інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Макроекономічні чинники та інвестиційні прогнози для фінансових ринків у першому півріччі поточного року

О. Голубович

Розвиток фінансових ринків у найближчі місяці та доходи інвесторів головним чином залежатимуть від темпів зростання ВВП США і КНР та дій їх фінансових регуляторів. В квітні-травні мало місце зростання негативних очікувань і страхів, пов’язаних з економічними проблемами провідних країн світу. При цьому важко дати обґрунтовані прогнози щодо строків настання цих проблем і кількісні оцінки їх наслідків. Інвестори побоюються масштабних негативних подій, які можуть настати одночасно. При чому кожна з цих подій буде підсилювати дію інших на світову економіку:

- Майже половина обсягу економічного зростання у світі в поточному році припаде на Китай. Якщо приріст ВВП цієї країни збільшиться менш ніж на 8%, то в США істотно сповільниться зростання, а в єврозоні воно буде негативним, оскільки КНР не тільки потужний експортер, але і великий імпортер американських і європейських товарів.
- Економічна ситуація в Іспанії може викликати більший спад ділової активності в Європі та в світі, ніж дефолт Греції. Скоріш за все, кризу знову «заллють грошима», але когось, напевно, доведеться виганяти з єврозони.
- Атака на Іран відкладається. Ізраїль першим не почне, у США не готове «обґрунтування» для нападу. Ціна на нафту може до літа знизитися на 10-12%.
- Бюджетний дефіцит США не вдається скоротити, зайнятість не зростає, але інфляція залишається низькою. Це призведе до збереження ставки ФРС на мінімальному рівні, але доларовий кредит у всьому світі подорожчає.
- Якщо США не зважаться на початок третьої фази «кількісного ослаблення» (програма QE-3) у першому півріччі, то в II кварталі відбуватиметься істотна корекція на всіх ринках цінних паперів, а також зниження цін на деякі види сировини (крім цін на газ і продукти харчування, що вже впали).

Інвестиційні ідеї
Інвестиційні ідеї на травень-червень можна поділити на чотири основні групи:
- Операції з акціями: закриття коротких позицій в індексах та акціях, відкритих в лютому-березні, і купівля акцій певних галузей (сировина, технології, фінанси) і країн (у першу чергу – США і Росії).
- Операції з облігаціями: відкриття коротких позицій в UST-10 і купівля високоприбуткових облігацій ринків, що розвиваються, після очікуваної корекції.
- Операції з валютами, в основному пов’язані з очікуваним ослабленням євро проти долара і тимчасовим посиленням ієни проти долара.
- Операції з нафтою і дорогоцінними металами: торгівля волатильністю і купівля довгих позицій при завершенні корекції.
Сценарій розвитку ситуації на фінансових ринках:
- Вихід декількох хороших звітів американських корпорацій може затримати корекцію фондового ринку.
- Ціна нафти в США продовжить падіння, що вплине на ринки БРІК, особливо на російський, а також український.
- У другій половині травня почнеться відновлення ринку, яке може перейти в нетривале (3-4 тижні) ралі до рівня 1400 по S&P.
- Зростання цін на високоприбуткові облігації триватиме до середини червня.
- Якщо в II кварталі не відбудеться дуже істотного падіння цін на державні облігації Іспанії, то з червня ринок буде перебувати в «бічному тренді».

Чому очікуються ускладнення у світовій економіці?
Макроекономіка США
Відновлення на ринку праці в США зазвичай було чітким сигналом, що вказує на швидку зміну політики ФРС, а зниження рівня безробіття в I кварталі дало привід для оптимізму відносно зростання ВВП. Проте учасники ринку стали задаватися питаннями, наскільки реалістичним є сприятливий сценарій, адже прогнози щодо зайнятості в приватному секторі у всьому світі не покращуються, і говорити про те, що світова економіка повернулася до нормального стану, поки рано.
Невизначеність щодо перспектив економіки США посилюється і кризою в єврозоні: навряд чи хтось ще вірить, що Іспанія уникне масштабної реструктуризації боргу. Це позначиться і на експорті американських товарів в США, і на зростанні процентних ставок за комерційними кредитами. Крім того, заходи фіскальної консолідації, заплановані в США на 2013 рік – велика загроза для бізнесу.
У наступному році будуть помітно підвищені податки на прибуток корпорацій, на дивіденди і на приріст капіталу для громадян. При цьому швидкого істотного збільшення доходів бюджету це не дасть, а отже, відбудуться масштабні скорочення оборонних витрат, тобто зайнятості за рахунок держави. Разом з тим закінчиться термін дії розширених виплат безробітним і тимчасових пільг щодо податків на доходи фізичних осіб. Зміни у фіскальній політиці приведуть до скорочення темпів зростання ВВП, яке в США складе не 3-3,5%, як в 2011 році, а не більше 2-2,5%.

