського Союзу.

Одна з проблем, що відлякує інвесторів – це податковий тиск та труднощі з поверненням ПДВ. Уряд постійно говорить про зниження заборгованості та автоматичне відшкодування податку на додану вартість (ПДВ). Але «автоматизм» функціонує не для всіх: до списку тих, кому гроші регулярно повертають, потрапило обмежене коло компаній.
Якщо за 2011 рік відшкодування хоча б якось здійснювалося, то заборгованість з повернення ПДВ за більш ранній період заморожена. Антирекорд в цій податковій історії належить компанії «АрселорМіттал Кривий Ріг». Заборгованість держави перед нею – близько $1 млрд. – дорівнює п'ятій частині тих коштів, за які це підприємство було продано.
Ситуація з поверненням ПДВ ускладнює життя не тільки вже працюючим в країні компаніям – вона ще й відлякує тих інвесторів, які готові були б використати Україну як майданчик для розміщення потужностей та обслуговування ринків Європейського Союзу.
Крім ПДВ в України є ще одна проблема для іноземних інвесторів. Вона називається митницею. Там відбуваються побори і затримка вантажів, а процедура розмитнення товару надзвичайно ускладнена.
Але навіть якщо іноземець уникне неприємних контактів з податківцями і митниками, він може зустрітися з української судовою системою, яка стає інструментом для рейдерських атак. Останній гучний приклад – спроба відібрати у шведської компанії «Quinn Holdings Sweden AB» столичний універмаг «Україна». Після подачі позову проти компанії суд наклав арешт на всі акції універмагу вартістю десятки мільйонів доларів.
В Україні не тільки не створюються сприятливі умови для зовнішніх вкладень, але й неправильно використовуються фінансові потоки, що все ж влилися в її економіку. В результаті одна з найбільших часток зовнішніх коштів – це спекулятивні інвестиції, спрямовані на рефінансування «дочок» іноземних банків.
У 2011 році частина цих грошей становила 22,4% від загальної кількості зовнішніх інвестицій. В основній масі вони пішли на підтримку дочірніх структур. Таким чином, якщо раніше банківський сектор віддавав залучені гроші в реальний сектор економіки за допомогою кредитування, то зараз цього немає.
Ігнорування владою сигналів від інвесторів і небажання робити системні кроки назустріч іноземному капіталу вражає експертів. Оцінюючи ситуацію на світових ринках, вони говорять, що зараз, коли мультинаціональні компанії мають обмежені суми оборотних коштів, вони вкладають їх лише в ті країни, де відчувають стабільність. А її в Україні немає.
Аналітики роблять невтішні прогнози на 2012 рік. Вони вважають його втраченим для інвесторів, оскільки в країні будуть вибори. У такі періоди вся увага спрямована на виборчий процес та його результати.

Таблиця 1. Обсяг прямих іноземних інвестицій в різних країнах Європи,
у розрахунку на душу населення та їх структура

Країна Обсяг прямих іноземних інвестицій, за останні десять років, $ млрд. Обсяг іноземних інвестицій, за останні десять років, на душу населення, $ тис. Структура інвестицій
Швейцарія 452,1 58,1 64,2% – фінансовий сектор
15,8% – виробництво
10,8% – торгівля
Бельгія 474,8 43,1 33,4% – нерухомість + наукова та технічна діяльність
30,9% – фінансовий сектор
15,9% – виробництво
Швеція 254,8 27,2 17,6% – хімічна промисловість
9,9% – металургія і машинобудування
9,9% – електрика, газ та водопостачання
Велика Британія 647,5 10,4 32,8% – торгівля + ремонт
25,4% – фінансовий сектор
19,9% – хімічна промисловість
Іспанія 458,2 9,7 47% – торгівля
27,3% – електрика, газ та водопостачання
9,4% – фінансовий сектор
Німеччина 402,6 4,9 18% – ІТ (інформаційні технології)
15% – фінансовий сектор
15% – машинобудування
Польща 158,9 4,2 18,6% – фінансовий сектор
17,5% – операції з нерухомістю
15,9% – торгівля + ремонт
Україна 41,4 0,9 22,4% – фінансовий сектор
19,3% – переробна промисловість
10,6% – торгівля + ремонт
Росія 103,8 0,7 34,1% – переробна промисловість
17,4% – видобуток корисних копалин
17,1% – торгівля + ремонт
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"