інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Найбільш ризикові об’єкти інвестування коштів

Нерухомість
Криза нерухомості фактично стартувала. Проблеми на ринку почалися давно, але справжня криза вибухнула тільки зараз, коли всі сегменти галузі відчули на собі наслідки кризи ліквідності у фінансовій системі країни. Для цього є безліч причин, але в основному така затримка пояснюється високою латентністю ринку і надмірною капіталізацією, через яку криза стала відчуватися тільки при нагромадженні занадто великої кількості боргових зобов'язань, що, швидше за все, уже перевищують віртуальну капіталізацію всього ринку в цілому. У найближчому майбутньому варто очікувати істотну цінову корекцію на ринку, що стане першим етапом кризи, яка розгортається, після чого має статися черга банкрутств учасників цього ринку, чиї активи переважно залежали від наявності стабільного кредитування. З огляду на ситуацію, що склалася і загальний спад в економіці, інвестиції в нерухомість являють собою найбільш ризикований спосіб розміщення капіталу.

Земля
Ринок землі слідом за ринком нерухомості входить у "круте цінове піке". Роздування фінансової піраміди на цьому ринку в дуже стислий термін (близько 3 років) створило небувалий спекулятивний тиск, що визначає нинішній кризовий стан цього ринку в цілому. Завищена оцінка активів і неадекватність ціноутворення реальної платоспроможності переважної частини потенційних клієнтів перетворили даний ринок у досить велику "фінансову піраміду", що останнім часом функціонувала тільки завдяки постійному припливу кредитних коштів. Сьогодні підживлювати цю систему неможливо, через що ринок просто зупинився в очікуванні чи то активних дій, чи то падіння. Останнє зараз більш ймовірно. Наскільки знизиться земельний ринок, прогнозувати складно, але вже очевидно, що процес неминучий. Відсутність кредитування дала сигнал інвесторам про те, що такий товар як "земля" не має попиту на фінансовому ринку і вже не може бути віднесений до категорії активів, оскільки реалізувати даний товар стає усе складніше. У такій ситуації, з огляду на минулі інвестиції в земельний ринок, як кажуть "про запас і на чорний день", варто очікувати масових пропозицій, що спровокує різкий обвал цін. У сформованій ситуації інвестиції в такий ринок недоцільні.

Будівництво
Будівництво – вірний супутник і головна жертва ринку нерухомості. Галузь сьогодні переживає перші наслідки відсутності попиту на свою продукцію. З огляду на те, що будівництво є виробником нерухомості, головна проблема, що стоїть сьогодні перед ним – це збут виробленого товару. У сформованій ситуації при поточній низькій платоспроможності населення, будівельна галузь не в змозі реалізувати ті обсяги власного товару за поточними цінами, що були заплановані до реалізації в поточний період. Таким чином, спостерігається фактичне затоварення ринку при високому рівні кредитної підтримки сегмента. І з огляду на зростаючий розмір зобов'язань, при зупинці бізнесу, можна вже в найближчі місяці очікувати банкрутства будівельних компаній. У даній ситуації говорити про вигідне чи надійне розміщення капіталу в такому ринку неможливо – як і в минулому періоді.

Банки
Поточна фінансова криза відображається найбільше саме на банківській сфері, що є головною системою розподілу фінансів в економіці. Це спричиняє проблеми у даній галузі, пов'язані з виникаючими борговими зобов'язаннями і ризиками, закладеними в платоспроможність тієї чи іншої валюти. З огляду на високий рівень боргових зобов'язань, обмеження щодо нарощування кредитних портфелів (що було основним джерелом доходів банків) і низький рівень прибутковості від простих розрахунково-касових операцій, можна прогнозувати, що в найближчі кілька років фінансовий сектор не буде гарантовано надійним засобом для розміщення капіталу. Як і передбачалося раніше, у найближчі роки на ринку зможуть вижити 20-23 найбільших банків, яким вистачить активів і обігових коштів для диверсифікованості бізнесу і списання істотної кількості проблемних зобов'язань.

Будматеріали
Галузь будматеріалів повною мірою страждає від спаду на суміжних ринках. Ринок нерухомості і будівництво визначили ту ситуацію, у якій зараз знаходиться галузь будматеріалів. Даний сегмент більш гнучкий і може швидше підлаштовуватися під ринкову кон'юнктуру, але все одно він занадто страждає від спаду обсягів, через що на ринку розгортається серйозна цінова війна за утримання позицій, а найчастіше і за виживання взагалі. Недавня хвиля зниження цін трохи оживила покупців, але в зимовий період і цей потік почне висихати. У середньостроковій перспективі варто очікувати додаткового зниження обсягів ринку і переділу сегментів між існуючими найбільш сильними учасниками. З погляду інвестиційної привабливості, дана галузь занадто ризикованна для надійного розміщення капіталу в середньостроковій перспективі й найбільш стабільними залишаться тільки ті сегменти, що пов'язані з роздрібними продажами, зокрема з приватним будівництвом і ремонтом.

