інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Фінансові поради мандрівникам

Коли ми збираємося у відпустку, відрядження або закордонні мандри, то можемо забути якусь дрібницю, що, можливо, заощадить наші гроші під час довгої подорожі. Наведені нижче поради допоможуть уникнути багатьох неприємностей під час подорожі.

Робіть по дві копії всіх важливих документів
Зробіть по дві копії всіх важливих документів (кредитні картки, паспорт, водійське посвідчення тощо). Залиште один комплект вдома у членів родини, а другий візьміть із собою в дорогу. Коли приїжджаєте до готелю, покладіть усі документи в готельний сейф. Якщо йдете кудись, то беріть із собою копії, а не оригінали документів. Беріть із собою тільки ту валюту або кредитні картки, якими ви будете розраховуватись, Ніколи не можна виключати варіант втрати або злодійства. Якщо не довіряєте сейфам у готелях, доведеться купити пояс для грошей або ще щось подібне.

Придбайте страховку
Придбайте дорожню страховку й включіть туди компенсацію за відкладені рейси літаків, поїздів, їхнє скасування, втрату багажу тощо. Обов'язково потрібно придбати медичну страховку. Все що ви витратите на неї, можливо, заощадить вам тисячі доларів, якщо ви раптом занедужаєте або постраждаєте під час подорожі. Витрати на медичне обслуговування або гірше того, на випадок вашої смерті, можуть бути значними, тому подбайте про своїх рідних і не змушуйте їх витрачати свої гроші. Зробіть копії страхових документів і залишіть на зберігання вдома. Крім того, складіть доручення, якщо під час подорожі ви будете не в змозі зробити все самі.
І хоча остання інформація, напевно й не така важлива для вас, але дані, наведені у звіті дослідницької групи Johns Hopkіns Assocіates, можуть змінити вашу думку. Більшість американців, які з різних причин вмирають під час подорожей (серцевий напад, аварії, вбивство, самогубство), роблять це в розвинутих країнах Західної Європи.
Придбайте відповідні страховки на наявне у вас устаткування: фотокамери, біноклі, ноутбуки тощо. Ноутбуки в наш час викликають особливі проблеми, оскільки митні служби заклопотані тим, звідки вони у вас і що в них є.

Зробіть запас готівки та платіжних карток
Під час подорожей намагайтеся не тримати в кишенях більше $300 у валюті даної країни, і при собі мати не більше однієї кредитної та/або дебетової картки. Але все-таки, непогано б мати запасну картку на випадок, якщо ви загубите першу або її вкрадуть. Зберігайте її окремо, у надійному місці.
Деякі почувають себе комфортно з дорожніми чеками. Однак останнім часом усе менше торговців приймають такі чеки. Крім того, відсоток, що стягується за видачу готівки по чеку вищий, ніж за використання кредитних карток. Якщо ж все-таки ви скористалися дорожніми чеками, то запасіться заздалегідь телефонним номером і додатковою інформацією про компанію, що видала їх. Обов'язково залишіть одну копію чеків удома, а другу носіть із собою в поїздці, але окремо від реальних чеків. Перевірте дату витікання терміну дії кредитних та дебетових карток, не забудьте Пін-код картки.

Проінформуйте банк, картки якого ви плануєте використати про ваші плани
Не забудьте повідомити в банк, картки якого ви плануєте використати про ваші плани щодо подорожі. Деякі банки й кредитні компанії можуть заборонити вам використовувати свої кредитні картки, і навіть заморозити ваші рахунки.
Одержіть інформацію про плату, що стягується під час використання кредитних або дебетових карток у країні перебування.
За деякими картками стягується однаковий відсоток, а за деякими може стягуватися додатковий відсоток. Якщо ви знаєте таку інформацію, то скористаєтеся картками тільки тих компаній, які пропонують найменший відсоток.
Крім того, варто звернути увагу на товари, які ви вивозите із собою з країни. Обов'язково зберігайте чеки таких товарів.

Подумайте про те, щоб придбати нову кредитну картку у випадку тривалої поїздки
Якщо плануєте довгу подорож, то потрібно знайти найбільш прийнятну кредитну картку. Capіtol One надає найкращий відсоток, оскільки беруть тільки 1%, який Vіsa й MasterCard стягує у випадку покупок. Крім того, Dіscover не бере відсотків, а процентна ставка Amerіcan Express залежить від того, хто випустив дану картку. Однак ви повинні знати, що останні дві картки не приймають по усьому світі. Зокрема, картки Dіscover не діють у Європі.

Пошукайте організацію, що є партнером вашого банку в країні перебування й подумайте про те, щоб придбати дебетову картку
Якщо ви довідалися у своєму банку про існування такого партнера, то поцікавтеся його місцезнаходженням у країні, куди ви прямуєте. Використання банку-партнера допоможе вам заощадити при використанні банкоматів. Якщо ви використовуєте банкомат або робите покупку за допомогою кредитної картки, то переконайтеся, що на ній стоїть логотип Vіsa, MasterCard, Cіrrus або Plus, оскільки такі картки є міжнародними.
Банкомати за кордоном такі самі, що й у вас дома. Однак закордонні банкомати використовують місцевий курс обміну валют при конвертуванні. Використовуйте кредитну або дебетову картку з найменшим відсотком за транзакції.