Китай
Китайській економіці не загрожує «жорстка посадка» у найближчі 4-5 років. Якщо такі «погрози» і озвучуються, то вони викликані або навмисними витоками інформації від влади в КНР перед черговими переговорами з США та ЄС, або висловлюються економістами, які не дуже добре розуміють особливості планової економіки і масштаби інерції в динаміці китайського зростання. До економічної кризи в КНР далеко, а якщо США вдасться уникнути нового зниження темпів зростання ВВП і збільшити занятість, то американські гроші знову будуть надходити китайським експортерам і зростання знову прискориться в 2012-2013 роках.
Але поки що в КНР залишається невизначена ситуація з монетарною політикою (пом’якшувати або посилювати – немає чіткого сигналу), скорочується імпорт, загострюється політична боротьба в Політбюро. Однак інвесторам в акції очевидно, що китайський фондовий ринок – найбільший в БРІК і, можливо, найздоровіший. У ньому немає факторів ненормальної експортної залежності, як в Росії, і соціальних проблем, як у Бразилії, а також присутня величезна, найбільша в світі (після США) кількість внутрішніх приватних інвесторів. Але зниження або боковий рух цього ринку протягом останніх двох кварталів, а також відсутність заходів з пом’якшення грошово-кредитної політики повинні розглядатися інвесторами як серйозне попередження про те, що уряд побоюється «бульбашки» і може навмисно стримувати приплив капіталу в китайські акції. Головна причина – в КНР залишилося небагато галузей з домінуванням приватного капіталу, в які зараз вигідно інвестувати (і рекордні ціни на нерухомість у Гонконгу та Сінгапурі також підтверджують це). Тому, до тих пір, поки США не «встануть на шлях росту», китайський уряд не почне конкуренцію за залучення капіталу на свій фондовий ринок.

Іспанія та Німеччина
Іспанія на початку II кварталу видала приємну для Європейського центрального банку (ЄЦБ) і неприємну для своїх громадян новину про пакет заходів зі скорочення бюджетного дефіциту на суму в 27,3 млрд євро. Теоретично це дозволить скоротити дефіцит бюджету з 8,5% до 5,3% від ВВП. Правда, в 2011 році ЄС вже дозволив іспанцям зменшити цільову планку з 4,4%, враховуючи безуспішність спроб досягти позначки 6%. Тобто заходи вживаються, а дефіцит зростає, і колишні цілі змінюються новими, майже захмарними. В Іспанії, звичайно, ситуація не така жахлива, як у Греції, проте населення вже починає виявляти невдоволення, і тому можливе загострення обстановки.
План скорочення державних витрат з 79,2 до 65,8 млрд євро, або на 16,9% (на 2% більше, ніж було заявлено раніше), відповідає скороченню 1,6% від ВВП. (Цікаво, що серед «найбільш постраждалих» – Міністерство закордонних справ, витрати якого уріжуть на 54,4%, і міністерства промисловості та сільського господарства – обидва по 31%. Також будуть «заморожені» зарплати в державному секторі.) Уряд заявив, що 12,3 млрд євро будуть залучені за рахунок податків, зокрема 5,3 млрд – за рахунок підвищення податків для бізнесу, а 2,5 млрд – завдяки тимчасовій податковій амністії. Крім того, з квітня на 7% підвищено тарифи на електроенергію, що повинно сприяти зниженню дефіциту енергії, який утворився внаслідок різниці державних цін і витрат виробників.
Без такого пакету заходів, особливо без фіскальної консолідації, не можна буде випросити у ЄЦБ (Німеччини/Франції) нові кредити для посилення довіри до іспанських державних цінних паперів. Але, на відміну від урядовців, інвестори розуміють, що скорочення державних витрат і підвищення податків завдасть удару по вкрай слабкій економіці Іспанії, а нові масові страйки лише ускладнять труднощі в країні, де і так кожен четвертий – безробітний (серед молоді – кожен другий). На додаток до заходів зі скорочення дефіциту державного бюджету також планується знизити дефіцит автономних регіонів Іспанії на 1,4%, хоча саме регіони починають привертати все більшу увагу інвесторів. (При цьому борг регіонів подвоївся з 2008 року і становить сьогодні 140 млрд євро. Погасити виплати за найближчі 2 роки нереально, а подальше зростання регіонального боргу неминуче).
В цілому, на основі вражень від поїздок до індустріальних і «девелоперських» районів Іспанії, а також інформації про збільшення на вимогу ЄЦБ заставних вимог іспанських банків (і це при тому, що в країні і так на продаж виставлено більше мільйона будинків і квартир), все вищесказане викликає песимізм. Звичайно, поки Грецію не «виженуть» з єврозони, Іспанії це не загрожує. І взагалі, країну будуть штучно утримувати на плаву зважаючи на гігантський розмір її боргу. Але цей борг може знецінитися так само, як сьогодні португальський, і очікування цього стане причиною обмеження зростання акцій, а також неминучою (у найближчі півроку) ринковою корекцією.
На завершення європейської теми відзначимо ще один небезпечний для євро фактор: величезний борг приватних домогосподарств у провідних країнах єврозони. У таких благополучних країнах, як Нідерланди і Данія, цей борг перевищує 250% річного доходу сім’ї, в Німеччині – близько 90%, в Італії – 65%. З урахуванням того, що навіть за відсутності «бульбашки» на ринку нерухомості, подібної іспанській, у всіх зазначених країнах ціни на нерухомість більше не зростають, але й не знижуються, такий розмір боргу (в основному іпотечного) для середніх європейських сімей означає скорочення споживання. Воно вже і відбувається, наприклад, у Нідерландах і Данії, приблизно по 3% щороку. А в найближчому майбутньому слід очікувати і хвилю дефолтів по іпотечних кредитах, масового перегляду їх умов і нової потреби в кредитах ЄЦБ.

