інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Політика монетарного пом’якшення та її інвестиційні наслідки*

А. Дудукіна

Голова Європейського банку Маріо Драгі в одному зі своїх виступів з приводу монетарної політики в ЄС в майбутньому заявив: «Повірте мені, цих заходів буде достатньо». Це змусило всіх подумати про готовність ЄЦБ найближчим часом застосувати фінансову гармату. Наші знання про точні плани Європейського банку обмежені. Ми не обізнані в деталях про те, які саме заходи будуть прийматися, але все-таки знаємо, що вони будуть пов'язані з тим чи іншим способом монетарного розширення. Також тепер з’явилося більше впевненості в тому, що заходи прийматися безумовно будуть.

Ціла низка європейських самітів і заяв упродовж літа вже надали деяку підтримку ринкам фінансових активів. Прояв політичної волі уряду Німеччини щодо збереження єдності стосовно євро переважує опір Бундесбанку і супроводжується рухом до компромісу.
Рецепти подолання кризи, перевірені США в 2008-2009 роках, сьогодні адаптуються для застосування в Європі. Погляди Бена Бернанке і Маріо Драгі на сучасну економіку і роль в ній Центрального банку багато в чому схожі, але тільки сьогодні перед Б.Бернанке стоїть завдання допомогти економіці, яка не зростає достатньо швидко, щоб знизити безробіття, а у М.Драгі намагається зберегти єврозону від фінансового колапсу. Він заявляє про готовність застосовувати масовані заходи, що погасити пожежу, а від Б.Бернанке дуже ймовірно очікувати нових стимулюючих заходів вже восени 2012 року.
Керівники Швейцарського національного банку не відстають від своїх колег. Резерви іноземної валюти банку від початку кризи зросли з 9% до більш ніж 60% ВВП. Тільки в травні і червні вони збільшились на 53% до 365 млрд франків.
Враховуючи і той факт, що Китай також проводить політику монетарної експансії, можна констатувати, що світ перебуває в сильному рефляційному економічному просторі. Вплив урядів підтримує ціни на активи, і рухатися проти могутньої течії політичної волі стає все більш небезпечно. У певний момент нові дії та заяви державних лідерів переповнять чашу і обсяг дешевих та доступних грошей, що розширюється, підніме ціни на фінансових ринках.
Сила рецесії в Європі і уповільнення в Азії очевидні, але інша сила величезного значення діє в протилежному напрямку – це негативні процентні ставки. Тенденція щодо зниження вартості грошей триває вже більше 20 років. Природна властивість процентних ставок рухатися повільніше під час зниження економічної активності сьогодні посилюється екстремально м'якою монетарною політикою по всьому світі. Це вірно і для розвинених країн, і для країн, що розвиваються. Рекордно низькі короткострокові процентні ставки, що контролюються центральними банками через арбітраж, зумовлюють і зниження довгострокових ставок. Значення даного процесу для інвестора, його тривалість та географічний розмах важко переоцінити.
В результаті спекуляція має перспективу посилюватися, «фінансові бульбашки» будуть формуватися, а капітал інвестуватися в непродуктивні напрямки. Заможні верстви суспільства, які мають більш легкий доступ до фінансування, в черговий раз виграють за рахунок середнього і низького класів. Результатом буде новий наступ передкризових умов. Але це станеться потім, а зараз негативні процентні ставки створюють простір, в якому виникають широкі спекулятивні можливості. У таких умовах вартість деяких активів зросте більше, ніж інших, що дозволить ці «інші» використовувати як хеджуючі.

