інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як втрачають гроші під час падіння ринку

Коли на фондовому ринку відбуваються негаразди, ситуація там стає вкрай нервозною. Відчуваючи постійну тривогу, багато інвесторів починають діяти ірраціональними методами і приймають рішення, здатні призвести до великих збитків. От деякі з помилок, що, за оцінками експертів, найчастіше роблять інвестори в періоди, коли на ринку панують невизначеність та зневіра.

Інвестори намагаються стати трейдерами. Ця помилка коштує їм, напевно, дорожче за всі інші. Деякі інвестори вважають, що вони можуть швидко отримати прибуток, виграючи по кілька пунктів то на одній, то на іншій операції. Насправді, трейдинг – непідходяще заняття для звичайних інвесторів. Він вимагає особливого складу розуму, не кажучи вже про значну кількість часу, витраченого на інтенсивне вивчення фондового ринку. Тим, хто вірить у свою здатність моментально заробити гроші за допомогою трейдингових операцій, варто використовувати для цього тільки 5% свого портфеля – і тижнем пізніше вони побачать, що залишиться від цих 5%. Але краще взагалі цим не займатися, щоб не зазнати нових збитків і не відчути себе ще гірше.
Інвестори намагаються грати на зниження. Багато хто з них, бачачи, що ринок іде вниз, вважають, що їхні акції падають швидше, ніж інші, і роблять висновок, що є сенс відкрити по них короткі позиції. Насправді в більшості випадків це не має сенсу з двох причин. По-перше, ті акції, що показують найгірші результати, як правило, уже пережили найважчий період. При відсутності негативних повідомлень (наприклад, про менший, ніж очікувалося, обсяг замовлень) цим акціям навряд чи загрожує істотне зниження, оскільки їхня ціна вже скорегована з урахуванням нової реальності, що припускає уповільнення темпів зростання прибутку протягом наступних 6 місяців. Проте у випадку якихось позитивних новин ситуація може одразу змінитися, причому підвищаться не тільки акції компанії, яку ці новини стосуються безпосередньо, але й акції її конкурентів, а також постачальників даної галузі.
По-друге, гра на зниження вимагає не менш серйозної дослідницької роботи, ніж купівля акцій. Образ щасливого гравця, який приймає точні рішення про відкриття коротких позицій на підставі певної інтуїції, є не чим іншим, як результатом багатої уяви. Кращі гравці на зниження завжди мають найбільш точні відомості про компанії, які їх цікавлять, тому що знають, якими величезними втратами обернуться неправильні дії в цій ризикованій грі.
Інвестори продають папери, що істотно впали в ціні, і купують акції, що досягли нових максимумів. У такій ситуації вчорашні лідери зниження майже завжди починають зростати, а переможці, навпаки, втрачають весь свій ентузіазм. Відмінним прикладом тут може послужити недавня ситуація у фінансовому секторі, коли акції багатьох банків різко підвищились, тоді як у більшості галузей економіки спостерігалося зниження. Потім одна з брокерських фірм повідомила, що цим акціям уже нікуди більше зростати, після чого вони в лічені дні втратили близько 20% своєї вартості. Ті, хто позбувся паперів технологічного сектора і купив акції фінансових компаній незадовго до цього повідомлення, зробили “ведмежу послугу” власним інвестиційним портфелям.
Інвестори перетворюють свої акції в готівку. Це може бути дуже розумним кроком, коли ринок тільки починає демонструвати ознаки ослаблення, але, можливо, цього вже не варто робити після того, як акції втратили більше половини своєї вартості. Звичайно, інвесторам важко спостерігати, як їхні портфелі падають у ціні, однак необхідно пам'ятати, що, коли в настрої ринку відбудеться перелом, акції перспективних компаній, безсумнівно, виявляться в авангарді підвищення і принесуть своїм власникам чималі прибутки. Не слід намагатися розрахувати часові рамки майбутніх змін, адже це нереально. Крім того, оскільки ринку неминуче притаманні злети і падіння, оптимальним вибором для пересічних інвесторів завжди є довгостроковий часовий горизонт.

© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"