Ціни на нафту
Споживання та імпорт нафти в США за останні п’ять років скоротилося на 13%. І цей тренд триває.
Ціна нафти WTI в США в середньому залишається $100 за бар., хоча комерційні запаси нафти в сховищах досягли в квітні 353,4 млн бар. (у березні було 362 млн бар.). Це відповідає 24-25 дням забезпечення потреб американських НПЗ – максимального значення для поточного сезону. Таким чином, накопичені запаси нафти явно надлишкові (на 10% вище норми), і з урахуванням «відкладеної війни» в затоці можна чекати скорочення закупівель і зниження цін (на думку ексертів – до 10% у квітні-травні). І це відбувається на тлі збільшення можливостей Саудівської Аравії з видобутку на 2,5 млн бар. у день (згідно їхньому заявленню).
Ще одним важливим аргументом за зниження цін на нафту є динаміка попиту на нафтопродукти. Якщо в I кварталі оптова ціна нафтопродуктів в Нью-Йоркському порту підвищилася на 24% (удвічі більше, ніж на нафту), то в II очікується зниження споживання і відповідно цін (незважаючи на сезонний чинник). При цьому, якщо 5-7 років тому США закуповували більш 2,6 млн бар. у день (третину в ОПЕК, майже 2/3 – у інших виробників, за винятком Латинської Америки), то сьогодні пік споживання та імпорту пройдено, а головним зовнішнім постачальником нафтопродуктів стала Латинська Америка (до 2/3 чистого імпорту в США).
В інших країнах ситуація для нафтопереробників не краща: споживання бензину у Франції впало в лютому 2012 року через високі ціни на 10,5%, а в Італії – на 23%. Надлишкові потужності НПЗ стрімко ростуть, а найбільший в ЄС незалежний переробник Petroplus Holdings оголосив про банкрутство. Таким чином, попит на нафту може рухатися в напрямку, протилежному зростанню виробництва, яке намітилося в країнах Перської затоки.

Прогноз ринкової ситуації
Серед тих, хто раніше висловлювався на користь корекції фондового ринку в березні, переважали фахівці з технічного аналізу. Істотної корекції в березні-квітні не відбулося, але майже безперервне трьохмісячне зростання індексу S&P-500 стало рекордним за 3 роки (на 22%). Це дозволяє порівняти його з найбільш значними ралі з часів Другої світової війни.
Після середньої для всього періоду спостережень корекції ринку на 5%, зазвичай слідувало ралі в середньому на 10%. Тільки в шести випадках за майже 70 років зростання після корекції склало 15% і більше (у 2009 році – близько 40%, а в грудні 2011 року-березні 2012 року – на 22%). Тобто поточна ситуація – серед найбільш незвичайних для ринку США, а отже, і глобального фондового ринку. Також можна погодитися з відзначеною аналітиками «Дойче Банку» незвичайною розбіжністю в динаміці цін на акції і високоприбуткові облігації. Подібні сигнали в минулому передвіщали розвороти ринку. Це розходження сьогодні (за цінами на ЕТФ на індекси S&P-500 і високоприбуткових бондів – HYG) стало дуже значним.
Що чекати від фінансових ринків в найближчому майбутньому? У короткостроковій перспективі індекс S&P-500 послідовно намагатиметься пробити підтримку на рівнях 1350 і 1340 (березневий мінімум). Консолідація відбудеться вище 1300 (швидше за все, цей рівень і стане мінімумом, але купувати краще починати близько 1320). У середньостроковій перспективі на II півріччя нове ралі можливе, тільки якщо для нього виникнуть об’єктивні передумови у вигляді припливу ліквідності: QE-3 і новий запуск друкарського верстата в єврозоні. Але таке ралі почнеться від нижчих рівнів, триватиме набагато менше попереднього, а його стеля буде обмежена рівнем 1450 до осені поточного року.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"