Перспективи різних класів активів в умовах рефляції
Візьмемо, для прикладу, такий вид цінних паперів, як ТIPS (казначейські зобов'язання США з індексованим на інфляцію купоном), які виросли настільки, що потрапили в негативну зону прибутковості. Абсурд полягає в тому, що інвестори заздалегідь погоджуються на заплановані втрати за своїми заощадженнями. Навіть припущення щодо тривалої посиленої дефляцію не виправдовують такі високі ціни на TIPS, оскільки перевага надається готівці. Межі зростання цього виду облігацій існують, і, схоже, вони вже близько. Не такі очевидні, але подібні за суттю висновки стосуються інших видів облігацій.
Ставки на регіони і сектори, які виграють від рефляції, можуть бути покриті ставками на пониження по більш вразливим ринкам. Наприклад, бразильські акції будуть відчувати значний зустрічний вітер: комбінація минулого і теперішнього надмірного зростання кредитування, лихварського рівня ставок на споживчі позики, погіршення торговельних умов у зв'язку з переоціненим курсом валюти, а також занадто великий для економіки, що розвивається, державний сектор, будуть стримувати зростання.
Будівельні компанії США знаходяться на початковій стадії циклічного відновлення. Це, мабуть, одна з небагатьох галузей економіки, яка завжди найбільше виграє від низьких процентних ставок.
Будь-яке монетарне послаблення сприяє розвитку як капіталомістких галузей, так і розширенню фіксованих інвестицій. У цьому контексті правомірно очікувати пожвавлення попиту на індустріальні метали та енергію, тому сировинні галузі повинні будуть відчути деяке полегшення. Виробники металу дуже потребують такого перепочинку. Сьогодні частина індустрії просто працює у збиток.
У віддаленому майбутньому настане момент, коли процес піде в зворотному напрямку. Закінчення періоду легких грошей відчують на собі в першу чергу капіталомісткі сектори та надмірно залежні від кредиту і недостатньо капіталізовані компанії.
Уповільнення економіки Китаю наразі поки що не відбилося значною мірою на Австралії, і ринковий курс валюти цієї країни перебуває високо, але в майбутньому важливо пам'ятати, що її економіка залишається вразливою від стану справ у Китаї (не стільки навіть від уповільнення термінів розвитку, скільки від зміни структури в бік економіки споживання). Стосовно самого Китаю можна припустити, що поточний економічний спад пов'язаний не просто з нижньою фазою бізнес-циклу, а може свідчити про переломний етап подальшого розвитку.
Сьогодні світ перебуває у стані політичної нестабільності. Більшої передбачуваності інвестицій можна досягти, вибираючи сектори, найменш залежні від урядових дій. У цьому сенсі акції NASDAQ надають широкий спектр можливостей.
Традиційний монетаристський погляд, висловлений Мілтоном Фрідманом, полягає в тому, що створення грошей державою породжує інфляцію. В теперішній час наочно демонструється надмірна узагальненість такого судження. В умовах делевериджа і скорочення кредиту, емісії центральних банків 2011 року і першої половини 2012 року були недостатні навіть для того, щоб зупинити дефляційний тренд. У міру поглиблення загального рівня заборгованості економіці стає все важче створювати гроші. Позичальники не в змозі позичати більше. Процеси створення грошей та інфляції зупиняються.
Хоча рефляційний період і повинен підтримати ціни на нафту, але в довгостроковому плані. Ціни на «чорне золото» тяжіють, швидше, до зниження. Структурні зміни в бік споживання газу, розширення нових технологій видобутку, структурні зміни китайської економіки, нарощування арктичного видобутку – усі ці чинники не на користь нафтового буму.
Американські економіка і ринок поки що виглядають сильніше за інші в перспективі другої половини 2012 року, хоча в більш тривалому періоді сумніви виникають у зв'язку із розростанням державного боргу США.

Репатріація капіталу в США
Улітку 2012 року створилася особлива обстановка: світові ринки завмерли і були зафіксовано найнижчі торговельні обсяги. Тотальний консерватизм інвесторів відображають також дані щодо репатріації капіталів у США. З грудня по травень інвестори США репатріювали більше 48 млрд дол., рекордну величину з 1999 року. Вкладення в облігації подвоїлися до 157 млрд дол. за першу половину року, в порівнянні з 65 млрд дол. за той же період минулого. Основна маса грошей пішла в захисний актив – державні облігації. Тільки з Азії американські інвестори вивели 15,8 млрд дол.
Період між 2005 і 2007 роками, коли відбувалася масована диверсифікація вкладень на міжнародному рівні, яка потім зазнала ще один виток після 2009 року, тепер завершується терміновою репатріацією. З єврозони американські інвестори вивели 4,1 млрд дол. в травні, досягнувши максимального значення, яке до цього спостерігалося в III кварталі 2011 року. Це відображає крайній песимізм інвесторів, а також те, що американський ринок відчуває себе краще за інші. Наведені вище факти висвітлюють настрій інвесторів, але при всьому цьому вони бачать нові можливості і нарощують вкладення. Індустрія «Private Equity» досягла рекордного розміру в 3 трлн дол. Це свідчить про те, що «розумні гроші» («smart money») виходять на ринок.

Економічний оазис
Проте не скрізь у світі так погано. ВВП Швеції демонструє прискорене зростання. Споживчі витрати пішли вгору, і експорт також зріс. При цьому Швеція відрізняється збалансованим бюджетом та економікою, що зростає з 2010 року. Ринки аграрних товарів другий місяць поспіль відчувають зліт. Посухи в США і Росії стали причиною високих цін на сільгосппродукцію і тепер сприяють доходам компаній, що працюють в цьому секторі, але які не торкаються цих проблем безпосередньо.
Якщо подивитися з позицій широкого часового вікна на американські ринки акцій, то можна виявити, що вони особливо сильні. І NASDAQ, і S&P 500 наближаються до своїх вершин. Картина на багатьох інших ринках може свідчити про формування дна, а деякі показують можливий вихід у перший етап «бичачого» ралі. Всі вже звикли до літнього спаду на ринках, але така поведінка не є законом і осінь 2012 року цілком може стати винятком. Дуже ймовірно, що настає час уникати облігацій і приймати ризик на ринках акцій.

* За матеріалами vestifinance.ru.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"