інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Тенденції розвитку банківської системи України *


За даними НБУ, банківська система України в 2012 році демонструвала позитивні тенденції у своєму розвитку. Це, зокрема, знаходило свій прояв як у збільшенні банками обсягів активних операцій.

Обсяг загальних активів банків за минулий рік зріс на 56 млрд грн., або майже на 5% – до 1,3 трлн грн. Зростання активних операцій банків відбувалося переважно у національній валюті.
У трійку лідерів серед банків, які найбільше наростили активні операції, входять Ощадбанк, Укрексімбанк та Приватбанк.
Банки поступово нарощують обсяги кредитування реального сектору економіки. Обсяг кредитів, спрямованих в економіку, збільшився за минулий рік майже на 29 млрд грн., або на 5% – до 610 млрд грн. Кредитна підтримка економіки забезпечувалася в основному за рахунок кредитів у національній валюті.
Покращилася якість кредитних операцій банків. Прострочена кредитна заборгованість за 2012 рік зменшилася майже на 7 млрд грн., а її частка в загальному обсязі наданих кредитів - з 9,6% до 8,9%. Обсяг коштів банків на кореспондентському рахунку в Національному банку України зріс на 12% - до 25 млрд грн., що свідчить про підвищення рівня ліквідності банків.
Серед банків, залишки коштів яких на кореспондентському рахунку в Національному банку України зросли найбільше, - державні банки, а також: Укрсоцбанк, Райффайзен Банк Аваль, Приватбанк.
Зобов'язання банків за минулий рік збільшилися на 59 млрд грн., або майже на 7% - до 958 млрд грн. Найбільшу частину приросту зобов'язань складали кошти населення, їх обсяг на рахунках у банках за 2012 рік зріс на 58 млрд грн., або на 19% - до 364 млрд грн.
Зростання обсягів коштів, залучених банками від населення, яке триває протягом останніх трьох років, є свідченням зміцнення довіри до банківської системи. Саме ці кошти є основним джерелом кредитної підтримки економіки. У минулому році зріс і обсяг коштів суб’єктів господарювання – приріст становив 16 млрд грн., або 9%.
Ще одним позитивним чинником розвитку банківської системи є зростання розміру її капіталу. Так, статутний капітал банків за минулий рік зріс більше ніж на 3 млрд грн. – до 175 млрд грн. Найбільший розмір статутного капіталу мають державні банки та Приватбанк.
Після трьох років збиткової діяльності вітчизняний банківський сектор вийшов на прибутковий рівень. За 2012 рік прибуток системи банків становив майже 5 млрд грн., тоді як збитки банківської системи у 2011 році складали 7,7 млрд грн. Серед банків, які продемонстрували найкращий фінансовий результат у 2012 році – Приватбанк, Укргазбанк, ВТБ Банк, Ощадбанк.
В поточному році прогнозується стабільна діяльність переважної більшості банківських установ України. Найважливіші кроки, які здійснюватиме НБУ для стабілізації банківської системи, наступні: зменшення ризиків діяльності банків, що є учасниками фінансових груп; покращення законодавчих умов роботи банків з проблемними активами; упровадження нових підходів до формування банками резервів за активними операціями; удосконалення підходів до розрахунку регулятивного капіталу та нормативів ліквідності банків; спрощення порядку реорганізації банків за рішенням їхніх власників; забезпечення рівних умов для повернення банками наданих їм у період кризи стабілізаційних кредитів; приєднання України до другого етапу Віденської ініціативи.
Станом на 01.02.2013 року золотовалютні (міжнародні) резерви НБУ складали 24,652 млрд дол. Упродовж 2012 року вони скоротилися на 7,2 млрд дол.
В минулому році суттєво змінилася і структура балансу Національного банку України.

* За матеріалами Національного банку України.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"