інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як стати заможним завдяки ризикам та податковим пільгам

Джонові Темплтону (John М. Templeton), мільярдеру і фінансовому магнату, творцю всесвітньо відомої групи інвестиційних фондів, що носить його ім'я, виповнилось 93 роки. Він має гарний вигляд і, присвячуючи багато частину часу релігійній і благодійній діяльності, залишається активним інвестором. Його часто називають щирим піонером глобальної індустрії взаємних фондів: саме він показав ринку новий шлях, коли створені ним фонди почали успішно інвестувати у всесвітньому масштабі. Ніхто з інвесторів навіть і не думав про вкладення коштів за кордоном доти, поки вони не усвідомили величезні переваги, закладені в ідеї Темплтона.
Крім новаторства у сфері глобальних інвестицій, Темплтон відомий як творець незалежної інвестиційної стратегії. Стандартна порада, що зазвичай дається гравцям фондового ринку, формулюється в такий спосіб: купуй на падінні, продавай на підвищенні. Однак Темплтон застосував цей метод у "екстремальному" масштабі, спеціально обираючи країни, галузі і компанії, що досягли крайньої межі падіння, або, якщо використовувати його власний вислів, "точки максимального песимізму". Стратегію Темплтона добре характеризує наступний його вислів: "Період максимального песимізму - кращий час для купівлі, а період максимального оптимізму - кращий час для продажу". У січні 1999 року авторитетний журнал "Money" повідомив, що Темплтон, імовірно, є найбільшим у сторіччі глобальним експертом у виборі акцій.
Темплтон - один з найбільш авторитетних і послідовних прихильників принципу диверсифікованості. Одного разу він зазначив, що "диверсифікації не потребують лише ті інвестори, які не помиляються у 100% випадків".
Апологет вільної конкуренції і дисциплінованої праці, Темплтон - яскрава і неординарна особистість як у світовому фінансовому співтоваристві, так і в сфері суспільної та релігійної діяльності. Часто в ньому вбачають борця з традиціями, але це його не хвилює. "Консерватор рідко стає героєм історії", - говорить Темплтон у книзі "Скромний підхід" ("The Humble Approach"), що є однією з більш ніж десятка написаних або відредагованих ним книг. Протягом усього життя Темплтон відстоював індивідуальність поглядів і неупередженість, і, якби він постійно не шукав нових шляхів, то, за його словами, "не зміг би стільки досягти".
Джон Темплтон народився 29 листопада 1912 року в маленькому містечку Вінчестер штату Теннесі, у бідній родині. Під час навчання в Йельському університеті, що припав на період Великої депресії, він був змушений забезпечувати себе самостійно і звик до економії. У 1934 році він закінчив університет як кращий студент у своїй групі, отримавши можливість продовжити навчання в коледжі Белліол в Оксфорді, який закінчив, одержавши науковий ступінь у юриспруденції. У 1937 році Темплтон почав свою кар'єру на Wall Street.
Його час настав у 1939 році, коли в Європі почалася Друга Світова війна. Позичивши у свого директора $10000, Темплтон купив акції компаній малої капіталізації, що торгувалися за ціною $1 чи нижче. Ця ризикована операція виявилася надзвичайно успішною і дозволила йому отримати прибуток, що вчетверо перевищив кредит.
У 1954 році Темплтон відкрив найбільший фонд Templeton Growth, Ltd. Внаслідок ефективних інвестицій і реінвестицій, що здійснювалися відтоді, кожні вкладені $100000 виросли до 1999 року до $55 млн.
Серед найвідоміших історій успіху, пов'язаних з Темплтоном, - доля одного з його перших клієнтів на ім’я Лерой Паслі (Leroy Paslay). У 1954 році ця людина запропонувала Темплтону $65 тис. для подальшого інвестування, і 40 років потому його майно перевищило $37 млн.
У 1992 році Темплтон продав різноманітні фонди, що носять його ім'я, компанії Franklіn Group за $440 млн. На сьогоднішній день сукупні активи Templeton Group перевищують $25 млрд. Хоча, останнім часом фондам групи не вдавалося продемонструвати гарні результати, подібні до тих, що звикли бачити інвестори. Це частково пояснюється рецесією в Азіатському регіоні.
