інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як унебезпечити власний бізнес від ризиків

Якщо керівник не розуміє ризиків та переваг того чи іншого продукту,- його компанії нічого робити у бізнесі. Сказати наперед, чи варто ризикувати саме в цей спосіб — неможливо. Можна оцінити ризик лише після того, як він переросте у реальну небезпеку.
Ризик валютно-трансакційний. Це небезпека, що обсяги надходжень в іноземній валюті суттєво зміняться у місцевих грошах. Проте що в цьому випадку вважати втратами? Згідно з якими критеріями оцінюють вашу діяльність: за надходженнями згідно з наявною на ринку ставкою чи у порівнянні з форвардною ставкою на час укладання трансакції? А, можливо, критерієм є середня обмінна ставка за весь рік?
Ризик валютно-конвертаційний. Це ризик переоцінки іноземних активів чи зобов'язань внаслідок зміни вартості іноземної валюти. Жодні грошові потоки тут не задіяні. Проте можливі проблеми з оподаткуванням. Проти даного виду ризику хеджують дуже мало фінансових менеджерів.
Ризик виходу з кризи. Чи готові ви до несподіванок? Уважно вивчайте поведінку тих трейдерів, які отримають значні прибутки. Якщо вони стверджують, що можна заробити на різниці цін, значить так воно і є. Заробити на різницях все ще можливо. Втім, пам'ятайте, якщо прибутки отримано спекулятивним шляхом, вони, вочевидь, обернуться втратами.
Ризик втрати фахівців. Чи не перейде найкраща з дилінґових команд до конкурентів після того, як ви купите банк, у якому вона працює зараз? Можливо, в банківській справі, як у футболі, слід запровадити трансферні гонорари?
Ризик відсоткових ставок. Чи продаєте ви заставні з фіксованою відсотковою ставкою? Навіть якщо ви не займаєтесь фінансовим бізнесом, а просто торгуєте нерухомістю, все одно існує небезпека постраждати від зміни відсоткових ставок. Попит на нерухомість прямо залежить від наявної на ринку відсоткової ставки. Якщо ж ваш банк спеціалізується на роботі із роздрібними клієнтами, від змін відсоткових ставок може постраждати прибутковість обслуговування чекових рахунків. Тим часом, операційні витрати — це завжди стала сума.
Ризик втрати іміджу / негативного піару. Позбутися негативної громадської думки надзвичайно важко. Регулярно і у повному обсязі інформуйте медіа та ваших партнерів про всі можливі загрози спільному бізнесу. Готуйте списки можливих питань та відповідей на інтерв'ю. Жоден фінансовий менеджер не захоче мати справу з банком, про який погано відгукуються медіа.
Ризик економічної активності. Сповільнення темпів економічної активності може неабияк вплинути на ваш бізнес. Спад міжнародної торгівлі позначиться на обмінних та фінансових операціях банків, а їм однак треба здійснювати поточні витрати.
Ризик захворюваності / емоційної чутливості. Чи багато членів вашого персоналу регулярно хворіють? А може серед них є алкоголіки чи наркомани? Не покладайте на жодного з них надто багато сподівань та функцій.
Ризик інтеракційний. Також відомий як "кореляційний ризик". Чи справді буде можливість обміняти долар Гонконгу та Саудівський реал на американські долари? А що станеться у випадку колапсу євро?
Ризик інфляційний. Багато цінних паперів мають антиінфляційний захист. Випуск індексованих облігацій надає змогу скористатися ним пенсійним фондам та іншим ощадним організаціям, обсяги нарахувань яких залежать від річних темпів інфляції.
Ризик інформаційний. Тримайте рот на замку, а вуха — відкритими, особливо, якщо ви знаходитеся у барах лондонського Сіті, Уолл Стріту чи інших фінансових центрів. На борту літака чи в поїзді читайте Financial Times. Навіть найменша частина інформації може бути дуже потрібна вашим конкурентам.
Ризик компетентності / розуміння. Якщо не розумієте, що хочуть зробити ваші дилери — не дозволяйте їм цього робити! Не бійтеся, що вас вважатимуть некомпетентним. Підіть на курси або купіть підручник. Не бійтеся ставити запитання.
Ризик комунікаційний. Всі підтвердження операцій посилайте негайно! Уникайте жаргонізмів. Говоріть про все просто.
Ризик конвертованості. Також відомий як "ризик пропускного каналу". Чи можна валюту ваших операцій легко обміняти на вільно конвертовану валюту? Неконвертовані форварди, що поширені в Азії та Східній Європі, покликані частково нейтралізувати цей вид ризику.
