інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Рахунок в іноземному банку: як відкрити і на що розраховувати

Нацбанк планує дозволити українцям вільно розміщувати свої заощадження в іноземних банках. Нещодавно це вважалося кримінальним злочином.
Більшість українців хотіли б зберігати гроші не у вітчизняних фінансових установах, а в іноземних банках. Це можна пояснити нестабільною політичною ситуацією в країні, а також випадками шахрайства у різних фінансових інститутах.
Поки що законодавство не дозволяє приватним особам відкривати рахунки за кордоном. Однак НБУ планує скасувати цю заборону і дозволити громадянам щорічно вкладати в іноземні банки до 50 тис. грн. в іноземній валюті.
Сьогодні українці мають право тримати гроші в закордонному банку тільки, якщо вони тривалий час перебувають за межами країни: у відрядженнях, на навчанні тощо. Вони мають право використовувати ці кошти упродовж свого перебування за кордоном, і для цього не потрібно спеціального дозволу НБУ. Але якщо громадяни повертаються із-за кордону і бажають зберегти свій рахунок в іноземному банку, вони повинні звернутися до НБУ, щоб отримати ліцензію. А у випадку відмови останнього закрити рахунок протягом місяця.
Якщо людина відкриває рахунок як фізична особа, вона повинна надати заяву про отримання ліцензії, копію паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, а також відповідні довідки з українського банку і банку-нерезидента.
Питання про надання ліцензії (незалежно від того, хто відкриває рахунок - юридична чи фізична особа) має бути вирішено управлінням НБУ за 14 календарних днів. Термін дії ліцензії не може перевищувати одного року. Потім оформляється нова ліцензія.
Дата відкриття рахунка не може випереджати дату надання ліцензії. Власник ліцензії купує валюту на міжбанківському ринку. Розміщати гривню на таких рахунках заборонено.
До отримання відповідного дозволу НБУ, відкривати рахунки в іноземних банках без ліцензії - значить потрапити під кримінальну відповідальність. З юридичної точки зору, якщо правоохоронні органи знайдуть підтвердження існування незаконного рахунка в іноземному банку, немає жодних перешкод для відкриття кримінальної справи. Згідно із ст. 80-1 Кримінального кодексу, у такому випадку передбачається позбавлення волі на термін до двох років, виправні роботи на термін до двох років, штраф до 500 офіційно встановлених мінімальних розмірів заробітної плати. В усіх випадках вклад і відсотки із відповідного валютного рахунка конфіскуються.
Разом з тим, на думку фахівців, довести факт незаконного відкриття рахунка за кордоном і притягти порушника до кримінальної відповідальності дуже складно, адже довідатися про наявність рахунка й одержати підтвердження українського банку без відкритої в Україні кримінальної справи майже неможливо.
Але на думку учасників ринку, низькі ставки по депозитах і складна процедура відкриття рахунка в іноземному банку знеохочують українських громадян вкладати гроші в іноземні банки. Не варто розраховувати на одержання прибутку із закордоних вкладів, тому що процентні ставки по них значно нижчі, ніж у вітчизняних фінансових установах. Наприклад, у швейцарському банку UBS вони складають від 1,75% по депозитах на два роки до 2,75% на десять років. Deutsche Bank пропонує своїм клієнтам 1,2% за вклади в доларах і 1,35% - у євро. Для порівняння: в українських банках процентні ставки по вкладах становлять від 4-10%. Крім того, у Європі ще стягується податок на прибуток з відсотків по вкладах.© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"