інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Макроекономічний та фінансовий прогноз на поточний рік*

У 2012 рік світова економіка та ринки увійшли з низкою проблем, головна з яких – це борги країн Єврозони. І це далеко не все. На задньому плані залишаються проблема дефіциту бюджету США, уповільнення світової економіки, а також ризики, пов’язані із жорсткою посадкою економіки Китаю. Усе це не дасть інвесторам розслабитися, фінансові ринки будуть слабкими. У той же час вирішення всіх цих проблем, навіть часткове, – це слушний привід для ринків почати бичачий тренд. Наприклад, якщо погіршення ситуації у Єврозоні змусить, нарешті, владу вдатися до радикальних заходів, то це може повернути ринкам впевненість. Сприятливим також буде перехід грошового ринку з нинішнього режиму дефіциту ліквідності в режим її надлишку.

Незважаючи на існуючі песимістичні настрої, світова економіка не скотитися у рецесію. Найбільші економіки, такі як Китай, США, Німеччина та інші, незважаючи на очевидний спад темпів зростання, не демонструють загрозливих ознак того, що уповільнення може обернутися зниженням реального ВВП.

Те, що зараз відбувається, більше нагадує циклічне уповільнення економічної активності, ніж початок затяжного періоду нульового або негативного росту.

Великі світові економіки, багато з яких на сьогодні хоча й знаходяться не в оптимальній формі, почали показувати явні ознаки покращення. За даними агентства Bloomberg, можна навести зниження безробіття в США та пожвавлення в будівельній галузі, що, на думку багатьох експертів, стало наслідком наполегливості ФРС щодо утримання гранично низьких ставок протягом останніх трьох років. Також стали покращуватися показники бізнес-клімату в Німеччині, зокрема прискорилося зростання промислового виробництва. Нарешті, темпи росту Китаю продовжують рухатися в позитивному напрямку, близько 8-9%, забезпечуючи зростаючий попит на ресурси. Більша частина цього росту забезпечена будівництвом, яке в умовах планової економіки і завдання модернізації та урбанізації країни, швидше за все буде показувати гальмування свого розвитку.

Світовий ВВП, на думку експертів, у 2012 році все ж таки сповільниться, але це уповільнення не варто сприймати як джерело серйозних проблем для ринків. Набагато серйозніше на функціонування ринків буде впливати становище окремих економік, а саме – проблемних країн Єврозони. Низькі темпи зростання економік, зокрема, Італії або Греції, серйозно підвищують ризики, пов’язані з боргами цих країн.

Можливий сценарій розвитку подій

- Ситуація в Єврозоні в першій половині 2012 року продовжить загострюватися. На І квартал припадає пік обсягів зобов’язань низки країн, що рефінансуються, внаслідок чого цей період може стати поворотною точкою історії боргів периферійних країн Єврозони.

- Висока ймовірність того, що протягом року окремі країни почнуть процес виходу з Єврозони. Це пов’язано з тим, що для вирішення економічних проблем країн периферії їм потрібна власна валюта, за рахунок послаблення якої можна збалансувати показники платіжного балансу. Причина тут проста: якщо цього не зробити, то економічне зростання якщо й буде, то слабким, сильно ускладнюючи завдання балансування бюджетів.


- Економіка США буде демонструвати помірне покращення економічних показників. Боргові проблеми цієї країни в першій половині року будуть залишатися в тіні європейської боргової кризи. У другій половині року внаслідок передвиборних баталій питання шляхів зниження дефіциту бюджету може знову загостритися.

- Завдання рефінансування боргу США, тим не менш, сильно не ускладниться, оскільки дохідність казначейських облігацій поки що знаходиться на низькому рівні, а у випадку її суттєвого зростання Федеральна резервна система (ФРС) ще має про запас можливість запуску QE3.

- В першій половині року напруженість на Близькому Сході забезпечить збереження ризиків пропозиції нафти на ринку. У комбінації зі зростанням споживання Китаєм та іншими країнами, що розвиваються, це зумовить збереження високих цін на нафту.