Ризик конкурентний. Не відкладайте впровадження нового продукту на тривалий час, навіть якщо йому доведеться конкурувати з іншими наявними інструментами. Якщо ви не запропонуєте більш вигідну схему позики під заставу, то це обов'язково зроблять ваші конкуренти. Проявляйте новаторство і негайно реагуйте на кожну дію конкурентів.
Ризик концентрації активів. Через присутність постійного ризику в банківському бізнесі у більшості (проте не у всіх) країнах існують обмеження центрального банку. Інколи уряди країн спонукають банки інвестувати в конкретні привілейовані галузі промисловості. Пізніше, звісно, їм слід буде пояснити все Міжнародному валютному фонду!
Ризик концентрації бізнесу. Після злиття Citicorp та Travelers у Citigroup здається, що фінансові супермаркети входять у моду. Але якщо ринки змінять місця знаходження або з'являться нові правові обмеження, чи витримає це велика громіздка інституція?
Ризик концентрації зобов'язань. Нехай ваші зобов'язання не будуть однотипними. Банки, які працюють з роздрібними клієнтами, мають менше проблем з ліквідністю, ніж інституції, які постачають фінансові інструменти гуртом. Не полишайте себе на милість одразу кількох позичальників.
Ризик кредитний. То скільки і де позичив ваш клієнт? Наскільки ефективно вміє він використовувати позабалансні фінанси? Чи правдивими є Гарантії його уряду або центральної штаб-квартири? Пізнайте свого клієнта: дивіться не лише на фірму, але й на людину, з якою маєте справу.
Ризик критеріїв оцінювання. Кожен дилер може підтасувати звітність так, що на місці реальних витрат на папері буде відображено прибутки.
Ризик культурний. "Моє слово — моє зобов'язання", — так прийнято в Лондоні. Проте остерігайтеся: це діє не повсюди, навіть після того, як підписано контракти! Інколи їх сприймають лише, як привід розпочати переговори.
Ризик ліквідності. Також відомий як "ризик платоспроможності". Ліквідність — це навіть не стільки наявність у вас ліквідних активів, скільки контроль та диверсифікація ваших фінансових зобов'язань.
Ризик мовний. Коли ваш клієнт чи представник вашого філіалу каже "так", то чи означає це "я вас зрозумів"? А ще остерігайтеся символу "М": він може позначати мільйон, а може — щось інше.
Ризик невдоволення клієнта. Чи подобається вашим партнерам співпрацювати з вами? Чи вони захочуть робити це і в майбутньому? Чи зв'язувались вони з вами з приводу інших пропонованих вами інструментів?
Ризик нерухомого майна. Чи достатнім чином підкріплені активами ваші позики під заставу нерухомого майна? Чи ліквідна ваша нерухомість?
Ризик операцій у конкретній країні. Чи ви насправді знаєте, що відбувається в Індонезії або Кореї? Чи зможете ви здалеку контролювати ваш азійський філіал, не порушуючи при цьому чиїхось інтересів? А як щодо вашого агресивного каліфорнійською філіалу — там обійдеться без війни?
Ризик операційний. Власне, всі види ризику, які не залежать від ринкових факторів.
Ризик оплати. Це ризик у випадку, коли ви виконуєте свої зобов'язання за угодою, а ваш партнер — ні. Для того, щоб уникнути подібних ситуацій, сьогодні застосовують неттінґові процедури.
Ризик податковий. На яких умовах ви уклали залежні від податків ощадні контракти? У 1997 році значні збитки були понесені власниками фондових індексних опціонів саме з цих причин. Зміни в оподаткуванні прибутків з акцій британських компаній шокували ринок, а гостра конкуренція довершила й без того вже скорочені обсяги маржі.
Ризик політичний. Що станеться з вашим бізнесом, якщо в Індонезії відбудеться державний переворот? Чи дослухатиметься їх новий уряд до рекомендацій МВФ? Чи можуть організації на кшталт "ІКА" чи "ЕТА" замінувати вашу штаб-квартиру?
Ризик правовий. Чи мають ці дилери повноваження продавати такі вигідні муніципальні свопи? Чи завважили ви, що кредитні деривативи можуть бути сприйняті як страхові контракти, торгувати якими банкам у більшості країн заборонено?