Темплтон одержав британське підданство і живе в Нассау, на Багамських островах, а його особистий маєток складає декілька мільярдів доларів. У 1987 році королева Великої Британії Єлизавета ІІ надала йому лицарський титул за численні досягнення, у тому числі в суспільній і благодійній діяльності. Одним з них стала найбільша у світі нагорода, що перевищує $1 млн. - приз Темплтона за прогрес у дослідженнях духовності (Templeton Prіze for Progress Toward Research or Dіscoverіes about Spіrіtual Realіtіes), вручається щорічно в Лондоні з 1972 року. У 1987 році Темплтон заснував фонд John Templeton Foundatіon у розмірі $250 млн., що витрачає близько $40 млн. у рік, переважно на проекти, книги, навчальні курси тощо, присвячені посиленню взаємодії науки і релігії.
Беручи участь у London Money Show, Темплтон відповів на низку запитань щодо політико-економічної ситуації у світі. За словами авторитетного економіста Марка Скаузена (Mark Skousen), голови Іnvestment U і головного редактора інвестиційного бюлетеня Forecasts & Strategіes, що переглянув відеозапис London Money Show, деякі з відповідей шокують. Зокрема, Темплтон повідомив, що тероризм "не є серйозною загрозою", а фінансові скандали на Wall Street і історію із законопроектом Сарбанеса-Окслі (Sarbanes-Oxley) не слід вважати "великою проблемою для бізнесу". Інфляція не викликає в Темплтона занепокоєння, а ринок золота він не розглядає як "бичачий". Він не вірить у можливість кризи долара в майбутньому. Стосовно перспектив економічного зростання, Темплтон не очікує погіршення життєвого рівня, що, на його думку, "може бути у 100 разів вище до кінця поточного сторіччя". Єдине, із приводу чого фінансист висловив занепокоєння, - це "соціалізм, що підкрадається," і державне регулювання бізнесу в усьому світі.
На думку Скаузена, який неодноразово зустрічався з Темплтоном, останній завжди був "невиліковним оптимістом", чиє уявлення про прекрасне майбутнє не змогли спростувати ні події 11 вересня 2001 року, ні зростання бюджетного дефіциту, ні останні дані про інфляцію. У зв'язку з цим можна згадати слова Дж.П. Моргана (J.P. Morgan) про те, що людина, яка дотримується "ведмежого" погляду на США, зрештою стане банкрутом. Однак життя людей складається з короткострокових явищ, що, у свою чергу, переходять у довгострокові. Тому інвесторам сьогоднішнього дня складно ігнорувати такі проблеми, як прихід фондового ринку "у нікуди" за підсумками останніх п'яти років, зростання торгового і бюджетного дефіцитів до рекордних рівнів, посилення інфляційного тиску, підвищення процентних ставок - не кажучи вже про терористичні напади і природні катаклізми.
Щодо питання, коли ж доля буде знову прихильна до Wall Street, Скаузен пропонує інвесторам виявити терпіння і взяти уроки з фінансового "ноу-хау" Темплтона. Він пояснює формулу фінансової незалежності й успіху, розроблену Темплтоном і грунтується на досвіді, накопиченому протягом десятиліть. Ця формула представлена ним у вигляді п'яти основних стратегій.
Стратегія 1: Розрахований ризик.
Джон Темплтон почав свою кар'єру з дуже ризикованих операцій у бізнесі та інвестиціях. Ще в коледжі він був серйозним гравцем у покер, а в 1939 році, як було зазначено вище, позичив у свого керівника $10000, інвестувавши їх у 100 компаній, чиї акції торгувалися на Нью-Йоркській фондовій біржі, NYSE, за ціною нижче $1. Він купив акції в той момент, коли вони зовсім не користувалися попитом, значна частина компаній була близька до краху, а 34 компанії перебували в процесі банкрутства. Однак Темплтон розумів, що розвиток економіки у воєнний час дасть їм нагоду відновити свій бізнес. (Завжди корисно мати правильне уявлення про макроекономічні перспективи.) Тільки 4 компанії не виправдали надій, і через чотири роки Темплтон продав усі акції, виплатив борг і отримав $40000 чистого прибутку. Він був на шляху до великого успіху.
Стратегія 2: Заощаджуй і не витрачай.