Фінансові ринки

У першій половині року очікується висока волатильність ринку акцій за відсутності виразного тренда. З одного боку, розвиток стримуватимуть проблеми Єврозони та викликаний ними продаж активів, з іншого боку – падіння буде обмежене активністю антикризових фондів ЄС, а також Європейським центральним банком, який почне розширювати скупку облігацій країн Єврозони.

Для довгострокових інвесторів, готових терпіти локальні просідання вартості портфелів, перша половина року створить достатньо моментів для формування якісних портфелів за низькими цінами. Для тих, хто планує виводити кошти протягом цього періоду, – краще триматися від ринку акцій подалі.

Друга половина року обіцяє бути більш оптимістичною. Основні ризики, пов’язані з Єврозоною, повинні будуть реалізуватися в першій половині року, подібною буде і реакція на них ринків. У результаті відкриється простір для відновного зростання, яке може компенсувати втрати, понесені в першій половині року.

Боргові інструменти

Поточний рівень дохідності по казначейським облігаціям США знаходиться на дуже низьких за історичними мірками рівнях і, з урахуванням можливості QE3, залишатиметься на такому рівні ще досить довго. На цьому фоні єврооблігації країн, що розвиваються, будуть користуватися підвищеним попитом інвесторів за умов демонстрування економіками цих країн ознак стабільного зростання.

Товарні ринки

Ціни на нафту в першій половині року найімовірніше залишаться на високому рівні, у діапазоні 100-120 дол. за барель. Це зумовлено як високими геополітичними ризиками, пов’язаними з Близьким Сходом, так і продовженням росту економік країн, що розвиваються. Наприклад, Китай при зростанні ВВП в межах 7-8% (що суттєво нижче поточних рівнів) забезпечить достатній ріст попиту для компенсування уповільнення темпів зростання розвинутих економік.

У другій половині року ціни на нафту можуть вирости до рівня 120-140 дол. за барель. Тригерами для цього стануть: загострення ситуації на Близькому Сході, приток на ринки ліквідності в Єврозоні за рахунок скуповування Європейським центральним банком (ЄЦБ) облігацій країн Єврозони, збереження високих темпів зростання економіки Китаю та відсутність глибокого просідання розвинених країн за економічними показниками.


Ціни на промислові метали після значного спаду в другій половині 2011 року мають, за експертними оцінками, потенціал росту в діапазоні 15-20%. Це обумовлено збереженням високих темпів зростання економіки Китаю, а також обмеженнями з боку пропозиції.


Не всі аналітики поділяють думку щодо привабливості золота як об’єкта інвестицій. Цей метал демонструє всі ознаки бульбашки, яка може ще надутися, але ризики, пов’язані з її здуванням, вважаються дуже високими. Як наслідок, золото багатьма інвесторами вже не розглядається як захисний актив.


Більш цікавими у цьому сенсі виглядають платина та палладій – метали, попит на які має під собою фундаментальну історію, а саме – промислове застосування. За підсумками року очікується зростання цін цієї групи металів на 15-20%.

Пара «євро-долар»

Перший квартал 2012 року буде не кращим для євро. Великий обсяг рефінансування боргів країн Єврозони на сьогоднішньому ринку буде викликати занепокоєння. Є ймовірність, що його курс до долара може опуститися до USD/EUR = 1,2. У випадку значних зрушень у вирішенні проблем Єврозони у другій половині року ринок почне звертати більше уваги на ризики, пов’язані з реалізацією програми скорочення дефіциту бюджету США. У цьому випадку євро може почати зміцнюватися по відношенню до долара і наприкінці року досягти позначки USD/EUR = 1,25.


Ризики

На теперішній час існує 4 основні ризики, у результаті здійснення яких описаний вище сценарій не реалізується.

