інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Прогнози розвитку фінансового сектору*

В економічному прогнозі для сектору фінансових послуг єврозони, підготовленому спеціалістами компанії Ernst&Young, зазначається, що інвестори розчаровані поспішними та неефективними заходами, прийнятими для подолання кризи суверенного боргу. Вони хотіли б бачити більш зважені рішення, які дозволили б подолати залежність фінансового сектору від кредитоспроможності суверенних емітентів боргових зобов’язань. На діяльність ринків фінансових послуг єврозони, як і раніше, впливають ситуація в економіці в цілому і криза довіри. Основна хвиля накриє фінансовий сектор в 2013 році, коли частка проблемних кредитів стане ще більшою. В свою чергу відомий економіст Нуріель Рубіні прогнозує обвал на світових фінансових ринках в 2013 році. Поки що ринки зростають (точніше, не дуже сильно падають) завдяки ліквідності, яку забезпечують центральні банки шляхом випуску додаткових грошей. Але кризу неможливо погасити грошима, поки не буде вирішено реальні проблеми Європи, США та Китаю. У наступному році різко зростуть економічні та політичні ризики, а інвестори будуть продавати усі активи, які мають до цих ризиків хоч якесь відношення.

Прогноз розвитку ринку фінансових послуг Європейського Союзу
Зниження прогнозу щодо зростання ВВП єврозони до 0,6% в 2012 році та скромні очікування економічного розвитку на наступний рік на рівні 0,4% свідчать про нове погіршення ситуації з проблемними кредитами. Якщо навесні аналітики вважали, що частка проблемних кредитів у поточному році досягне рекордно високого рівня з моменту створення єдиної валюти, то сьогодні прогноз виглядає дещо інакше. А саме: до кінця 2012 року частка проблемних кредитів складе 6,2%, а рекордно висока відмітка 6,5% буде досягнута в 2013 році.
Аналітики відмічають, що в результаті особливостей економічного циклу, проблемні кредити являють собою бомбу сповільненої дії для економіки європейських країн. Вони вважають, що нове зниження прогнозу щодо зростання ВВП єврозони, спричинило погіршення прогнозу відносно проблемних кредитів, а термін досягнення пікової позначки був відсунутий на 2013 рік.
При цьому підкреслюється, що багато банків надають своїм позичальникам досить великі відстрочки, а це маскує реальну питому вагу проблемних кредитів в їхньому портфелі. І в міру подальшого погіршення економічної ситуації все більше кредитів буде переходити в категорію проблемних, що змусить банки реалізовувати збитки і надалі обмежити обсяги кредитування.
На думку аналітиків, у 2012 році банки країн єврозони скоротять свої баланси на 1,6 трлн євро в результаті продажу непрофільних активів і зменшення обсягів кредитування. Зокрема, зниження обсягів корпоративних і споживчих кредитів буде навіть ще більш істотним, ніж прогнозувалося в минулому кварталі. Сьогодні очікується, що обсяги кредитування корпоративних клієнтів в поточному році скоротяться на 4,8%, а споживчі кредити зменшаться на 6,6% – такі темпи падіння є рекордно високими в своїй категорії для зони євро.