Ризик придбання активів. Чи точно ви знаєте, що купуєте? Навіть якщо ціна купівлі 1 фунт стерлінгів, як це було зі збанкрутілим банком Barings, якою є справжня вартість активів та зобов'язань фірми, яку ви придбали? У деяких країнах банківська бухгалтерія є полем численних маніпуляцій. З іншого боку, чи не витрачаєте ви надто багато часу, відганяли ринкових акул, які цікавляться можливістю придбати вашу власну фірму?
Ризик реґуляторний. Якщо ваша компанія діє у кількох країнах, ви можете стикнутися з різними правилами провадження бізнесу у кожній із них. Деякі з країн вимагають наявності у фірми спеціальних страхових фондів на випадок введення надзвичайних регулятивних санкцій.
Ризик рейтингової аґенції. Що як аґенції Moody або S&P у своїх рейтингах знизять показники вашої компанії? З низькорейтинговими облігаціями дефолти трапляються частіше, ніж із високорейтинговими. Це нагадує хвору людину, яка вперто не бажає лягати в ліжко. Звісно, більше людей помирає у ліжку, ніж у вітальні. Так само й у фінансовому світі: аналоги автокатастроф (як було з Barings) зустрічаються не часто — смертність фірм, як правило, асоціюється із різними стадіями їх захворюваності.
Ризик релігійний. Яким є замінник відсоткової ставки в мусульманській країні, де ви провадите свій бізнес? Чи можна тут взагалі нараховувати відсотки? Релігійний ризик є частковою формою ризику етнічного.
Ризик системний. Фінансова нестабільність поширюється, як інфекційне захворювання. Адже ринки постійно взаємодіють. Нестабільність в Індонезії чи Кореї моментально відгукується нестабільністю у Гонконзі, Токіо та Лондоні.
Ризик смертності. Наслідуйте членів королівської родини. Ніколи не відправляйте кудись ваш персонал одним літаком. І навіть не думайте купувати якусь особливу страховку для когось із "особливо цінних" співробітників — просто організуйте все так, щоб одну й ту ж роботу могли виконувати принаймні двоє осіб.
Ризик технологічний. Нещодавно у центрі арбітражних дебатів опинився відсутній факсовий документ, у якому давали розпорядження задіяти опціонну функцію. Цей факс надіслали у банк, який надав опціон, проте у біржовому залі його так і не отримали. Перед відсиланням факсу потрібно звіряти номер, а після — запитувати підтвердження його отримання. Джерелом серйозної небезпеки можуть бути різноманітні комп'ютерні збої та віруси. Чи впорається з ними ваш системний адміністратор? Як швидко ви можете усунути несправність комп'ютера чи телефону?
Ризик товарний. Можливо, ви є покупцем, добробут якого залежить від коливання цін на золото та інші товари? Рівень заборгованостей виробників товарів із золота й міді значно залежать від ціни золота на ринку.
Ризик транспортний. Пам'ятаєте стихійне лихо 1987 року в Лондоні? Великий ураган валив дерева на автошляхи та залізничні колії. Багато людей запізнилися на роботу.
Ризик фондового ринку. Ви плануєте випустити нову емісію акцій? Краще хеджуйте цей захід за допомогою деривативів. Не забудьте звіритися з наявними регуляторними вимогами, аби вас пізніше не звинувачували у внутрішніх перепродажах і самохеджуванні.
Ризик халатності. Надмірна впевненість часто є причиною помилок. Неуважність збиває з пантелику, але її, принаймні, легко виявити і позбутися. Непорозуміння слід усувати негайно.
Ризик цін на енергоносії. Чи немає серед ваших авіакомпаній, які можуть використовувати енергетичні деривативи. Великі виробники нафти, скажімо, Мексика, як правило узалежнюють відсоткові ставки своїх облігацій від цін на нафту.
Ризик шахрайства (банків). Чи не ошукає вас банк цим складним жирінґовим свопом? Записуйте всі переговори на диктофон.
Ризик шахрайства (клієнта). Чи не заявлятиме потім ваш клієнт, що він не зрозумів цього ускладненого жирінґового свопу? Все буде гаразд, якщо клієнт залишиться "при грошах". Кричатиме "ганьба" він тільки тоді, коли понесе неабиякі втрати!
Ризик нульовий. Це найбільш підступний та небезпечний із видів ризику. "Нульовий ризик" означає, що ваш менеджер докладає "нульові зусилля" до справи і знає безліч різних способів зупинити будь-яку справу. Звичайно, у такий спосіб ви ніколи не матимете збитків, і станете відомі як керівник, який ніколи не приймає неправильних рішень. Ризикуватимуть і працюватимуть інші, а ваш капітал залишиться незадіяним!
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"