Металургія
Металургійна галузь усе більш відчуває на собі кризу у світовій фінансовій системі, що тягне за собою вниз і сировинні ринки. Останній обвал цін на основну сировину ще раз підтверджує побоювання багатьох інвесторів щодо довгострокового зниження попиту на продукцію базових галузей економіки. Спад на світових ринках обумовив різке зниження попиту на метал і сплави, що в першу чергу вдарило по основному виробництву металу. Сьогодні серед гравців ринку йде битва за виживання в умовах кризи, тому розраховувати на високі показники надійності галузі не варто. Звичайно, статус базової галузі визначає наявність певного обсягу попиту на метал, але стабільного розвитку сегмента найближчим часом спостерігатися на буде. Згодом, ринок стабілізується на обсягах, що будуть чітко необхідні галузям споживання металу й у найближчі 2-3 роки не зростатиме. З огляду на такий стан ринку будівництва, як одного з основних споживачів металу, сьогодні і металургія стабільно підвищує рівень ризикованості інвестицій.

Машинобудування
Машинобудівна галузь посилює свою присутність у зоні підвищеного ризику. Джерело цього криється, як не дивно, не в проблемах самого ринку чи його переоцінці, а в загальному спаді на суміжних ринках, що були споживачами продукції машинобудування і сьогодні страждають від фінансової кризи. Сфера будівництва, металургії і видобутку корисних копалин змушені відмовлятися від модернізації устаткування чи розвитку виробництва, що позбавляє машинобудування яких-небудь замовлень на свою продукцію. З огляду на високу вартість продукції, низький рівень адаптації, найчастіше чітку спеціалізацію виробництва, перелаштуватися підприємствам на випуск нової продукції буде дуже складно, через що ризики інвестицій у цей сегмент істотно зростають. Більш упевнено будуть почувати себе підприємства, що мають у своєму портфелі широкий спектр різнопланової продукції. Для інших вузькоспеціалізованих компаній настають не кращі часи.

Вугілля
Вугільна промисловість впевнено нарощує інвестиційні ризики. Така ситуація цілком логічна, оскільки на 90% дана галузь залежить від стану металургії і суміжних галузей, що на даному етапі відчувають ще великі проблеми. До цього треба додати високу собівартість підземного видобутку, що застосовується в Україні, високий рівень ризику і травматизму серед працівників і велику кількість додаткових витрат (соціальна інфраструктура і т.д.), що були успадковані з часів колишнього СРСР. І все-таки, основна проблема ризикованості галузі криється в різкому зниженні рівня споживання вугілля металургійними підприємствами внаслідок зупинки виробництва і часткового зниження споживання вугілля теплоелектростанціями через зниження попиту на електроенергію. Таким чином, сьогодні й у середньостроковій перспективі, інвестиції у вугільну галузь залишаються досить ризикованими.

Хімія
Фінансові проблеми на основних світових ринках прямо вдарили по позиціях однієї з базових галузей України. Хімія і її продукція довгий час користувалися стабільним попитом і забезпечували високий приплив грошей від експортних операцій. На сьогодні, значні проблеми у вітчизняному агропромисловому комплексі, спад на світових сировинних ринках і неконкурентній ціновій політиці на продукцію хімії зробили цю галузь досить ризикованою. Істотні ризики представляє висока енергоємність виробництва і залежність від платоспроможності національного аграрного сектора. З урахуванням ситуації, що може скластися в наступні 2 роки, інвестиції в цьому напрямку бізнесу несуть дуже серйозні ризики.

Побутова техніка
Відсутність кредитування і різке зниження купівельної спроможності населення завдає збитків виробникам і продавцям побутової техніки. Період спаду в останні місяці дещо розбавився пожвавленням на ринку через приплив панічно налаштованих покупців, які готові витратити на побутову техніку останні заощадження. На жаль, це тільки тимчасове явище, що у довгостроковій перспективі переросте в глибоку стагнацію галузі в цілому. Основна проблема в таких умовах полягає у тривалому періоді користування побутовою технікою Ії високим рівнем насичення ринку за останні роки. Таким чином, потенційний попит сьогодні практично вдоволений і ринок у цілому може повернутися на обсяги 2004-2005 років. Таким чином, інвестиції в сферу побутової техніки занадто ризиковані.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"