інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
ПІФи для обізнаних інвесторів

Багато хто вже звик до існування пайових інвестиційних фондів (ПІФів) і вважає їх одним із найприбутковіших фінансових інструментів. Однак не всі знають, що ПІФи бувають різними не тільки за структурою активів, але й за типом самого фонду. І якщо про відкриті фонди відомо багатьом, то про інтервальні знають одиниці. А тим часом вони становлять значний інтерес для інвесторів.
Інтервальні пайові інвестиційні фонди (ІПІФи) з'явилися як компроміс між відкритими і закритими ПІФами. І в тих, і в інших є свої переваги і недоліки. Відкритий фонд привабливий тим, що дозволяє інвестору вкласти і забрати гроші в будь-який момент. Число інвесторів необмежене, у результаті чого керуюча компанія оперує великою сумою грошей, але при цьому зобов'язана частину з них тримати в резерві, з якого погашаються паї. Закриті ПІФи, навпаки, мають жорстко обмежене число пайовиків, високі вимоги входження і, як правило, не дозволяють забирати гроші як мінімум протягом року. Та й створюються вони звичайно для фінансування великих проектів і довгострокових вкладень. Тому ціна одного паю тут може складати значну суму.
Однак завжди знайдуться люди, яким уже немає сенсу вкладати кошти у відкриті ПІФи, але ще не вистачає коштів для вкладення в закриті. Саме з ними і працюють ІПІФи, особливість яких у тому, що вони продають паї і приймають їх до погашення кілька разів на рік протягом заздалегідь обговорених періодів. За законом ІПІФ зобов'язаний мати хоча б один відкритий період тривалістю не менше двох тижнів. Саме в цей період вкладник може купити чи продати свої паї.
Припустимо, клієнт інвестував в інтервальний фонд 3000 гривень, а через два тижні після закінчення прийому грошей папери, у які керуюча компанія вклала кошти, різко знизились у ціні. Вкладник занепокоївся і вирішив забрати свої гроші, але потерпів фіаско: грошей йому не повернули, зіславшись на договір. Попрікаючи себе за помилку, інвестор дав собі слово забрати гроші, що залишилися, у перший же день відкриття фонду. Але за той час, поки він чекав, папери плавно виросли, і на момент початку нового інтервалу їхня ціна була такою ж, як у день, коли вкладник віддав свої гроші фонду. Тоді клієнт вирішив почекати до наступного інтервалу і не прогадав: вартість паю ще більше виросла.
Описана особливість інтервальних ПІФів дозволяє професійним керуючим цілком зосередитися на роботі з паперами, не побоюючись паніки вкладників. Відповідно, і прибутковість ІПІФів вище, ніж у відкритих фондів. У такій ситуації велику роль вдіграє довіра вкладника до керуючої компанії. Тільки вона дозволить йому спати спокійно.
Таким чином, ІПІФи є вигідним інструментом для тих, хто хоче отримати прибуток у середньостроковій і довгостроковій перспективі. При цьому треба пам'ятати, що інтервальний ПІФ настільки ж ризикований, як і відкритий, а отже, гарантії швидкого і високого заробітку він не дає. Тому перш ніж нести гроші в якийсь фонд, вирішіть для себе, на який саме ризик ви готові йти. І ні в якому разі не варто вкладати останні гроші, сподіваючись розбагатіти.


© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"