інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як пережити фінансову кризу

Зрозуміло, що звичайна людина не може вплинути на ціни на нафту. Але їй під силу зробити ряд простих дій, щоб забезпечити своє майбутнє і вистояти у важкі часи. Видання Bankrate пропонує 15 порад, як подолати фінансові проблеми в особистому бюджеті.
У періоди фінансової невизначеності передусім необхідно скоротити витрати на товари, що не є предметом першої необхідності. Заведіть спеціальний зошит і записуйте туди всі свої покупки із зазначенням цін. Потім прогляньте цей список і викресліть з нього все, без чого можна обійтися.
Створіть свою власну "стабілізаційну фундацію". Сума непередбачених витрат середньої сім'ї може складати від $500 до $2000 у рік. Якщо ви знаходитеся в скрутному фінансовому становищі, то такі нюанси можуть привести до серйозних фінансових проблем. Щоб уникнути цього, почніть відкладати гроші на непередбачені витрати. Аналітики рекомендують резервувати на цю мету 10% щомісячного доходу. А щоб не виникало спокуси витратити ці гроші, зробіть так, щоб ця сума автоматично відраховувалася з вашої зарплати. Візьміть за правило вносити до "стабілізаційного фонду" і непередбачені доходи, такі як премії, податкові вирахування і навіть гроші, даровані на день народження.
Непогану підтримку особистому бюджету може надати скорочення деяких витрат. Проаналізуйте всі послуги, якими користуєтеся. Можливо, вам не так вже потрібен тариф стільникового зв'язку з можливістю відправки необмеженої кількості текстових повідомлень. А чи так вам необхідний безлімітний доступ в Інтернет? Напевно знайдеться безліч послуг, за які ви платите, але повністю не використовуєте.
Закріпіть свої позиції на роботі, щоб уникнути скорочення штатів. Покажіть усім, що ви частина команди. Аналітики серед інших виділяють три головні умови, які можуть зробити вас незамінними. По-перше, підрахуйте, як багато ви заробляєте або заощаджуєте для компанії. І не соромтеся нагадувати керівництву про свою роль в успіху фірми. По-друге, постійно самоудосконалюйтеся у професійній сфері. І по-третє, станьте членом хоча б однієї професійної організації – зв'язки і знайомства можуть допомогти вам підвищити свій авторитет на роботі або, у крайньому випадку, знайти нову роботу.
Наперед почніть пошук нової роботи. Відновіть своє резюме, розішліть його по агентствах і розмістіть на сайтах пошуку роботи. Звичайно, анонімно, щоб не нервувати нинішнє начальство.
Не залізайте в борги. Користуйтеся кредитами тільки в крайніх випадках.
Не дивлячись на всі фінансові проблеми, не забувайте відкладати на пенсію. Виходу на пенсію не можна уникнути, тому до неї треба готуватися.
Не робіть непотрібних витрат. Витрачайте гроші на те, що допоможе заощадити їх вам у майбутньому. Напевно ви можете прожити без нового DVD плеєра. А ось поточне обслуговування автомобіля і системи опалювання удома допоможе уникнути дорогого ремонту у разі раптової поломки і заощадить вам неабияку суму.
Розгляньте можливості рефінансування. Якщо у вас гарна кредитна історія, то це може бути дуже доцільно. Ставки за кредитами, що видаються клієнтам з високим рейтингом, знизилися в США до мінімальних позначок за минулі два роки, отже, важливо не втратити цю можливість.
Перегляньте умови ваших страховок. Можливо, вам установлені знижки за наявність протиугінної системи або безаварійне керування, які страхувальник забув нарахувати.
Переконайтеся, що ви користуєтеся всіма встановленими податковими вирахуваннями. У такому разі найбільш цікаві великі відшкодування податків при купівлі житла і при витратах на лікування та навчання.
Не забувайте заохочувати себе. Відкладіть невелику суму для розваг – адже нервові клітини не відновлюються. Як варіант, заведіть скарбничку і складайте в неї всі дрібні гроші, що залишаться у вашому гаманці до вечора. Може зібратися непогана сума, яку ви із задоволенням витратите.
І якщо вже справи пішли зовсім погано, то залишаються наступні варіанти.
Попросіть відстрочки по кредиту за автомобіль. Якщо банк піде вам назустріч, то протягом обумовленого терміну не потрібно буде платити основну суму боргу. Але відсотки по кредиту платити все одно доведеться.
Спробуйте виконати те ж саме з іпотечним кредитом. Банк може надати відстрочку на короткий період часу. Але це може не спрацювати, якщо у вас виникли довгострокові проблеми. Наприклад, якщо ви не можете знайти собі роботу.
Зверніться у спеціалізоване агентство, яке займається залагоджуванням проблем між банками і позичальниками. Можливо, воно допоможе вам переглянути умови договору з банком і навіть виступить посередником. Пам'ятайте, що наслідки фінансової кризи спонукають банки йти назустріч клієнтам, що зіткнулися з проблемами щодо виплати боргу.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"