інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як отримати позику в ломбарді

А.Мазорук

Українці відчувають нестачу грошей з 13 вересня 2008 року, коли НБУ заборонив банкам видавати кредити. А оскільки "святе місце порожнім не буває", цю функцію взяли на себе ломбарди.
За інформацією Всеукраїнської асоціації ломбардів найчастіше в Україні віддають у заставу дорогоцінні метали й камені, побутову техніку. Деякі ломбарди приймають під заставу автотранспорт, цінні папери. Досить перспективним, хоча й слаборозвинутим видом кредитування в ломбарді, вважається позика під заставу нерухомості.
Умови надання позичок у ломбарді відрізняються від банківських. По-перше, ломбард дає гроші під заставу усього на кілька днів або місяців, якщо йдеться про позичку під заставу золота або побутової техніки, і максимум – на півроку, якщо в заставу здається нерухомість або автомобіль. Банківські ж кредити видаються на 10-20 років. По-друге, ломбарди високо оцінюють можливість користування кредитними грішми. І, по-третє, ломбард на відміну від банку може видати лише 80% вартості застави.
Розмір позички під заставу виробів з дорогоцінних металів залежить від того, у скільки вони оцінюються ломбардом. Виходячи із чистої ваги виробу й проби металу, розраховується оцінна вартість: чим вона вища, тим більшу суму можна отримати. Якщо ви принесли виріб із вставками з напівкоштовних і недорогоцінних каменів, то оцінювати його будуть виходячи із чистої ваги дорогоцінного металу.
Кожен ломбард самостійно оцінює виріб, керуючись вартістю дорогоцінних металів, визначеною Мінфіном і Нацбанком. Проба й вага – відіграють не останню роль у визначенні розміру застави.
Відсоток за користування позичкою кожен ломбард установлює самостійно. Кредит забезпечується заставою майна. По закінченню терміну дії кредитного договору (позички) у випадку невиконання позичальником зобов'язань, ломбард має право задовольнити свої вимоги по кредиту за рахунок предмета застави. Тобто забрати заставне майно назавжди.
Грам золота 585 проби в київських ломбардах оцінюють у межах 90-140 гривень. Заставний відсоток щодня становить 0,6%. Після зазначеного в договорі строку застави кожний прострочений день буде коштувати позичальнику в 1,5 відсотків від вартості застави. Це означає, що якщо позичальник здав виріб і одержав за нього 300 гривень, то через місяць викупити його прийде за 360. Якщо після закінчення строку договірного періоду протягом тижня позичальник не викупив виріб, то він стає власністю ломбарду без права викупу.
Ломбарди займаються ще й продажем комісійних речей. Вчасно невикуплені коштовності, ломбард здає в Державну скарбницю Національного банку України за ціною, встановленою останнім.
Готуючись здати в ломбард побутову техніку, варто пам'ятати, що вона повинна бути досить новою, у гарному стані. Застава повинна бути ліквідною, щоб у випадку неповернення позички, ломбард міг легко її продати. Переважно ломбарди оцінюють техніку, виходячи з року її випуску. Найчастіше гроші в борг видаються в розмірі від 20 до 80% ринкової вартості побутової техніки - залежно від наявності інструкції, гарантійного талона тощо.
Наприклад, якщо пральну машину ви купили за 1800 гривень, то ломбард вам зможе запропонувати лише 1200-1300 гривень і то за умови, що її стан ідеальний, є гарантія й комплектуючі.
Закладаючи автомобіль, врахуйте, що в ломбарді ви зможете одержати лише половину його вартості. Сума залежить від року випуску й технічного стану авто. Також ви повинні пам'ятати про не занадто приємну особливість ломбардної автозастави. Беручи кредит у банку, автомобіль залишається з вами, тоді як ломбард забирає автомобіль, закриваючи його на спецстоянці.
Ломбарди видадуть будь-яку суму буквально за кілька хвилин, тоді як тяганина з документами у банках може тривати декілька тижнів. До того ж ломбард попросить у вас із документів тільки паспорт й ідентифікаційний код. Проте, щоб оформити кредит під заставу автомобіля, буде потрібно додатково надати техпаспорт і документ, що підтверджує право власності.
Оформлення під заставу нерухомості може затягтися в ломбарді максимум на кілька днів, а це значно швидше, ніж у фінансових установах. На київську нерухомість позичку видадуть без проблем. Якщо будинок розташований в іншому місті, то кредит доведеться зачекати – оцінювачі повинні винести свій вердикт. Існує ряд умов, які повинні бути враховані при заставі нерухомої власності: наприклад, квартира повинна перебувати у власності позичальника, на житлоплощі має бути прописано якнайменше осіб, тому що письмову згоду на ломбардну справу необхідно одержати в усіх без винятку власників. Також врахуйте, що ломбард не візьме в заставу квартиру або будинок, у яких прописані неповнолітні діти. Оскільки, якщо позичальник перестане платити, опікунська рада не дозволить продати житло. За нерухомість ломбард може дати позичку на півроку з можливістю продовження строку.
Недоліки ломбардного кредитування так само істотні, як і переваги. Банківська система працює з відсотками, які значно нижче ломбардних. Якщо фінустанови видадуть вам кредит на 10 років під 21% річних, то ломбардний відсоток на цей же період складе 63%, тобто втричі більше.
Треба пам’ятати, що у випадку кредитування в ломбарді, ви маєте право виплатити борг, не віддаючи відсотки за весь строк кредитування, а тільки за період фактичного використання кредиту. Також є можливість зменшити суму заборгованості шляхом часткового її погашення. Попередивши ломбард про труднощі з виплатою кредиту й не бажаючи втратити заставне майно, можна продовжити договір і виплатити або частину боргу, або відсотки за його використання.
Найчастіше сьогодні в ломбарди звертаються молоді люди, які не змогли довести банкам свою платоспроможність. З настанням фінансової кризи українці втратили можливість взяти банківський кредит. Чи є сенс брати кредит на нетривалий відрізок часу й під великий відсоток, вирішувати, звичайно, вам. Іноді "живі" гроші необхідно одержати в стислий термін, і в такому випадку ломбарди – це можливість, якою варто скористатися.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"