Це суттєво вплине на економіку єврозони в цілому. Подібне скорочення балансів не спостерігалося навіть у період фінансової кризи 2008-2009 років. Хоча частково дану ситуацію можна пояснити зниженням попиту на кредити, вона неминуче призведе до загострення проблеми нестачі кредитних ресурсів, яка в основному торкнеться компаній невеликих розмірів – на відміну від великих корпоративних позичальників, яким складніше перегруповувати кошти і отримувати доступ до альтернативних джерел фінансування.
Незважаючи на те, що в Німеччині обсяги кредитування будуть повільно зростати, скорочення або обмеження кредитування в інших країнах єврозони не дозволяє говорити про пожвавлення активності в сегменті корпоративного кредитування в зоні євро в цілому аж до 2015 року.
Збереження традиційно низьких процентних ставок негативно позначається на учасниках європейського сектора страхування життя. Вони змушені вишукувати можливості скорочення розриву між інвестиційним доходом і мінімальним рівнем гарантованої прибутковості, закладеним в існуючі страхові продукти.
Страховики відчувають значні труднощі із забезпеченням виплат по страхових продуктах, що були продані в докризові часи. Дивіденди, яких очікують отримати страхувальники за продуктами з гарантованим рівнем дохідності, не відповідають рівню інвестиційного доходу, що зараз є в розпорядженні страховиків і який вони будуть мати в майбутньому.
Ситуація також ускладнюється поточними і майбутніми вимогами щодо достатності капіталу, які потягне за собою впровадження Solvency II. Страховикам доведеться шукати шляхи скорочення дефіциту за поточним портфелем, а також переконувати клієнтів купувати продукти з більш низьким і менш стабільним рівнем гарантованої прибутковості, і це тоді, коли питання збереження капіталу і забезпечення надійного рівня дохідності найбільш гостро стоять на порядку денному будь-якого клієнта.
Щоб скоротити існуючий розрив, страхові компанії намагаються оптимізувати структуру своїх активів. Як це не парадоксально, найбільш високоприбутковими активами є облігації державної позики окремих держав, але саме в такі активи регулятори не рекомендують вкладати кошти.
У 2012 році обсяг активів, що перебувають в управлінні, збільшиться лише на 1,4%. У сформованій макроекономічної ситуації учасникам сектора управління активами не доводиться розраховувати на те, що в поточному році їм вдасться відшкодувати збитки, понесені в 2011 році.
Через настороженість інвестори у короткостроковій перспективі, швидше за все, будуть вкладати кошти у фонди з диверсифікованою структурою активів, що гарантують абсолютні ставки прибутковості. При цьому, враховуючи посилення вимог до фондування пенсійних планів, можна припустити, що в найближчі 20-30 років більше половини заощаджень буде спрямовано саме в пенсійні фонди. Таким чином, цілком можливо, що на частку пенсійних фондів припадатиме половина всіх коштів фізичних осіб, що перебувають в управлінні.