1. Неконтрольоване розростання боргової кризи Єврозони

Якщо до середини 2012 року не почнуть реалізовуватися заходи щодо вирішення боргових проблем, які можуть містити в собі одну з форм реструктуризації зобов’язань (пряме списання, або запуск процесу виходу однієї або кількох країн із зони євро, або скуповування ЄЦБ проблемних облігацій), то нагромадження проблем не зупиниться. Внаслідок цього готовність інвесторів інвестувати у ризикові активи буде залишатися низькою.

Даний ризик розцінюється як найбільш серйозний, оскільки політично простіше згладжувати наслідки боргових проблем через надання банкам ліквідності та штучне утримання низьких ставок по зобов’язанням країн Єврозони шляхом інтервенцій на борговому ринку. Якщо це не супроводжуватиметься заходами щодо полегшення боргового тягаря шляхом списання боргів, то навантаження зростатиме.

Найгіршим сценарієм у випадку Єврозони буде втрата контролю над ситуацією, коли дефолти по суверенних облігаціях будуть відбуватися без участі регуляторів та урядів. Якщо цей сценарій реалізується, то тримати активи, чи то акції, чи то облігації, буде дуже ризиковано. Єдиним відносно безпечним активом будуть казначейські облігації США. Євро може ослабнути до рівня USD 1,1, фондові індекси залишаться в кращому випадку на поточному рівні.

2. Зрив програми скорочення дефіциту бюджету США

Даний ризик стане актуальним у другій половині року, особливо якщо ситуація в Єврозоні буде розвиватися за сприятливим сценарієм. Проблема дефіциту бюджету США так і не відійшла на другий план, а саме вона має всі шанси загостритися, оскільки майбутній рік є в США передвиборним. У результаті можуть виникнути проблеми із прийняттям принципових рішень щодо податкової політики та політики витрати коштів бюджету.

Якщо цей ризик реалізується, то для інвесторів це стане приводом втечі з ризикових активів. Причому не факт, що цього разу в якості безризикового активу будуть казначейські облігації США.

3. Зупинка зростання економіки Китаю

Китай в останні роки вносив основний вклад в приріст світового споживання нафти та металів. Завдяки Китаю відбувалося зростання цін на нафту, сталь, вугілля та інші види сировини. В 2011 році економіка Китаю демонструвала ознаки перегріву, що змушувало Народний банк посилювати грошово-кредитну політику. У цей час іде зворотний процес, монетарна політика пом’якшується у відповідь на ознаки уповільнення росту.

Швидше за все, уповільнення економіки приведе до м’якої посадки, чого, власне, і намагався досягти Народний банк. Але якщо реалізується сценарій жорсткої посадки, то це вкрай болісно вдарить по сировинних ринках, особливо Росії.

4. Повномасштабний збройний конфлікт на Близькому Сході

Хоча напруженість на Близькому Сході у цей час є одним з важливих факторів підтримки цін на нафту та, відповідно, світових економік та ринків, його загострення до відкритого військового конфлікту, у який будуть втягнені великі країни регіону, що володіють серйозним військовим потенціалом, може мати непередбачені наслідки.

Поточний рік стане поворотним для світової економіки

За даними фінансового прогнозу аналітиків «Saxo Bank», 2012 рік стане поворотним для світової економіки: проблеми Єврозони, фіскальна консолідація в державному секторі та соціальна напруженість – бездоганні компоненти для ідеального шторму, який нікого не залишить осторонь.

Аналітики дотримуються негативного прогнозу для європейської економіки, відзначаючи, що лідери Європейського Союзу так і не визнали той факт, що боргова криза державного і банківського секторів пов’язана з платоспроможністю, а не з дефіцитом ліквідності.

Тим не менш, майбутні зміни можуть перетворити 2012 рік у рік оптимістів, оскільки в кінцевому рахунку світ почне рухатися в правильному напрямку.

Шторм наближається, але це не привід для паніки. Люди чекають від 2012 року великих змін і з оптимізмом дивляться в майбутнє. Слід визнати, що попереду ще один квартал контр продуктивних дій з боку політиків, що посилять нестабільність.

