інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як зберегти та примножити власні заощадження

Приватні інвестори зазвичай не мають часу і навичок, щоб стежити за змінами фінансових і фондових ринків і розумітися на фінансових показниках компаній, політиці грошової влади, настроях професійних гравців. Успішно зберігати і примножувати свій капітал їм допомагають прості прийоми, що наводяться нижче.

Бути послідовним
Досягти успіхів у заощадженні й інвестуванні неможливо без самодисципліни. Склавши портфель з акцій, облігацій, паїв інвестиційних фондів, банківських депозитів тощо, потрібно зберігати його структуру. Ні різкі короткострокові коливання ринку, ні поява нової гарячої інвестиційної ідеї чи акції не повинні змусити інвестора змінити обраний підхід. Крім того, необхідно регулярно поповнювати свій портфель грошима. Це може бути нелегко, адже, якщо ринок не зростає, інвестор не отримає приросту вартості свого портфеля і не одержить задоволення від своїх інвестицій. Але регулярні вклади нівелюють коливання ринку.
Різке зростання ціни того чи іншого інструмента зазвичай справляє великий вплив на психологію інвесторів. Спостерігаючи за стрімким підвищенням ціни на акцію, товар або фонд, вони іноді поспіхом вкладають у них гроші - найчастіше проґавивши період найбільшого зростання. Люди часто купують інструменти, які варто було б придбати рік тому. Частково це пояснюється тим, що вони екстраполюють минулі результати на майбутнє. Крім того, приватні інвестори часто-густо вважають ринки більш передбачуваними, ніж вони є насправді.

Розірвати коло
Щастя не можна купити. Але більшість намагаються зробити це, іноді перебуваючи у довічному полоні кредиторів, яким доводиться постійно виплачувати борги за кредитними картками, автокредитами тощо. Знайома ситуація, чи не так? Ви бачите в магазині певну річ, вирішуєте, що вона вам просто необхідна, платите гроші, а через кілька тижнів чи місяців і не згадуєте про неї. Це не зменшує бажання придбати іншу чергову річ, що сподобалася. Отже, якщо хочете щастя, не шукайте його в торговому центрі.

Ринок - це ми
Усі мріють обіграти ринок. Це неможливо, тому що ми всі і є ринок. Якщо хтось одержує більш високий дохід, інший повинен одержати менший.
Звичайно люди готові вийти з ринку, тільки якщо одержать максимум того, що він може запропонувати, і так у будь-якій ситуації, будь то ринок акцій чи нерухомості. Люди говорять: усе чудово, ринок нерухомості піднявся. Насправді вони мають на увазі: я не хочу продавати за поточною ціною. Вони оцінили свій будинок у $1 млн, тому що сусід продав свій за 1 млн доларів рік тому. Але, виставивши будинок на продаж, вони три місяці не можуть знайти покупця. І, можливо, зараз цей будинок можна продати лише за 800 тисяч доларів.
Якщо врахувати витрати пересічного інвестора (різні комісії і збори за проведення й оформлення угоди, плату за брокерське обслуговування, знижки і надбавки при покупці цінних паперів тощо), вийде, що переважна більшість не зможе обіграти ринок і одержати максимальну ціну, що вказана у графіках і аналітичних звітах.

Мінімізувати витрати
Ніколи не слід забувати, що ваш успіх завжди готові розділити ще дві особи - брокер (чи управляючий) і податковий інспектор. Не хочете ділити свої доходи на трьох? Спробуйте мінімізувати інвестиційні витрати і податкові платежі.

Потрібна допомога
У більшості пересічних інвесторів немає часу, інтересу, знань і, нарешті, сили волі, щоб успішно займатися інвестиціями самостійно. Але навіть якщо ви вдало вклали гроші і добре заробили, це не означає, що ви перетворилися у фахівця фінансового ринку. Люди, які досягли успіху на ринку, вважають, що мають достатні навички. Їм здається, що вони знають, що роблять. Насправді вони найчастіше плутають успіх з інтелектом". На жаль, найнявши брокера або фінансового консультанта, інвестор не має гарантії успіху. Більшість з них беруть занадто високу плату, до того ж часто мають лише формальну фінансову освіту, якої може виявитися недостатньо, щоб розуміти усі хитросплетіння ринку. Тому вибирати фінансового консультанта потрібно надзвичайно обережно і ретельно.

Не класти всі яйця в один кошик
Коли експерти говорять про необхідність диверсифікованості, вони обґрунтовують це тим, що широкий спектр інструментів у портфелі інвестора допоможе істотно знизити рівень ризику: якщо одні інструменти знижуватимуться в ціні, інші можуть продовжувати зростати. Коли поєднується велика фінансова криза чи масштабна корекція, диверсифікованість не відіграє ролі. Однак різні ринки показують різний рівень коливань і різну прибутковість за підсумками року. Наприклад, фондовий ринок США зростає повільніше, ніж ринки, що розвиваються, але й масштаб корекції в нього значно менший. Облігації дешевшають менше, ніж акції.

Пам’ятати про родину
Родина - найголовніший актив і пасив одночасно. Якщо ваші діти чи батьки опиняться у скрутному фінансовому становищі, ви їм допомагатимете, як і вони вам, якщо проблеми виникнуть у вас. Про це ніколи не варто забувати. Діти успадковують не тільки ваші гроші, а й фінансові звички. Треба вчити їх правильно розпоряджатися грошима. Обговоріть з батьками їхнє фінансове становище. Подумайте над тим, як ви управляєте грошима і які будуть наслідки для вашої родини, якщо щось трапиться не так, як ви розраховуєте.

Інвестувати на тривалий час
Якщо ви помрете молодим, ваша родина може виявитися у важкому фінансовому становищі. Але не слід зневажати й іншим ризиком: якщо ви проживете значно довше, ніж планували? Чимало людей до моменту виходу на пенсію мають невеликі заощадження, або ж зовсім їх не мають. Іноді, вийшовши на пенсію, починають одразу витрачати гроші.
Якщо ви проживете довго і при цьому не матимете поліса накопичувального страхування життя чи програми в недержавному пенсійному фонді (коли платите внески протягом багатьох років, а після виходу на пенсію НПФ чи страховик регулярно виплачує вам пенсію) або буде недостатньо власних заощаджень? Замість того щоб померти молодим і багатим, можна прожити довго і заощаджувати на кожній копійці.

Пам’ятати про інфляцію
Навіть якщо усе складається добре і заощадження та інвестиції зростають, людина все одно щорічно втрачає на них як мінімум декілька відсотків - їх з'їдає інфляція. Тому потрібно орієнтуватися не на абсолютну прибутковість, а на відносну - щорічний дохід за винятком усіх витрат має бути принаймні не нижче рівня інфляції.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"