інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Платіжні картки як інструмент економічного розвитку*

На думку аналітиків рейтингового агентства Moody’s, платіжні картки – це не просто зручний спосіб оплати, але й можливість прискорити темпи зростання ВВП. Картки підвищують ефективність економіки, дозволяють боротися з тіньовим сектором економіки та сприяють розвиткові електронної комерції. З 2002 по 2012 роки завдяки платіжним карткам світовий ВВП збільшився на 983 млрд дол., ВВП Росії – на 36 млрд дол., Китая – на 374,5 млрд дол.

Дослідження впливу пластикових карток на економіку різних країн встановило наявність тісного зв’язку між кількістю пластикових карток в обігу та зростанням ВВП відповідно. У 2012 році більше 32% споживчих витрат було здійснено за допомогою пластикових карток. З 2003 року ця цифра зростала щороку на 7,7%.

- Збільшення споживання завдяки використанню пластикових карток спричинило зростання світового ВВП на $983 млрд за останні десять років.
- Середньорічні темпи збільшення світового ВВП за цей період склали 1,8%, з них – 0,17 п.п. – це вклад у ВВП зростання споживання, викликаного використанням пластикових карток. Без цього фактора приріст ВВП склав би лише 1,6% за рік.
- За 5 років у світі завдяки платіжним карткам було створено 1,9 млн робочих місць. Сьогодні збільшення використання карток на 1% сприяє зростанню споживання на 0,056% і ВВП на 0,032%. Для розвинутих країн еластичність складає 0,042% та 0,025% відповідно, а для країн, що розвиваються, – 0,056% та 0,028%.

- Зростання використання платіжних карток привело до зростання споживання у розвинутих країнах на 0,4%, а в тих, що розвиваються, на 1,6%, а також до зростання ВВП на 0,3% і на 0,8% відповідно. При цьому ВВП Великої Британії завдяки пластиковим карткам виріс на 0,7%. У цій країні швидке збільшення використання карток (23%) співпало з високим рівнем їх проникнення – 50% платежів проводяться за допомогою карток. ВВП Китаю через зростання використання карток збільшився за п'ять років на 1,7%, що складає $374,5 млрд.
У Moody’s це пов'язують з формуванням середнього класу, який не тільки збільшує споживання, але й прагне використовувати сучасні способи оплати. Проникнення пластикових карток в Китаї виросло з 31% в 2008 році до 46% в 2012 році. Вплив використання пластикових карт на зростання ВВП Росії в Moody’s оцінили в 0,55%, тобто за п'ять років завдяки їм російська економіка збільшилася на $36 млрд. Однак, поки що частка готівкових платежів в Росії та інших країнах СНД становить 90%.
ВВП США завдяки пластиковим карткам збільшився на $127,4 млрд. У Японії та Німеччині цифри скромніші: $24,5 млрд і $16,1 млрд відповідно.
Однак існують і протилежні погляди на роль платіжних карток в економіці. Деякі експерти стверджують, що пластикові картки душать торгівлю в США. Visa та MasterCard стали практично монополістами на американських ринках платіжних систем США та стягують занадто високі комісії з торговці.

* За матеріалами finmarket.ru.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"