інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Де знайти гроші для погашення іпотечного кредиту

Г. Ширшик

Що робити позичальнику, якщо "позбутися" іпотеки захочеться раніше установленого терміну, а грошей на дострокове погашення кредиту немає.
Спосіб 1. Продати квартиру і сплатити борг за рахунок покупця.
Для цього треба обов'язково узгодити договір з банком. Адже продаж заставної нерухомості можливий, тільки якщо кредитор зніме з неї так зване обтяження.
Чинні закони передбачають два можливих варіанти. У першому випадку ви передаєте право власності на квартиру банку в рахунок погашення вашого боргу. Другий варіант - банк від свого імені продає квартиру, за рахунок виручених коштів погашає ваш кредит, а суму, що залишилася, повертає вам.
Гроші, що сплачуються покупцем, одразу поділяються на дві частини - для продавця і для банку. Обидві суми закладаються в два депозитарні осередки. Потім складається договір купівлі-продажу, але не звичайний, а тристоронній - за участю банку. Після закладення грошей у депозитарний осередок банк подає в реєстраційну службу документи для зняття застави з квартири й одночасно реєстрації нової угоди.
Спосіб 2. Продати квартиру разом з іпотечним боргом.
Як і в попередньому випадку, угода можлива тільки при згоді банку і на підставі додаткового договору. Якщо вдасться домовитися з усіма сторонами, покупець розраховується з продавцем за його частку у вартості квартири, а борг перед банком, що залишився, приймає на себе.
Фінансово цей варіант найбільш вигідний. Адже для купівлі квартири буде потрібно відносно небагато грошей. Проте мають бути всі переваги, пов'язані з оформленням іпотечного кредиту. Угода відбудеться, тільки якщо новий позичальник відповідатиме вимогам банку за віком, місцем роботи і рівнем зарплати.
Спосіб 3. Погасити кредит і продати квартиру
Цей варіант вимагає великої суми грошей, необхідної для погашення кредиту. А в позичальника, який продає нерухомість від безнадійності, їх звичайно немає.
Якщо не вистачає усього $20-30 тис., виходом може стати звичайний споживчий кредит. Саме таку суму можна взяти в позику без застави. Це дозволить розрахуватися з банком і вивести квартиру з-під застави. І тоді можна спокійно продати її і швидко повернути споживчу позику, не переплачуючи близько 50% річних.
Спосіб 4. Погасити кредит не грошима, а іншою нерухомістю
Ви можете домовитися з вашими банкірами про альтернативне погашення тіла кредиту. Наприклад, запропонувавши в якості "плати" інше нерухоме майно, рівне за ціною. Це може бути гараж, офісне приміщення, право оренди чи право користування нерухомістю.
Такий варіант можливий, коли це не заборонено умовами іпотечного договору. Якщо ваш банк погодиться на обмін, ви зможете позбутися іпотечного боргу, не втративши своєї квартири, купленої в кредит.
Спосіб 5. Перестати платити по кредиту
Якщо позичальник перестане виплачувати кредит після продажу взятої по іпотеці квартири, банк може подати в суд і відсудити заставу. Тоді покупцю повернеться лише частина грошей, що залишиться після того, як банк продасть квартиру на торгах і покриє свої витрати.
Цей варіант вимагає найменше зусиль від позичальника. Але треба пам'ятати, що після такого кроку перед вами можуть закритися двері всіх українських банків. Після того, як кредит буде погашено, вимагайте від банку документ, який підтверджує, що у вас більше немає боргів і квартира виведена із застави.
Список необхідних документів для зняття обтяження з іпотеки:
- Заява;
- Правовстановлюючі документи на квартиру (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу);
- Заставна;
- Лист від банку про виконання зобов'язань за кредитним договором у реєстраційну службу;
Нотаріально завірені копії установчих документів банку-кредитора.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"