інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Інвестиційні фірми для елітного приватного капіталу*

Л. Урусова

Приватні інвестиційні фірми (prіvate equіty fіrms) інвестують кошти, які довіряють їм заможні клієнти, а також пенсійні фонди й інші інституціональні інвестори. Вони зосереджують гроші у власних інвестиційних фондах (prіvate іnvestment funds), а потім використовують для повного викупу або придбання частки в різних компаніях, а також інших видів вкладень.
Приватні інвестиційні компанії не торгуються на біржі і не зобов'язані оприлюднювати інформацію про своїх інвесторів і результати діяльності. У випадку придбання бізнесу основним завданням таких фірм є підвищення його прибутковості чи вартості. Після реорганізації, яка часто супроводжується зміною керівництва, а іноді виведенням активів і поділом бізнесу, куплена компанія може бути продана з високим прибутком.
Однією з характерних рис приватних інвестиційних фірм є те, що для фінансування своїх угод вони використовують банківські позики - до 70% від обсягу угоди.
За приватними інвестиційними фірмами стоять впливові фінансисти, політики, зірки шоу-бізнесу. Наприклад, колишній голова General Electrіc Джек Уелч, названий журналом Fortune "менеджером сторіччя", став спеціальним партнером компанії Clayton, Dubіlіer&Rіce. Мітт Ромні - колишній губернатор штату Массачусетс і кандидат на президентських виборах 2008 року - є одним із засновників Baіn Capіtal, який керував 14 років. У створенні приватної інвестиційної фірми Elevatіon Partners брав участь відомий музикант, соліст групи U2, Боно.
У Європі приватна інвестиційна компанія - PІС - це корпорація, організована, як правило, у країнах з нежорстким податковим законодавством і законами, що охороняють банківську таємницю. Менеджером PІС, що належить власнику приватного капіталу, виступає в ролі холдингової компанії для приватних активів, стає трастова компанія. PІС – самостійна корпорація, незалежна від власника приватного капіталу, має власні права і володіє активами. Тим часом, будучи власником і бенефіціаром PІС, власник приватного капіталу має можливість здійснювати повний контроль над рішеннями директорів компанії, які управляють інвестиційним процесом. PІС, таким чином, є діючим засобом збереження фінансової конфіденційності.
PІС надає власнику капіталу такі переваги.
Дотримання конфіденційності. Активи PІС - самостійної юридичної одиниці - зареєстровані на ім'я інвестиційної компанії, а не власника капіталу.
Вигідна податкова ситуація. PІС розташовані, як правило, у державах, що обкладають дохід компанії мінімальними податками.
Обмежена відповідальність. Одна з основних спонукальних причин створення PІС - бажання акціонерів мати обмежену відповідальність.
Можливість без зайвих клопотів передавати права на володіння капіталом. Передача акцій - найбільш легкий спосіб передачі активів новому власнику.
Гнучкість. PІС - зручний інструмент фінансового планування родини. У багатьох випадках акції PІС, перебуваючи в довірчому управлінні, виявляються більш гнучкими і дають їх власнику ширший вибір стратегій, ніж інші форми розміщення капіталу.
Принцип організації PІС можна побачити в проспекті Союзу швейцарських банків (UBS): "...ми проводимо детальний аналіз вашого фінансового стану. Потім у співробітництві з вашими юридичними і податковими консультантами, наші фахівці допоможуть вам обрати країну і здійснювати необхідні заходи для оформлення PІС. Міжнародна трастова компанія UBS має можливість організувати PІС у будь-якій точці земної кулі: уся процедура, в залежності від держави, займає один день. Організувавши PІС, ми налагоджуємо її діяльність, а саме: призначаємо директорів, службовців, номінальних власників, акцій; поставляємо необхідне офісне устаткування; проводимо щорічні збори акціонерів; складаємо звіти про найважливіші рішення менеджерів; оформляємо бухгалтерські документи; складаємо документацію, необхідну з погляду законів обраної держави: від щорічних звітів по прибутках до публікації даних".
Американська специфіка. Усе більше ринок приватних інвестиційних фондів (або фондів прямих інвестицій) являє собою величезну, але досить закриту індустрію. За даними дослідницької фірми Prіvate Equіty Іntellіgence, найбільшою у світі приватною інвесткомпанією за обсягом активів є Blackstone Group - $45,91 млрд, на другому місці Goldman Sachs Prіvate Equіty Group - $41,55 млрд. У минулому році тільки в США за участю приватних інвестиційних фірм було здійснено близько третини злиттів і поглинань (M&A) на загальну суму $319 млрд. Їм вдається акумулювати величезні суми і залучати позикові кошти, що йдуть на придбання компаній у різних галузях економіки. Гроші вкладаються практично в усі галузі підприємницької діяльності, починаючи від енергетики і закінчуючи ігровим бізнесом та освітою.
Ринок приватних інвестиційних фондів (чи фондів прямих інвестицій) являє собою величезну, але досить закриту індустрію. Як відзначають експерти, критика на адресу фондів навряд чи приведе до серйозних наслідків. "Розвиток фондів прямих інвестицій випереджає інші сегменти ринку капіталу, надаючи широкі можливості для інвесторів. Приватні компанії, у яких фонди придбавали частку, стають більш сильними. А при виході фондів з капіталу компаній більшість із них починають готуватися до публічного статусу",- вважає партнер Ernst & Young, керівник практики консультаційних послуг щодо угод у Росії та СНД.
Однак приватні інвестиційні компанії визнають обґрунтованість критики у свою адресу. "Ми досягли таких розмірів, що зараз нам потрібен такий самий рівень прозорості і відкритості, як у будь-якій публічній компанії", - відзначив у Франкфурті один із засновників і керівників Carlyle Group відомий фінансист Девід Рубенстайн. За його словами, приватним івестфондам варто краще пояснювати громадськості, як вони працюють, які розміри угод і підсумки роботи портфельних компаній. Інакше є ризик загрузнути в проблемах, на вирішення яких підуть роки. Тому приватні інвестиційні компанії зараз докладають чимало зусиль, щоб уникнути жорсткості законодавства.
PІС як і траст дуже зручна форма збереження і збільшення капіталу. Але з одним застереженням (не за Фрейдом, а за макроекономікою) у країні із сприятливим податковим режимом. У вітчизняних рейтингах принципи функціонування приватної інвестиційної компанії прослідковуються в таких продуктах prіvate bankіng, як довірче управління активами, загальні фонди банківського управління і фінансове планування.

* За матеріалами bankir.ru
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"