На початку свого життєвого шляху Темплтон був бідний, але завдяки економії і працьовитості він зумів досягти слави і багатства. Коли він одружився, сім’я поставила за мету заощаджувати половину свого доходу. Темплтон уникав споживчих кредитів і купив свій перший будинок за готівку. Найцікавіше, що, розбагатівши, він зберіг свою пристрасть до економії. За словами Марка Скаузена, коли на Багамах він побачив Темплтона в Роллс-ройсі, той повідомив, що купив старий автомобіль.
Темплтон завжди працює дуже багато, близько 60 годин на тиждень. Він згодний із Дж. П. Гетті (J. Paul Getty), чиїм девізом було: "Спочатку зроби гроші... потім подумай, як їх витратити."
Стратегія 3: Вкладай в акції "вартості".
Темплтон дотримується фундаментального підходу до інвестування, який можна визначити як "полювання за дешевиною". Його фонд Templeton Growth Fund, яким він керував упродовж 50 років, перш ніж передав його Franklіn Group, тримав акції в середньому від шести до семи років. Темплтон завжди намагався знайти по усьому світі компанії, що характеризувалися низькою вартістю і пропонували відмінні довгострокові перспективи. За його словами, це нелегко, але інвестори, які прагнуть зробити найбільш вигідні угоди, повинні вести пошук більш ніж в одній галузі і більш ніж в одній країні.
Завдяки мистецтву Темплтона, фонд Templeton Growth Fund продемонстрував середньорічну прибутковість за 50-літній період на рівні 14%, що значно перевершує відповідні показники індексів фондового ринку.
Темплтон заперечує "технічний" метод ведення торгів по акціях. На його думку, щоб досягти реального успіху на ринку, необхідно бути фундаменталістом. Дійсно, кращі фахівці з "технічного" методу роблять найбільш вигідні операції з паперами компаній, що мають гарні фундаментальні показники продажів і прибутків.
Стратегія 4: Використовуй переваги міжнародних вільних ринків.
Темплтон вважає, що принцип "вільного підприємництва" обов'язковий для інвестиційної діяльності за кордоном. Він радить "уникати інвестицій у країни з високим рівнем соціалізму чи урядового регулювання бізнесу", оскільки "зростання бізнесу спирається на сильну систему вільного підприємництва". Темплтон вважає себе послідовником економістів Людвіга фон Мізеса (Ludwіg von Mіses), Фрідріха Хайека (Frіedrіch Hayek) і Мілтона Фрідмана (Mіlton Frіedman), прихильників теорії вільного ринку. На його думку, "уряди повинні припинити втручатися у справи людей".
У 1936 році Темплтон зробив кругосвітню подорож і був вражений бідністю в Індії і Гонконгу. Відвідавши Азію 40 років потому, він побачив різкий контраст. За його словами, рівень життя в Гонконгу за 40 років підвищився десятикратно, тоді як у Калькутті рівень життя практично не змінився. Найважливіша розбіжність полягає в тому, що в Гонконгу вільне підприємництво, а в Індії - соціалізм. Уряд Індії регулює практично все, тому прогрес дуже незначний, тоді як у Гонконгу уряд не втручається в економіку.
Слід зазначити, що з того часу як Темплтон порівнював Індію і Гонконг у 1976 році, ситуація різко змінилася. Індія, нарешті, почала проводити політику, орієнтовану на вільний ринок, у результаті чого індійський ринок розглядається сьогодні як один з найбільш "гарячих" сегментів світового фондового ринку.
Стратегія 5: Мінімізуй податки.
У 1960-х рр. Джон Темплтон прийняв суперечливе рішення. Він відмовився від американського громадянства і обрав місцем проживання Багамські острови, де не стягуються прибутковий податок і податок на приріст капіталу. Таким чином, будучи резидентом Багамських островів, Темплтон не платить податки.
Цікаво, що успіхи Темплтона у сфері інвестування значно покращились відтоді як він припинив непокоїтися про податкові наслідки своїх інвестиційних рішень. У результаті безподаткового обчислення складних відсотків Джон Темплтон на сьогоднішній день володіє кількома мільярдами доларів і є одним з найбагатших людей на планеті.
Проте, він не рекомендує американським інвесторам наслідувати його приклад і змінювати громадянство на громадянство країн - "податкових гаваней", таких як Багами. Замість цього Темплтон переконливо радить користуватися перевагами фінансових інструментів, що припускають пільгове оподаткування і дозволяють мінімізувати податкові виплати.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"