Світова економіка зменшила темпи в 2011 році, оскільки обсяги зовнішньої торгівлі вже не зростають, а урядові стимули втрачають ефективність. У 2012 році мало що зміниться в цьому відношенні. Розвинені економіки будуть страждати від недостатнього внутрішнього попиту на фоні програм фіскальної консолідації і високого безробіття, тоді як ринки, що розвиваються, відчують скорочення обсягів зовнішньої торгівлі та необхідність стимулювати внутрішній попит, що змусить центральні банки почати політику монетарної акомодації. В цілому аналітики банку прогнозують уповільнення темпів зростання світової економіки до 3% в 2012 році.

При цьому економічний підйом у США в цьому році складе близько 2%. Процес відмови приватного сектора від позичкових коштів, хоча і сповільнюється, все ж продовжує справляти негативний вплив на вклад споживачів в економічну активність. Цей фактор буде стримувати відновлення американської економіки в 2012 році на фоні зниження інфляції та подальшого охолодження ринку праці, вважають експерти.

Звичайно, боргова криза в Єврозоні та ослаблення китайської економіки загрожують США рецесією, проте аналітики дотримуються іншого сценарію, в рамках якого ця країна буде «якось просуватися вперед».

Ситуація в європейській економіці більш складна. У першому кварталі 2012 року, за оцінками аналітиків, буде зафіксовано зниження ВВП регіону, що підтвердить рецесію. Однак за підсумками року зміни ВВП Єврозони не відбудеться.

Багато в чому проблеми Європи і США схожі – високе безробіття, низьке зростання зарплат і неплатоспроможний приватний сектор, однак проблема управління державним дефіцитом до їх числа не відноситься. США, будучи емітентом своєї валюти, позбавлені проблеми самофінансування – за одну цю можливість багато країн Єврозони зараз готові віддати все, оскільки прибутковість їх облігацій вже покинула розумні межі. Хоча в історичному контексті реальні ставки не дуже високі, Німеччина виступає категорично проти того, щоб Європейський центральний банк займався нестерилізованими покупками державних паперів, тому такий спосіб вирішення проблеми для Єврозони недоречний. Замість нього в регіоні хочуть скоротити державні видатки. Цього достатньо, щоб надовго залишити економіку в стані рецесії, але недостатньо, щоб швидко та ефективно вирішити реальні проблеми.

Проблеми західних економік торкнулися й Азії. Навіть Китай, основу економіки якого складає інвестування та експорт, зіткнувся зі скороченням обсягів торгівлі, про що свідчить падіння торговельного балансу на 19% за 12 місяців 2011 року порівняно з 2010 роком. Світова торгівля продовжує збавляти оберти, тому Китаю необхідно компенсувати це іншим способом.

Аналітики вважають, що йому це вдасться, але лише частково, тому прогнозують зростання ВВП КНР в цьому році на рівні 8%. В арсеналі Китаю присутня зброя, якою не можуть похвалитися розвинені економіки, – скорочення ставок. Фаза жорсткої полвтики, яку Народний банк КНР розпочав в 2010 році, коли економіка відновила темпи підйому, а інфляційний тиск почав рости, зараз припинена. Таким чином, у розпорядженні Китаю маса інструментів для активного стимулювання економіки, а оскільки інфляційний тиск в країні слабшає, можна вважати, що першу перешкоду для стимулювання економічного життя вже усунено. Експерти вважають, що в цьому році Китай зробить низку скорочень резервних вимог і процентних ставок, щоб зміцнити сферу інвестування власної економіки і компенсувати таким чином послаблення своїх позицій у зовнішній торгівлі.

Аналітики прогнозують ослаблення світових фондових ринків у першій половині 2012 року, відзначаючи, що воно, ймовірно, буде незначним, оскільки ринки акцій вже враховують у цінах вірогідність низького зростання і продовження європейської кризи.

*Прогноз складений аналітиками компанії «Альфа-Капітал» та «Saxo Bank»