інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Типові помилки інвесторів та як їх уникнути

Маючи справу з грошима, всі ми час від часу діємо помилково. Винні в тому наші емоції і - нерідко - минулий досвід. Ось шість найпоширеніших помилок.

Бухгалтерія в думці
Ви тримаєте гроші на депозиті з процентною ставкою 5-7% річних і при цьому платите по кредитній картці 15-25% річних; дивуєтесь ціні нового автомобіля і не відстежуєте щотижневі витрати на купівлю продуктів. Коли ви ведете всю свою особисту бухгалтерію в думці, ви неначе розкладаєте гроші по різних кишенях; купюри з кожної кишені призначаються для однієї певної мети. Такий підхід не завжди поганий (він, наприклад, може служити першим кроком при складанні сімейного бюджету). Проте, якщо ви дивитеся тільки на частини і не бачите всієї фінансової картини в цілому, ви можете просто не помітити витрати і втрати, яких в даному випадку вдалося б уникнути.

Гра без ризику
Ви прагнете швидко продати акції, що ростуть в ціні і, навпаки, боїтеся позбулися активів, вартість яких знижується. Кладете дуже багато грошей до фонду грошового ринку або облігацій і мало інвестуєте до фонду акцій. Не бажаєте позбулися вже наявні активи заради вкладення коштів у більш прибуткові інструменти. Втрачати гроші не любить ніхто - це відчуття економісти називають "страхом втрати". Ми схильні звертати більше уваги на витрати, які несемо зараз, часто ігноруючи менш помітні втрати, які можемо понести в довгостроковій перспективі. Немало інвесторів, що орієнтуються на довгострокові вклади, тримають гроші в низкодохідних фондах грошового ринку або облігаціях, побоюючись короткострокових коливань на фондовому ринку. Боячись узяти на себе навіть виправданий ризик, вони дозволяють інфляції з'їдати свій і без того незначний дохід від інвестицій. Вся річ у тому, що процес втрати грошей в результаті інфляції непомітний на короткому проміжку часу, тому не відчувається як збиток.

Недооцінка ризиків
Ви робите дуже великі вкладення заощаджень в акції компанії, в якій працюєте, невірно вибираєте поліси страховок, переконані, що акції компаній малої капіталізації зростатимуть вічно.
Більше двох третин дорослих американців страхуються на випадок смерті. Проте для людей у віці від 35 до 64 років ризик отримати серйозну травму в шість разів вище за ризик померти. Так чому ж менше третини населення має страховку, що захищає їх фінансове благополуччя у разі непрацездатності?
Людина схильна спиратися на яскраві образи і емоції, які легко спливають в пам'яті, будь то хиткі уявлення про смерть або досягнення фондовим індексом рекордного значення. Тому люди часто обирають тактику, яку дослідник університету Чікаго Кесс Санстейн називає "ігнорування можливостей". "Нам властиво ставити собі питання: що поганого або що доброго може відбутися? Але натомість варто запитати себе: що швидше за все може відбутися?" - радить Санстейн.

Наслідки минулих помилок
Нерідко люди не забирають гроші з пайового фонду, що показує погану динаміку, тільки тому що при купівлі паїв вони заплатили надбавку. Витрачають на ремонт автомобіля більше, ніж він коштує. Ухвалюють рішення про те, як витратити час або гроші, на підставі того, як витрачали їх у минулому. Витрати, які ми понесли, роблячи інвестиції (необоротні витрати), своєрідно забарвлюють наше сприйняття перспектив цих інвестицій. Багато управляючих компаній при продажу паїв беруть надбавку; для інвестора це якраз ті самі необоротні витрати. Звичайно, ви сподіваєтеся, що ваші інвестиції окупляться, а зростання паїв фунду компенсує первинні витрати (надбавку) і фонд обгонитиме по прибутковості ринок і конкурентів. Проте, коли постає питання, а чи не варто продати паї, раціональний економічний підхід говорить про те, що необоротні витрати при ухваленні рішення в цьому випадку не мають ніякого значення. Ви вже понесли їх. Ухвалюйте рішення, зважуючи можливість вірогідних прибутків і збитків, які ви можете понести в майбутньому.

Надмірна впевненість
Ви дуже часто здійснюєте операції з акціями, концентруєте в портфелі папери, які, як вам здається, точно продемонструють значне зростання. Переконані, що ваші здібності вищі середнього рівня. Численні дослідження показують, що ми переоцінюємо наші можливості. Класичний приклад - досвід 1981 року в Швеції, згідно якому 90% водіїв вважали свої навики водіння вище середнього рівня. Впевненість і оптимізм - не обов'язково погані якості, але на фондовому ринку вони приводять до помилки, що ми можемо обіграти ринок, тоді як насправді в більшості випадків це неможливо. Які наслідки? Високоризиковані вкладення, дуже часті операції з купівлі-продажу акцій і недостатня диверсифікація - все це скорочує довгострокові прибутки.

Стадний інстинкт
У багатьох випадках людьми керує громадська думка, їй довіряють навіть при купівлі акцій. Акції або паї фондів акцій продаються ними після різкого падіння ринку. Деякі консультуються з приводу вибору акцій для купівлі з членами сім'ї і друзями.
Суперечки про те, що насправді викликає різкі і масштабні падіння на фондових ринках по всьому світі, не втихають. Висловлюються різні припущення - від ефекту доміно, провокованого примусовим закриттям позицій в системі електронних торгів, до несподіваної бурі в Лондоні. Проте, як і тварини, люди схильні піддаватися стадному інстинкту: бігти на ринок, коли індекс або акція пробиває психологічно важливий рівень. Порада може бути одна: розробіть довгострокову стратегію, яка дозволить вам не піддатися стадному інстинкту, коли ринок наступного разу вчинить кульбіт, від якого у вас може трохи закрутитися голова.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"