Подумайте про використання попередньо оплачених дебетових карток
Попередньо оплачені дебетові картки безпечніше звичайних, оскільки вони не пов'язані з вашим рахунком у банку. Купіть картку з тією кількістю грошей, які ви вважаєте за необхідне взятої із собою під час подорожі. Втративши таку картку (або якщо її вкрадуть) ви не втратите все на своєму рахунку, як було б, якби злодій одержав доступ до вашої звичайної дебетової картки. Однак відсоток, що стягується банком з таких карток, більший. Він звичайно включає відсоток за покупку, міжнародний переказ, скасування проплати тощо. Крім того, таку картку важко замінити в поїздці.

Пояс для грошей
Пояс для грошей – гарна знахідка для мандрівника. З ним не потрібно турбуватися про те, щоб заснути в літаку, або про злодіїв, коли ви задивилися на місцеву визначну пам'ятку. Ще одним варіантом є використання невеликої сумочки на шиї, де ви можете зберігати всі важливі документи, кредитні картки й паспорт і сховати все це під сорочкою.
Пояс – не дуже звичайна річ, тому треба попрактикуватись його носити до поїздки. Дві поради: покладіть усі документи в поліетиленовий пакет, куди не проникне волога (або можете купити пояс, що не промокає). І друге, ніколи не намагайтеся дістати гроші з пояса в публічних місцях.

Вчіться бути обережним
Ще одна порада для вашої безпеки: щоб не втратити свою сумку, або фотокамеру, завжди прив'язуйте її до руки. Якщо хтось спробує її у вас вихопити, то нічого в нього не вийде. І взагалі, завжди будьте уважні в юрбі, оскільки це місце для кишенькових злодіїв. Ви ж не залишаєте свої речі без догляду в себе на батьківщині, так чому ви повинні це робити в поїздці?

Намагайтеся уникати динамічного курсу росту валют
Деякі торговці можуть запропонувати вам перерахувати товар за своїм курсом валют. При цьому вартість їхнього товару істотно змінюється і різниця може досягати 3-5% у порівнянні з місцевими цінами.
Можете попросити (або довідатися заздалегідь) ціну в місцевій валюті. Якщо торговець відмовляється або говорить, що не знає як перевести на місцеві ціни, то попросіть покликати менеджера або просто відмовтеся від покупки.

Придбайте валюту тієї країни, куди ви збираєтеся, до від'їзду
Якщо не встигли заздалегідь, то можливо в аеропорті є відділення вашого банку. Вам потрібні гроші тільки для того, щоб доїхати з аеропорту до готелю. Зазвичай туристи так поспішають, що просто не встигають дійти до банкомату. А бувають і більш складні ситуації: банкомати в аеропорті не працюють, занадто пізно й усі банки зачинено, а до наступного місця, де можна обміняти валюту ще дуже далеко. Отже, краще все зробити заздалегідь.

Уникайте використання автоматів для обміну грошей
Ці апарати поширені в Європі, і виглядають як звичайні банкомати. Але замість того, щоб вставляти туди картки, ви вставляєте туди гроші, і аппарат розмінює вам валюту. Це здасться таким зручним, що вам сподобається їх використовувати. Однак у таких апаратів звичайно закладені завищені курси валют, а іноді навіть стягується плата за обмін.

По можливості використовуйте тільки готівку
Іноді вам буде дуже важко знайти продавця, що приймає кредитні картки. Вони платять відсотки за використання кредиток (деякі взагалі не приймають кредитні картки), а готівка підійде будь-де.

Кімнати в готелі
Для безпеки, намагайтеся заняти кімнату між другим і сьомим поверхами. Більшість пожежних відділень не мають відповідного устаткування для того, щоб добратися до поверхів вище сьомого. Коли оселитеся, уважно огляньте уніформу обслуговуючого персоналу готелю. Ви завжди зможете розглянути персонал готелю до того, як впустите його усередину.

Громадський транспорт дозволить заощадити
Громадський транспорт безпечніше, і в більшості випадків найпростіший і недорогий спосіб для подорожі, особливо у Європі, Австралії й інших розвинених країнах. Вивчіть систему транспорту країни, до якої ви збираєтеся, довідайтеся, є чи проїзні квитки на всі види транспорту, або проводяться якісь сезонні акції.
Якщо ви часто подорожуєте, то напевно знаєте й інші способи заощадити. Крім того, деякі поради можуть бути корисними в одній країні й абсолютно непотрібними в іншій. Кращий спосіб перевірити те, що ви зрозуміли із цієї статті – поїхати в подорож.
Найголовніше, що потрібно запам'ятати новачкові: дуже добре вивчіть країну, до якої ви збираєтеся. Адже, незважаючи на ваші спроби виглядати по-місцевому, як тільки ви заговорите, то всі зрозуміють, що ви нетутешній. Але якщо ви залишите всі негативні моменти вашої поїздки в собі й не будете усім про це розповідати, то ваша подорож буде значно приємнішою і безпечнішою.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"