інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як приватному інвестору-нерезиденту придбати цінні папери США

Оскільки приватний інвестор не може самостійно купити акції американської фондової біржі, то, насамперед, необхідно визначитися із брокером, за допомогою якого це можна зробити. Слід зазначити, що брокерів, які дають доступ на американські біржі, безліч. Однак їх можна розділити на дві великі групи: універсальні брокери, або брокери з повною комісією й дисконтні брокери, або брокери зі зниженою комісією. Зважаючи на низку обставин, серед яких неабияке значення має вартість обслуговування, індивідуальному інвесторові більш вигідно відкривати рахунок у дисконтного брокера.

За останні кілька років конкуренція між американськими брокерами значно посилилась, що призвело до зниження вартості обслуговування. Крім того, різниця в якості послуг, що надаються, й вартості обслуговування в різних брокерів поступово згладжується, тому немає необхідності довго розмірковувати, вибираючи “найкращого”. Достатньо вибрати великого й надійного брокера, що є членом Корпорації із захисту прав інвесторів, Securities Investor Protection Corporation, SIPC. Членство в даній організації гарантує інвестору, що у випадку банкрутства брокера або настання яких-небудь інших форс-мажорних обставин, його втрати будуть компенсовані. Максимальна сума покриття становить $500000, з яких у вигляді коштів буде виплачено не більше $100000. Як правило, інформація про членство в SIPC представлена на веб-сайті брокера, крім того, ці відомості можна одержати на www.sipc.org. Необхідно розуміти, що SIPC не буде відшкодовувати втрати в тих випадках, коли вони відбулися з вини самого інвестора, наприклад, у результаті невдалої інвестиції в акції компанії, що згодом збанкрутувала.
Є ще один пункт, який необхідно з’ясувати перш, ніж вибрати брокера й розпочати процедуру відкриття рахунку. Важливо заздалегідь визначитися з тим, наскільки часто будуть відбуватися угоди з купівлі або продажу цінних паперів, оскільки американських дисконтних брокерів можна у свою чергу розділити на дві великі підгрупи. Перша більше підходить для тих, хто торгує рідко, друга ж дозволить скоротити витрати на обслуговування тим, хто торгує дуже часто. Найбільш прийнятними для вітчизняних інвесторів, що працюють на американському ринку, є такі брокери, як Ameritrade (AMTD) і Interactive Brokers. При цьому можна стверджувати, що Ameritrade більше підходить інвесторам, які здійснюють угоди рідко, у той час як Interactive Brokers підійде активним трейдерам, що укладають десятки угод на місяць. Важливою обставиною є також і те, що обидва брокери охоче відкривають рахунки громадянам СНД. Багато відомих американських брокерів не працюють із нерезидентами США, деякі відрізняються розбірливістю, відкриваючи рахунки громадянам однієї країни й відмовляючи громадянам іншої.

Умови обслуговування в американських брокерів
Брокер TD Ameritrade Interactive Brokers
Мінімальний депозит $1000 $5000
Комісія за угоду $9,99 $0,005 за акцію, мінімум $1
Вартість виведення грошей з рахунку $25 $10
Щомісячна комісія з обслуговування рахунку Ні $10, якщо загальна вартість комісій за місяць менше $10
Котирування в режимі реального часу Безкоштовно Безкоштовно
Доступ до канадських, європейських і азійських бірж Ні Так
Опціони Так Так
Облігації Так Так
Взаємні фонди Так Ні
Ф’ючерси Ні Так
Форекс Ні Так
Обмеження на торгівлю нестандартними лотами Ні Можливі

У таблиці досить зрозуміло відображена інформація про вартість обслуговування й доступні для торгівлі інструменти. Пояснення вимагає лише останній пункт. Якщо Ameritrade не накладає ніяких обмежень на торгівлю нестандартними лотами акцій, то Interaktive Brokers може відмовитися від здійснення таких угод. Інакше кажучи, в Ameritrade можна вільно купити або продати 7,23 або 146 акцій, а Interaktive Brokers нерідко відмовляється виконувати такі ордери й вимагає, щоб лот був “круглим” – 10, 100 або 1000 акцій. У цьому немає ніяких незручностей, якщо купуються акції за ціною $1 за одиницю, однак не кожен інвестор може купити 10 або 100 акцій Google (GOOG), кожна з яких коштує $470.
Якщо інвестор уже визначився з тим, у якого брокера відкривати рахунок, то можна розглянути процес оформлення необхідних документів більш детально. Як приклад можна вибрати Ameritrade. Американські брокери не мають відділень в Україні, але це не проблема, оскільки всі необхідні документи можна відправити поштою, роздрукувавши їх попередньо з веб-сайту брокера. Торгівля здійснюється через інтернет, хоча можна робити це й по телефону. Слід зазначити, що робота більшості американських брокерів настільки чітко організована й налагоджена, що необхідність розмовляти з фахівцями для вирішення проблем виникає вкрай рідко, принаймні в тих випадках, коли інвестор торгує не дуже часто. Якщо така необхідність все-таки виникає, то майже всі великі брокери мають службу підтримки, що працює цілодобово сім днів на тиждень, за винятком святкових днів.
Для того, щоб відкрити рахунок, необхідно відправити брокерові поштою три документи:
1. Заповнену й підписану заяву на відкриття рахунку, Application form;
2. Форму W8-BEN, що ідентифікує заявника як нерезидента США;
3. Копію закордонного паспорта.
Ameritrade дозволяє заповнити заяву на відкриття рахунку на своєму веб-сайті, після чого його необхідно роздрукувати й підписати.
До документів також необхідно прикласти ксерокопію закордонного паспорта. До цього документа немає ніяких особливих вимог, не обов'язково знімати копії всіх сторінок і завіряти в нотаріуса, достатньо лише копії розвороту з фотографією. Важливо, щоб копія була якісна й легко читалася. Після того, як лист відправлено на зазначену брокером адресу, варто чекати підтвердження одержання ним документів. Звичайний рекомендований лист дійде за два-три тижні, якщо скористатися послугами кур'єрської пошти, то цей строк скорочується до 2-3 днів. Підтвердження одержання документів і відкриття рахунку повинне надійти електронною поштою. Як тільки воно прийшло, можна йти в банк оформляти доручення на переказ грошей за інструкцією, наданою брокером.
В деяких випадках брокер може вимагати додаткового підтвердження того, що інвестор постійно проживає в Києві, а не в Чикаго. Подібним підтвердженням може служити або виписка з банківського рахунку, у якій зазначена адреса власника, або копія рахунку на оплату комунальних послуг, у якому також повинні бути зазначені ім'я, прізвище й адреса особи, яка відкриває брокерський рахунок. Із цим немає ніяких ускладнень, за винятком того, що документи повинні бути англійською мовою. Малоймовірно, що місцевий ЖЕК погодиться виписати рахунок на оплату комунальних послуг англійською мовою, тому найпростіший варіант вирішення проблеми - це звернутися у свій банк і попросити відповідний документ. На відміну від форм типу Application, ці документи можна відправити факсом або електронною поштою.
Слід зазначити, що брокер зараховує кошти на брокерський рахунок тільки в тому випадку, якщо вони надходять із банківського рахунку, власником якого є та ж сама особа. Після оформлення доручення на переказ грошей необхідно почекати ще два-три дні, поки вони будуть зараховані на брокерський рахунок. Як тільки гроші зараховані, можна здійснювати угоди.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"