інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Податкові пільги при довгостроковому накопичувальному страхуванні життя*

Основне посилання, пов'язане з питанням податкових пільг, випливає з пп.5.3.5 п.5.3 ст.5 Закону про дохід фізичних осіб, відповідно до якого в податковий кредит включаються суми "витрат платника податку на сплату за власний рахунок страхових внесків, страхових премій страхувальнику-резиденту... за договорами довгострокового страхування життя ..."
Податковий кредит - це сума витрат, понесених платником податків-резидентом, на яку зменшується сума річного оподатковуваного доходу. Тобто суми податкового кредиту не обкладаються податком з доходів фізичних осіб. Але оскільки при діючій системі оподатковування податок стягується при виплаті доходу, то людина здійснює внески в страхову компанію зі свого "чистого" доходу, звідки випливає, що вона заплатила більше податків, ніж необхідно, і держава повинна їй повернути переплачену суму.
З першого погляду на основне положення закону можна припустити, що сума, яка підлягає поверненню, повинна дорівнювати сплаченій фізичною особою страховій премії, помноженій на ставку податку на прибуток (з 2007 року складає 15%), але податкові закони простими й очевидними не бувають, тому висновок, зроблений на перший погляд, не є діючим принципом.
Справа в тому, що пов'язані з розглянутим положенням закони і постанови визначають, що не кожна фізична особа претендує на повернення податкового кредиту, максимальна сума якого обмежена.
Правом на податковий кредит (іншими словами правом на повернення певної грошової суми) користуються тільки особи, які одержують доход у вигляді заробітної плати, тобто наймані робітники.
Грошова сума, що включається в податковий кредит, не може перевищувати прожиткового мінімуму, помноженого на 1,4 і округленого до найближчих 10 гривень. З 1 квітня 2007 року встановлений прожитковий мінімум складає 525 грн., що визначає максимальну суму річного податкового кредиту в 8820 грн. Крім внесків на довгострокове страхування життя в суму податкового кредиту також включаються внески на недержавне пенсійне забезпечення, відсотки, сплачені по іпотечному кредиту і витрати на навчання. Перераховані вище положення, а також процедура розрахунку суми, що використовується податковими органами і підлягає поверненню, не дозволяють однозначно визначити її, ґрунтуючись тільки на сумі сплачених страхових премій.
Для реалізації права на податковий кредит (тобто для одержання відшкодування) платник податків подає річну податкову декларацію відповідно до прийнятої форми за місцем проживання до 1 квітня року, що випливає за звітним.
Якщо внески за договором довгострокового страхування життя здійснювалися на користь члена родини першого ступеня споріднення (батьки застрахованої особи, батьки дружини або чоловіка застрахованої соби, діти застрахованої особи, а також діти дружини або чоловіка застрахованої особи), то такий платник має право на податковий кредит у розмірі 50% від суми, яку мають особи, що здійснюють внески у свою користь. Для інших платників, що не відносяться до категорії родичів першого ступеня споріднення стосовно застрахованої особи, сплачені страхові внески не включаються до складу податкового кредиту.
Хотілося б звернути увагу на найважливіший момент: незалежно від того, наскільки заплутаним здається податкове законодавство, потрібно запам'ятати, якщо ви одержуєте дохід у вигляді заробітної плати і маєте програму довгострокового страхування життя для себе або для членів родини першого ступеня споріднення, то ви маєте право на повернення певної суми грошей. Конкретна цифра буде розрахована виходячи з ваших умов. Від вас лише потрібно виявити активність і реалізувати своє право, подавши відповідні документи в податковий орган за місцем проживання (за вас цього ніхто не зробить і не надішле вам чек поштою).

© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"