інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Що можуть інвестфонди

З початку року прибутковість багатьох інвестфондів склала 20-75%, і ігнорувати цей факт просто неможливо. Але як не помилитися у виборі фонду? Як відрізнити грамотну стратегію інвестування від тієї, що принесе збитки?
Інвестиційні фонди стали популярні завдяки тому, що пропонують безліч комбінацій по співвідношенню ризик/прибутковість. Загальний принцип такий: хочеш отримати великий прибуток, готуйся до ризику. Не хочеш -- одержуй маленький дохід, але з мінімальним ризиком. Звичайно, абсолютно безпечних варіантів з величезним прибутком просто не існує.
На українському ринку інститутів спільного інвестування (ІСІ), в яких можуть брати участь фізичні особи, можна виділити чотири групи інвестиційних фондів. Перша -- найбезпечніші фонди. До них відносяться фонди, які вкладають гроші в облігації і банківські депозити. Організаційна форма фнду (ПІФ або КІФ; відкриті, інтервальні або закриті фонди) при цьому не має значення.
За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ), на початок цього року в Україні існувало більше 70 працюючих з населенням фондів. З них облігаційних -- одиниці. Найбільші, ті, що принесли минулого року не менше за 11--29% прибутку (при середньої прибутковості по банківських депозитах 15% за рік у гривні) - "УкрСиб Стабільний Доход" і "Синергія Бонд".
Друга група - фонди, що витримують баланс між ризиком і прибутковістю. Обидва показники відносно невеликі за рахунок того, що гроші розподіляються між акціями, облігаціями, депозитами, нерухомістю і банківськими металами. В цю групу зазвичай включають диверсифіковані фонди -- відкриті та інтервальні. З перших можна забрати гроші в будь-який день, з інших - декілька разів на рік. Сьогодні в Україні десять відкритих фондів і двадцять п'ять інтервальних. Реально з населенням працюють вісім з першої групи і близько десяти з другої.
Більшість інтервальних фондів перетворені з інвестфондів 1990-х років, і вони реально зайняті управлінням старими активами, серед яких дуже багато "сміття". По суті, вони не існують для ринку. Втім, є новостворені, серед яких лідирують "Народний" (КУА "КІНТО") "Прем’єр Фонд Дохід і Зростання" (Foyil Asset Management Ukraine) і "Платинум" ("Драгон Ессет Менеджмент") -- на початок червня заробили від 27% до 40% прибутку.
Закриті фонди звичайно збирають гроші по декілька років, до закінчення терміну своєї роботи. Звичайно вони використовують більш ризиковану стратегію, тому що полюють на велику прибутковість. Для цього гроші вкладаються в більш ризиковані і прибуткові акції, нерухомість і реальний бізнес. Це третя група фондів. Більшість ІСІ, що працюють з населенням, відноситься саме до неї.
Четверту групу публічних ІСІ назвемо "дивні". До них відносяться фонди, що працюють з великим ризиком і малою прибутковістю.

Група низького ризику
Щоб визначити, який ризик і дохід принесе конкретний фонд, потрібно оцінити, у що він вкладає кошти. Якщо це депозити і облігації, то чекати великого прибутку не доводиться, зате гроші (при грамотному управлінні) будуть майже гарантовано збережені.
Облігації менш "прозорі", ніж депозити, хоча також володіють фіксованою прибутковістю. Підприємство бере в борг, випустивши цінні папери, а звітність надає в кращому випадку раз на місяць. Стандартно - раз на квартал або навіть на рік. Що відбувається весь цей час з грошима, нікому не відомо. Частіше за все облігації забезпечуються заставою або гучною репутацією компанії, що їх випускає. А купують ці папери все більше професіонали, які десять разів перевірять , чи варто довіряти емітенту.
Звичайна прибутковість корпоративних облігацій сьогодні складає приблизно 14%, банківських -- близько 12%, муніципальних - приблизно 10,5-11%, державних - близько 7,3%. Для КУА цих цифр мало. Вони заробляють на кожному з цих видів паперів ще 2-3% додатково. У результаті найуспішнішим компаніям з управління активами корпоративні облігації приносять 17% і більше, банківські - близько 14%.

Ризик і ціни по максимуму
Найприбутковішими і найризикованішими вважаються закриті фонди, що вкладають гроші в акції і нерухомість.
Потрібно сказати, що майже всі вкладення в акції, незалежно від стратегій, мають високий ризик. Адже на українському фондовому ринку, якщо немає контрольного пакету, акції -- не більше ніж повітря, яке в ціні до тих пір, поки всім це вигідно. Дійсно, за перші п'ять місяців цього року індекс ПФТС виріс на 77,8%, а за перші вісім днів червня додав ще 7,3%. Проте з тією ж легкістю ціна акцій може впасти. Торговці цінними паперами вже не раз визнавали, що українські "голубі фішки" переоцінені і продовжують дорожчати лише завдяки притоку на ринок нових грошей -- від іноземних інвесторів.
З нерухомістю публічні інвестфонди працюють обережно. Це сфера інтересів венчурних фондів, які з инвесторами-фізособами не працюють. Часто фонди роблять ставку переважно на комерційну нерухомість -- офіси, склади, підприємства, а також на землю. Житлом вони практично не займаються.
Не дивлячись на всі ризики, поки що нерухомість в Україні вважається надійним і прибутковим активом. Тому вважатимемо, що нерухомість - третій після депозитів і облігацій інструмент по надійності і другий по прибутковості. Перше місце по прибутковості і ризиках традиційно займають акції.
Що ж може вплинути на український ринок акцій і "обвалить" інвестиційні фонди? Основний ризик для українського ринку акцій - можливість масового відходу іноземних інвесторів. До цього їх можуть спровокувати коливання на світових фінансових ринках, подібні до тих, що були в травні-червні 2006-го і в кінці лютого - початку березня 2007 року.
Теоретично "обвал" ринку може цілком викликати і політична нестабільність в країні, особливо напередодні виборів.
Про всяк випадок фонди використовують традиційний спосіб зниження ризику від вкладення в акції -- диверсифікацію. Вона означає, що гроші розподіляються між багатьма паперами.
Відкриті фонди зобов'язані диверсифікувати ризики - так вимагає закон. Проте і закриті фонди, для яких обмеження не діють, дотримуються того ж правила.
Не важко помітити, що КУА мають повну свободу вибору при вкладенні в акції. Але навіть грамотна стратегія не може дати абсолютної гарантії, що прибуток буде отриманий. Тому зрештою ризики при вкладеннях в акції залежать від того, наскільки професійно КУА вкладають в акції і наскільки грамотно мінімізують виникаючі збитки.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"