інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Перспективи взаємодії банків з кредитними та валютними брокерами*

А. Аксаков

Взаємодія банків з інститутами брокерів поки що з низки причин і внаслідок певної ментальності не одержала широкого розвитку. Серед факторів, що його стримують, – недостатня прозорість, неочевидність цього ринку для банків, відсутність стандартів роботи, критеріїв оцінки та механізмів взаємодії брокерів на таких ринках як форекс-брокеридж, кредитний брокеридж і страховий брокеридж. Між тим актуальність такої взаємодії зростає. Брокери, з одного боку, можуть стати для банків варіантом зниження витрат, з іншого, як у випадку з ринком форекс, – бути джерелом залучення коштів приватних інвесторів та розвитку додаткових видів комісійного бізнесу.

Ефективна фінансова система будь-якої країни передбачає існування повноцінного фінансового ринку, сегменти якого функціонують прозоро за визначеними та зрозумілими правилами. Саме тому сьогодні багатьма урядами актуалізовано завдання побудови мегарегулятора. Йдуть дискусії про конструкцію цього інституту, плюси і мінуси такого формату. Поки залишається відкритим питання – що саме буде об’єктом уваги мегарегулятора. Банкінг і страхова галузь є досить жорстко регульованими сферами. Більш-менш відрегульований інститут кредитних історій. Починає вибудовуватися система роботи колекторів, механізми стягнення боргів та процедури банкрутства. Однак сфери форекс-брокериджу, фінансових консультантів і кредитних брокерів залишаються terra incognita.
Мінуси такого становища очевидні. По-перше, відсутність єдиних норм і стандартів діяльності цих ринків часто відвертають від них серйозних інвесторів. По-друге, відсутність правил гри створює ґрунт для різноманітних шахрайських дій на цих ринках, аж до появи «чорних брокерів» і так званих «форекс-кухонь». По-третє, значні грошові потоки не оподатковуються, а отже не працюють на економіку країни. Нарешті відсутність механізмів відповідальності призводить до масових порушень інтересів та прав споживачів цих фінансових послуг, іноді – на рівні криміналу.
Очевидно, що в цих сферах потрібні чіткі правила гри. Сегменти брокерів повинні перестати бути безпритульними, пасинками фінансової індустрії. У зв’язку з цим актуальним залишається питання про формування цивілізованих галузей кредитного брокериджу і форекс-брокериджу, вироблення кодексів професійної етики та формування професійних стандартів.
Питання про формати урегулювання «безпритульних» ринків поки залишається відкритим. У якій формі може здійснюватися регулювання цих ринків? Експерти називають в якості варіантів формат ліцензування, формат саморегулівних організацій, формат державного регулювання. У кожного з цих варіантів є плюси і мінуси, які потрібно обговорювати і застосовувати. Аналітики переконані, що принцип мінімуму державного втручання в будь-який ринок має бути збережений. Ринок брокериджу однозначно повинен стати прозорим, контрольованим і оснащеним механізмами захисту прав сторін.
При цьому необхідно звернути увагу на три ключові положення, які повинні враховуватися при відборі методів державного регулювання валютного трейдингу: простота залучення клієнтів, відсутність спеціальних знань для фізичних та юридичних осіб, отримання основних знань про угоди на позабіржовому ринку на безкоштовних семінарах, організованих форекс-компаніями.
Підвищити рівень прозорості та якість надаваних послуг, зменшити ризик зобов'язань на ринку форекс можуть допомогти наступні заходи: запровадження вимог щодо розміру власних коштів форекс-компаній, хеджування позицій; регулярна публікація звітності з доступом до неї широкого кола осіб, введення спецдепозитарію, розробка правил здійснення операцій, включаючи визначення порядку угоди, умов котирування. Порушення цих правил повинно розглядатися як підстава для оскарження угод.
Важливим моментом підвищення якості послуг форекс-компаній може стати контроль за рекламою: вона не повинна вводити в оману громадян, розміщувати її слід тільки у спеціалізованих ЗМІ або на окремих шпальтах ділових видань, обов'язково попереджаючи про ризики угод на позабіржовому ринку. Завдання по введенню правил ринку форекс не може бути вирішена і без ефективного оподаткування операцій форекс-дилерів та їхніх клієнтів. При цьому слід максимально враховувати міжнародний досвід функціонування ринку форекс, на якому сьогодні спостерігаються наступні тенденції.
Перший тренд – посилення регулювання. Низка країн проводить зараз розслідування, що пов'язані з діяльністю форекс-компаній. Другий тренд – репутація індустрії. Проблема загальна, пріоритетна. Третій тренд – банки заходять на ринки форекс. Четвертий тренд – ринок все більше визнається інвестиційними компаніями, банки активно інвестують у форекс-компанії. П'ятий тренд – зниження прибутковості великих брокерів у 2012 році. Причина – жорсткість конкуренції та регуляції. Деякі компанії, починаючи з Австралії і США, почали працювати як брокери, беручи на себе певні ризики клієнтів. Шостий тренд – різке зниження волатильності щодо оборотів 2011 року. Це особливо позначилося на оборотах інституційних інвесторів. Сьомий тренд – компанії стали фокусуватися на рітейл-клієнтах, як наслідок, посилилася боротьба за клієнтів. Восьмий тренд – сплеск технологій – мобільний трейдинг, трейдинг за формулою соціальних мереж. З'явилися нові продукти. Хостингові компанії для трейдерів процвітають. Дев'ятий тренд – формування форекс як самостійної індустрії.
Узагальнюючи світовий досвід регулювання ринку форекс, варто відмітити, що американський досвід у цій сфері – це інструкція про те «як знищити галузь». Вимоги до капіталу форекс-компаній в США зростали гігантськими стрибками: в 2007 році джаст-кепітал становив $500 тис., потім підвищився до $1 млн, зараз він складає $20 млн. У підсумку форекс-компанії в США закриваються чи переходять в інші юрисдикції – не тільки через підвищення рівня вимог до мінімального капіталу, але і через посилення інших вимог, серед яких – заборона на коригування цін, заборона на кредитне плече більш ніж 1 до 100, заборона на можливість відкривати на клієнтському рахунку зустрічні позиції.
У Європі немає ніяких обмежень на кредитне плече, але інвестиційна компанія, яка веде угоди форекс для клієнтів, повинна цей момент регулювати за рахунок пруденційного нагляду. У Канаді дозволено плече 1 до 33, в Японії – 1 до 40.
Згідно із прогнозами, до кінця І кварталу 2013 року буде спостерігатися низька волатильність валютного ринку. У 2013 посилиться конкуренція, і компанії будуть змушені інвестувати в інфраструктуру та нові продукти. З появою регулятивної бази банки зможуть розвинути форекс і успішно на ньому конкурувати. Почнеться вимирання маленьких брокерів, деякі компанії підуть в інші регіони, наприклад в Африку, де в даний час спостерігається інтернет-бум на цьому ринку.

* За матеріалами bankir.ru

© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"