Прогноз для світової економіки від Нуріеля Рубіні
Ще в липні 2012 року на світових ринках почалося бурхливе зростання, але зараз воно вже практично вичерпало себе. Це не дивно: без значного поліпшення перспектив зростання в розвинених або великих країнах, що розвиваються, ринкове ралі завжди пригальмовує. Корекція може початися раніше, ніж очікувалося, оскільки макроекономічні дані останніх місяців погіршилися.
Чому ринки взагалі зростали? Відповідь на це питання досить просте: центральні банки знову наповнюють фінансові ринки ліквідністю, забезпечуючи зростання цін на ризикові активи. Федеральна резервна система (ФРС) впроваджує агресивну програму кількісного пом'якшення з невизначеним терміном закінчення. Європейський центральний банк (ЄЦБ) оголосив про свою програму OMT («прямі ринкові угоди»), яка скоротила ризики суверенної боргової кризи в європейській периферії і врятувала від розпаду єврозону.
Банк Англії перейшов від кількісного пом'якшення до стимулювання кредитування, а Банк Японії продовжує збільшувати обсяги своєї програми пом'якшення.
У багатьох інших розвинених країнах і країнах, що розвиваються, центральні банки скоротили свої процентні ставки. В умовах повільного зростання економіки, низької інфляції, короткострокових ставок на рівні нуля і нескінченних кількісних пом'якшень довгострокові процентні ставки в розвинених країнах залишаються низькими за винятком периферії Європи, яка має високі суверенні ризики.
Не дивно, що в цих умовах інвестори, гарячково шукають цінні папери з високою прибутковістю, щоб зі свіжою ліквідністю увірватися на ринки акцій, сировини, кредитних інструментів і валют країн, що розвиваються.
Але корекція на ринках вже є близькою, в першу чергу, через слабкі перспективи глобального зростання. У 2013 році швидкого росту не буде ніде в світі. Рецесія в єврозоні поширилася з країн периферії до країн центру: у Франції починається рецесія, а Німеччина безуспішно намагається відбити подвійний удар – уповільнення зростання в Азії та глибокий спад в Південній Європі, які виступали ключовими ринками для її експорту.
У США зростання економіки залишається дуже слабким – 1,5-2% протягом більшої частини року. Японія також ось-ось увійде в рецесію. Велика Британія, як і єврозона, вже пережила повторну рецесію. Навіть економічне зростання сильних експортерів природних ресурсів – Канади, країн Північної Європи та Австралії – сповільнюється через проблеми в США, Європі і Китаї.
Країни, що розвиваються, наприклад, БРІК (Бразилія, Росія, Індія та Китай), а також інші великі економіки на зразок Аргентини, Туреччини і Південної Африки, також сповільнилися в 2012 році.
Уповільнення розвитку китайської економіки, можливо, припиниться на найближчі декілька кварталів завдяки бюджетним, монетарним і кредитним вливанням уряду. Але вони лише закріплять нестійку модель зростання цієї економіки, яка базується на надлишкових інвестиціях в основний капітал і високій нормі заощаджень при дуже низькому приватному споживанні.
У 2013 році ризики для зростання світової економіки лише посиляться через бюджетну економію, яка розповсюдиться на більшість розвинених країн. Досі від рецесії, викликаної скороченням бюджетних витрат, страждали лише країни Південної Європи і Велика Британія. Але зараз вона проникає в країни Центру Європи.
У США, навіть якщо буде схвалено новий бюджетний план, який обмежує зниження витрат бюджету і зростання податків, «економія» близько 1% ВВП все ж загальмує економіку в 2013 році.
У Японії також буде припинено бюджетне стимулювання, яке було необхідне для відновлення країни після землетрусу, а з 2014 року вступить в силу новий податок на споживання.
МВФ абсолютно правий, коли попереджає, що надлишкова економія, яка одночасно буде проведена у всіх розвинених країнах, вдарить по зростанню світової економіки в 2013 році.
Але є і системні ризики, гірші, ніж уповільнення зростання в 2013 році:
Проблеми не вирішуються. Криза в Європі так і не подолана, незважаючи на програму ЄЦБ і розмови про банківський, бюджетний, економічний і політичний союз. Греція, Португалія, Іспанія та Італія досі в зоні ризику, а країни Центру Європи явно втомилися надавати їм допомогу.
Занадто багато політичних ризиків. У світі надто багато політичної невизначеності – це стосується бюджетів, податків, регулювання та боротьби з державним боргом. У США ризики ростуть відразу за трьома напрямками: «бюджетний обрив» в 2013 році, нове протистояння політиків з приводу максимального значення державного боргу і середньострокової програми економії. В інших країнах політична невизначеність пов'язана з виборами і референдумами, наприклад, у Німеччині, Ізраїлі, Китаї, Кореї, Японії та Італії.
Ринки неадекватно оцінили активи. Ще одна причина для корекції – неадекватний ризик-менеджмент на ринках.
Так коефіцієнт ціна/прибуток занадто високий, а зростання прибутку на акції знижується, причому розрив і далі зростатиме по мірі уповільнення зростання економіки та інфляції.
Через високу невизначеність та волатильність, а також через безліч побічних ризиків, кількість яких зростає, корекція на ринках може бути стрімкою.
Геополітичні проблеми. Погіршують ситуацію і геополітичні фактори. Вірогідність військового конфлікту між Ізраїлем та Іраном залишається високою, а переговори і санкції очевидно не можуть утримати Іран від створення ядерної зброї. Вельми вірогідна нова повномасштабна війна між Ізраїлем і ХАМАС у секторі Газа.
Арабська весна поступово перетворюється в холодну зиму через локальну економічну, соціальну та політичну нестабільність. В Азії теж неспокійно: через територіальні суперечки між Китаєм, Кореєю, Японією, Тайванем, Філіппінами і В'єтнамом у регіоні посилюється націоналізм, який значною мірою перешкоджає торгівлі.

* За матеріалами cfin.ru та bin.ua

© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"