інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Фінансовий ринок в умовах відсутності економічного росту

Є. Гавриленко

Найближчим часом загальне уповільнення економічного розвитку гарантовано. Стан фінансового ринку при цьому будуть визначати погані чутки, що викличуть нові хвилі паніки на біржах. Серед інвесторів за таких умов процвітатимуть тільки спекулянти.

Ще недавно розмови про нову хвилю кризи сприймалися як гра розуму аналітиків, проте останнім часом до них почали серйозно прислуховуватися. Економіка більшості країн світу ніяк не може набрати прискорення, Європа перебуває на межі валютно-фінансової кризи, а вітчизняні фінанси страждають від відтоку капіталу і падіння фондових індексів. Криза закінчилася, але післякризовий розвиток ще не розпочався. Майбутнє виглядає досить туманним.
Проте значного економічного спаду очікувати не варто. Разом з тим і зростання в розвинутих країнах світу більше 1% не буде. І це нормально, оскільки внаслідок значного рівня заборгованості обслуговування боргу не дає можливості економікам зростати. Китай після очікуваного гальмування вийде на нову, більш помірну траєкторію. Продовжиться економічний ріст в Азії, Латинській Америці. Розвиватиметься торгівля між слабо розвиненими країнами, що буде підтримувати економічне пожвавлення у світі. Правда, очікувати економічного приросту у 4-5% не варто, оскільки в попередні десятиліття такі високі темпи зростання зумовлювались різким збільшенням боргу, насамперед у розвинених країнах. Якщо проаналізувати попереднє десятиліття, тобто до 2000 року, то можна побачити, що зростання було більш рівномірним, воно не було перегрітим і трималося на рівні 3-3,5%. Все повертається до чогось подібного, тобто до розуміння того, що не потрібно цих 4-5% зростання, оскільки це створює проблеми. Як тільки інвестори звикнуть до цієї думки, гроші почнуть більш активно обертатися і потечуть вони в ті країни, де ставки будуть вищими і зростання швидшим. Капітал буде плисти і в Росію, і в Бразилію, і в Азію.
При цьому спостерігатиметься підвищена волатильність на всіх ринках. Ризиків багато, і поки не буде повної визначеності, будь-які новини, чутки на ту чи іншу тему призводитимуть до тимчасових панік на фінансових ринках або, навпаки, до надмірного оптимізму. Як тільки з фінансовими проблемами в Європі більш-менш визначаться, то наступна тема, яка може дестабілізувати ринки, – це Китай, майбутнє гальмування його економіки. Очікується багато спекуляцій на цю тему, зокрема щодо зниження попиту на сировину, що неодмінно розхитуватиме ринки. Треба звикнути до думки про те, що протягом торговельної сесії ринки можуть «гуляти» вгору-вниз на 5-6% досить регулярно в найближчому майбутньому. Чим більшою є грошова маса, але при повільній швидкості її обертання, тим більше волатильності. Наступна після Китаю довгострокова «страшилка» – проблема розвинених країн, де політика кількісного пом'якшення поки що призводить до підвищеного інфляційного фону, а доходність безризикових інструментів суттєво знижуються. Прибутковість за німецькими, швейцарськими або американськими бондами нижче інфляції. Це означає, що значні консервативні інвестори, такі як пенсійні фонди та страхові компанії, втрачають гроші. Вони втрачали гроші протягом минулого року, втратять, можливо, і в цьому, але якщо це продовжиться ще якийсь час, то почнуться проблеми в цих структурах. І виникне черговий вал спекуляцій навколо цієї проблеми.
Як тільки настане етап деякого спокою, хоча б на кілька місяців, як тільки будуть хоч якось, нехай тимчасово, вирішені проблеми в Європі, то можна буде побачити деяке зростання фондових індексів. Але потім почнуться нові страхи з приводу Китаю або ще чого-небудь. Тобто у 2012 році буде спостерігатися не тільки висока волатильність протягом торгових сесій, але і більш регулярні та глибокі періоди фіксації прибутку інвесторами, скажімо, за підсумками кварталу або місяця. Коливання будуть тривати.
Що стосується інвесторів, то їх активність зараз є низькою. Ще деякий час не буде видно на ринках певного тренда. Тому ринки при надлишку ліквідності будуть дуже спекулятивними. Волатильність буде високою, а це ідеальне середовище для спекуляцій. Для консервативних інвесторів ситуація не дуже сприятлива, оскільки ставки по консервативним інструментам будуть низькими, навіть нижчими за інфляцію. Тому, напевно, треба шукати компанії, які є дійсно ефективними та зростають швидше за ринок. Натомість стежити за динамікою фондових індексів означає гойдатися на хвилях спекуляцій. Хоча це також нормальна поведінка.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"