інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Особливості інвестицій в золото та діаманти

Сказати, що золото дорожчає, – нічого не сказати. В минулому році ціни на Лондонській біржі виросли на 51%, з початку 2008 року – ще на 30%. Золото лідирує з великим відривом у прибутковості порівняно з ПІФами і банківськими депозитами.
Купуючи або продаючи ф'ючерси на нафту, маємо справу з найбільш ліквідним товаром на планеті. Коли зростає нафта в Нью-Йорку, Лондоні або Сінгапурі – одержуємо прибуток, падає – намагаємося застрахуватися від збитків. Складно уявити собі світ без палива, а торгівля нафтовими контрактами – своєрідний спосіб залучитися до світових економічних процесів.
Те ж саме із золотом. Історично склалося, що жовтий метал – основа недоторканних запасів для всіх держав світу. Тому вони і називаються золотовалютними резервами. І чим більше золота в країні, тим упевненіше вона себе відчуває в період криз. Як і 100, і 200 років тому, золоті злитки або прикраси можна з легкістю продати, обміняти або запропонувати в якості застави – мало хто відмовиться мати з цим товаром справу.
Видобуток золота у світі не збільшується, минулого року він навіть знизився. Люди стають багатшими, купують прикраси. Тому ціни на золото зростають такими темпами.
Є ще одна причина подорожчання золота – слабкий долар і світова криза. Золото в такі періоди у всьому світі безцінне. На мові інвесторів це називається "тихою гаванню", в золото переводять капітали, щоб пересидіти бурю. За численними прогнозами, 2008 рік також стане "золотим" – унція подорожчає з нинішніх $100 до $1200-1300 вже до літа. Що далі, аналітики сказати не наважуються, оскільки багато що залежить від стану світової економіки. У періоди кризи – золото дорожчатиме. Але якщо все стабілізується, інвестори почнуть продавати золоті інструменти і купувати акції або нафту. Але довгострокові вкладення в метал все одно принесуть дохід.
Кожний може вже завтра почати інвестувати в золото. Це можна зробити двома способами: відкрити знеособлений металевий рахунок (ЗМС) або купити злитки чи золоті монети.

Монети і віртуальне золото
Можна прийти в банк і купити злиток вагою від 1 грама і більше. Відкриваєте рахунок і купуєте злиток такої маси, яку зможете оплатити. Можна купити, припустимо, кілограм золота проби 999,9 і залишити його на зберігання в банку. В цьому випадку доведеться платити за оренду сейфа. Очевидно, що така операція стане хоч трохи вигідною тоді, коли товар подорожчає на суму, що перевищує витрати оренди. Те ж саме і з інвестиційними та пам'ятними монетами. Умови продажу такі самі, що й у випадку із злитками. Одні експерти стверджують, що монети цікаві лише колекціонерам. Інші говорять, що рідкісна монета, яку карбували обмеженим тиражем, може подорожчати швидше, ніж злитки.
Більш привабливі і доступні ЗМС. Часто банки відкривають такі рахунки безкоштовно, ведення і зарахування металу на рахунок також безкоштовно. Дохід формується за рахунок дорожчання металу на світових ринках. ЗМС – це таке віртуальне золото. В договорі вказуються грами й умови, але сам метал сховища банку не покидає, в руки вкладникові нічого не видають.

Не вкладайте всі гроші лише в золото
Не дивлячись на те, що торгівля золотом вельми прибуткова, експерти не радять вкладати всі гроші в цей інструмент. Золото – все ж таки страховка. Доцільно тримати в цьому активі 10-15% свого капіталу.
Платина, паладій також істотно дорожчають, як і золото. Ціни на платину з початку року виросли на 43% і до кінця року можуть вирости ще на 38% – до $3 тисяч за унцію. Паладій, за деякими прогнозами, може вже до червня подорожчати на 30% – до $750 за унцію. Сріблу прогнозують зростання цього року на 26% – до $25 за унцію

Діаманти як альтернатива золоту
"Діаманти назавжди" – цей вислів світового діамантового монополіста Dr Beers виявився дуже влучним в умовах світової фінансової кризи. Історія показала, що тільки золото і коштовне каміння без втрат долають кризи і не падають в ціні. Знаючи це, в De Beers кризі тільки раді, і, схоже, готуються до "бенкету під час чуми". Як повідомив Bloomberg, найбільший у світі виробник діамантів планує в 2008 році подвоїти кількість своїх магазинів з продажу ювелірних виробів. Близько 30 магазинів відкриються в Росії, США, Японії, Гонконзі, Південній Кореї і на Близькому Сході. Цікаво, що до 2002 року De Beers взагалі не продавала діаманти під своєю маркою. А зараз швидко збільшує торгову мережу, не приховуючи, що через рецесію в США розраховує на різке зростання попиту. Діаманти стали альтернативним інструментом інвестицій.
Але не варто відчувати себе успішним інвестором, дивлячись на даровані батьками сережки з діамантами. На жаль, самі по собі ювелірні вироби не найкраще вкладення. Якщо тільки вони не антикварні.
Якщо ви прийдете в магазин, де купили ювелірну прикрасу, навіть якщо це, наприклад, "Картье", більше 50% вам не дадуть. Років через 50, можливо, вона представлятиме особливий інтерес, але не варто розглядати таке придбання як інвестицію на термін 5-10 років.
На думку фахівців, як інвестиційне вкладення можна розглядати тільки золото як таке (злитки, монети і "металеві рахунки" в банках) або достатньо великі діаманти.
За оцінками аналітиків, діаманти традиційно ростуть в ціні вище, ніж темпи інфляції. Особливо каміння круглої форми вагою від 1 карата, вищих характеристик кольору і чистоти. Але важливо враховувати, що традиційно вартість діамантів номінується в доларах, а отже, коливання курсів валют можуть вплинути на зміну вартості каменя.
Каміння в 0,1-0,2 карати, що звичайно можна побачити в "масових ювелірних виробах", з інвестиційної точки зору ніякого інтересу не представляє. Оптимальну прибутковість може дати каміння вагою від 1-1,5 карата. За п'ять років вкладення в них принесе приблизно 30-40% прибутку. Ще краще вкладати гроші в унікальне каміння вищих характеристик вагою по 20-30 карат. Але це справа найбагатших. Ціна такого каміння починається з декількох сотень тисяч доларів.
Діаманти як об'єкт інвестицій не принесуть швидкого доходу, як, скажімо, гра на біржі, але при цьому ризики "діамантових вкладень" значно нижчі. Добре, якщо виріб має історію, його цінність значно зростає. Якщо, наприклад, за якимсь перснем є історія Людовика XIV – він несе в собі антикварну цінність.
Додамо до цього, що діаманти мобільні і компактні, на відміну, скажімо, від антикваріату. Їх не можна зламати і легко вивезти за кордон. Проте, перш ніж вкладати гроші в дорогоцінне каміння, слід розібратися в деяких нюансах цього ринку.
При купівлі діаманта треба вимагати міжнародний сертифікат з докладним описом каменя і його фотографією, виданий незалежною лабораторією. Це як "паспорт" дорогоцінного каменя. Він дозволить вам легко продати камінь, коли це буде потрібно.
Придбати діамант вагою до 5 карат можна в мережному ювелірному магазині. Звичайно на складі є один-два каменя вагою не менше за карат. Якщо немає – його можна замовити. Там же можна і здати камінь. За кордоном діамант можна продати через спеціальну біржу.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"