інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Ілюзії іпотечного позичальника*

Ставка на низький відсоток. Привабливі, на перший погляд, умови іпотечної програми можуть виявитися невигідними для позичальника.
Декларуючи низьку процентну ставку, банки найчастіше компенсують "втрачену вигоду" за рахунок різноманітних додаткових зборів (наприклад, комісії за ведення рахунка). Крім того, слід мати на увазі, що відсоток по кредиту під "сіру" заробітну плату може бути вищим від мінімуму, що вказується в рекламі.
Спроби обманути кредитора. Не слід лукавити на співбесіді. Члени кредитного комітету – люди досвідчені і дуже добре інформовані про те, скільки коштів витрачається на утримання автомобіля тощо. Не треба забувати і про те, що банки встановлюють обмеження за часткою доходу, що спрямовується на погашення кредиту, і це найчастіше виправдано. Виплати завищеної самими позичальниками суми кредиту можуть завдати відчутного удару по сімейному бюджету.
Неуважність. Підписувати договір треба лише після ретельного ознайомлення з ним, з'ясування усіх своїх прав та обов'язків. Особливу увагу варто звернути на умови дострокового погашення, систему штрафів за прострочення чергового платежу, випадки, у яких банк може вимагати негайного повернення боргу, можливість перегляду ставок тощо. Ідеальний варіант – проконсультуватися з юристом із приводу тонкощів у договорі, що укладається.
Невірний вибір рієлтора. Агент з нерухомості повинен розуміти, що має справу з іпотекою. Інакше позичальнику не уникнути скарг з його боку на кількість документів, що вимагається банком і як правило, збільшується в процесі оформлення кредиту, вимог компенсації за затримку в продажу квартири і доплати за клопоти. Найкраще, якщо рієлтора порекомендують знайомі, які вже скористалися його послугами.
Завищені очікування. Не варто сподіватися, що можна швидко знайти квартиру, яка цілком влаштує. Варіанти, що пропонуються по іпотеці, як правило, гірші, ніж "чисті". Гарні квартири рієлтори продають відразу, не вплутуючись в іпотечні клопоти. Не слід розраховувати і на дешевизну: навряд чи можна буде придбати квартиру, наприклад, у п'ятиповерховому будинку – на це не погодиться банк, якому знесення будинку створить додаткові проблеми з переоформленням кредиту.
Недооцінка можливих додаткових витрат. "Колишні" позичальники радять завжди мати в запасі 2–3 тис. дол. Іпотека повна несподіванок – не виключено, що банк уже після укладення договору порекомендує позичальникові скористатися послугами оцінювача або страховика, причому тарифи цих компаній напевно значно відрізнятимуться від ринкових. Можливі сюрпризи і з боку рієлтора, отже, необхідно обов'язково залишити "страховий резерв".
Безтурботність. При купівлі квартири на вторинному ринку треба обов'язково впевнитися в її юридичній чистоті. Поява через два-три роки виплат по кредиту законних власників житла, яке позичальник вважав своїм, завдасть прикрощів. З банком у цьому випадку розплатиться страховик, однак пошуки квартири доведеться починати з нуля, а вкладені гроші вже не повернути.
Самовпевненість. Надії на те, що теплі відносини з начальством чи сімейне щастя триватимуть вічно, можуть і не виправдатися. Якщо чоловік чи дружина є співпозичальником, до оформлення іпотечного кредиту слід замислитися про підписання шлюбного договору: поділ майна, що є предметом іпотеки, досить довга процедура. Треба врахувати й те, як швидко можна при необхідності знайти нову роботу з прийнятним для погашення кредиту рівнем доходу.
Забудькуватість. Намагайтеся погашати кредит без затримок. За кожен день прострочення нараховується штраф (0,2–0,5% від суми пропущеного платежу). А при регулярних затримках, навіть незначних (наприклад на кілька днів тричі протягом року), банк може вимагати дострокового погашення кредиту в повному обсязі. Крім того, стабільність при внесенні щомісячних платежів створює репутацію, що у майбутньому може знадобитися – при виникненні серйозних проблем банк піде назустріч дисциплінованому позичальнику.
Іпотека сама по собі. Кредит під заставу житла як такий багато хто (у тому числі "досвідчені" позичальники) схильні вважати найбільшою помилкою. Якщо у вас є можливість купити квартиру без іпотеки, треба нею скористатися. Окрім того що на оформлення кредиту витрачається багато часу, грошей і нервів, виплата відсотків збільшить вартість квартири в кілька разів.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"