інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Світ на банкнотах*

Як відомо, гроші - це "особливий товар, що виконує роль загального еквівалента". Але незаперечним є факт, що кожна держава намагається створити гроші, які відображають своєрідність країни - особливості її природи, культури і господарства.
На грошових знаках зображують видатних людей, історичні події, знамениті природні об'єкти і характерних представників рослинного і тваринного світу, найцікавіші архітектурні споруди, сюжети традиційного побуту тощо.
Таким чином, гроші "розповідають" за допомогою мови символів і образів.
Особливо великі можливості для цього надають грошові банкноти. Щоб переконатися в сказаному, ми пропонуємо здійснити своєрідну подорож - навколо світу за допомогою банкнот.
Наприклад, банкнота в 20 швейцарських франків прикрашена зображенням найвищих гір Європи - Альп. Видно гострі, різко обкреслені вершини і стрімкі схили. А біля підніжжя гір зображено групу альпіністів. Сюжет, звичайно ж, не випадковий, оскільки велика частина території Швейцарії розташована в Альпах. Гори накладають помітний відбиток на життя цієї країни, де навіть клімат змінюється не так, як у нас, з півночі на південь, а з висотою над рівнем моря.
Саме від назви "Альпи" виникла безліч спеціальних і загальноприйнятих термінів, що поширилися по всій планеті - альпінізм і альпіністи, альпійські луги й альпійська рослинність, альпійський рельєф, альпійський пояс, альпійський льодовик, тощо. Про те, на що здатен альпійський льодовик, нагадує нам ще одна швейцарська банкнота номіналом у 200 франків.
На ній зображено найбільше в Альпах озеро - Женевське, що утворилося в залишеній древнім льодовиком, долині, відоме на увесь світ своїми курортами.
Часто на грошах можна побачити зображення різних людей. Представлена на валютах світу портретна галерея занадто велика для того, щоб перелічити її тут цілком. Але необхідно згадати ще одного мандрівника, ім'ям якого розплачуються в деяких центральноамериканських країнах.
Портрет цієї людини зображений на іспанських песетах і доларах Багамських островів. Йому ж була присвячена в 1992 році пам'ятна банкнота в 500 золотих песо Домініканської республіки. Йдеться про Христофора Колумба.
Грошові одиниці в Сальвадорі і Коста-Ріці називаються "колон" (сolon). А саме так іспанською мовою звучить відоме нам прізвище "Колумб". У Сальвадорі, наприклад, є банкноти в 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100 і 200 колонів.
Крім портрета Колумба, на присвячених йому грошах нерідко зображують каравелу під вітрилами. Скористаємося цим символом, щоб попрямувати до берегів Нового Світу.
Як відомо, Новим Світом нинішню Америку назвали європейці. Але для корінних жителів ця частина світу є "старою".
Як, наприклад, для ескімосів, зображених на банкноті в два канадських долари. Тут вони відображені за своїм звичайним заняттям - збираються на полювання. Здавна ескімоси полювали на морського звіра: тюленів, моржів...
Утім, Північна Америка знає і більш незвичайні гроші. На початку 19 ст. російсько-американська компанія, відчуваючи недостачу металевих монет для розрахунку з робітниками, приймає просте рішення.
Вона освоює у своїх колоніальних володіннях випуск грошей з пергаменту. Перші шкіряні гроші на Алясці були надруковані на шкірі тюленя. Вони проіснували з 1816 по 1868 р.
Цікаві асоціації викликають і інші канадські купюри. На банкноті в 50 канадських доларів бачимо зображення полярної сови, що живе на островах Північного Льодовитого океану й у зоні тундри.
З нею логічно пов'язана п’ятидоларова банкнота, на якій показано заболочені простори тундри і лісотундри. До цих малюнків не заважало б придивитися тим, хто так поспішає в Канаду на заробітки.
Як не дивно, багато наших співвітчизників, наслухавшись про благополучну українську діаспору в Канаді, навіть не намагалися ознайомитися з природними умовами цієї країни. І дуже дивуються, довідавшись, що там "не так, як у нас".
І, хоча канадський уряд скасував колишню назву своїх тундр - Bazzen grounds, тобто "безплідні землі", замінивши її на більш благозвучну - Northern plaіn ("Північна рівнина"), все ж таки треба знати, що величезні простори Канади - це райони Крайньої Півночі, де господарська діяльність людини надзвичайно ускладнена.
Створює природа перешкоди і для жителів "крайнього півдня" Північної Америки. Про це також красномовно свідчать національні валюти.
Так одна центральноамериканська країна, Гондурас, визнала за необхідне помістити зображення вулкана на своїй валюті - на банкноті в 5 лемпір. Проте, тут він входить до складу композиції національного герба країни.
Така пошана до грізних об'єктів природи не випадкова.
Жителі Центральної Америки здавна відчувають до вулканів суперечливе почуття поваги і страху, тому що майже всі країни регіону знаходяться в зоні тихоокеанського "вогненного кільця", де виверження вулканів настільки ж звичні, наскільки звичні в Україні циклони з Атлантики.
Щоб від відвідування американських тропіків не залишилося гнітючого враження, звернемося до яскравих грошових знаків мало відомих Кайманових островів. Ці три острови, володіння Великої Британії, знаходяться в Карибському морі. Мешканців його теплих вод, включаючи дивні корали, а також пальми на узбережжя рекламують банкноти номіналом від 1 до 100 доларів.
Перегукуються з ними коста-ріканські 2000 колонів, де цілком переконливо зображені дельфін і риба-молот. Неправдоподібно барвистими виглядають і гроші Співдружності Багамськ островів - одного з острівних держав Вест-Індії. Банкнота номіналом в один долар розкриває перед нами дивний підводний світ тропічних вод.
Дивуючись мальовничості згаданих паперових грошей, згадаємо, що Багами - це майже 700 коралових островів і понад 2300 коралових рифів і скель. Плавати серед них надзвичайно складно, про що свідчать прізвиська цього району - "цвинтар кораблів", "цвинтар Атлантики". До речі, заселені тільки 20 островів, серед яких і Сан-Сальвадор - перший острів, відкритий у Новому Світі Колумбом.
Особливий інтерес для нас представляють гроші ще однієї центральноамериканської країни - Ямайки. Це невелика острівна держава, основою економіки якої є видобуток бокситів (алюмінієвої руди). Так що видобуток бокситів не випадково зображено на банкноті в 10 ямайських доларів. Саме звідси руда експортується в багато країн світу й у тому числі в Україну, зокрема, на Миколаївський глиноземний завод.
Один з улюблених об'єктів зображення на валютах тропічних країн Америки, - це тварини. Скористаємося цим, щоб уважніше розглянути на банкноті в 10 гульденів нідерландських Антильських островів колібрі.
Як відомо, це - найменший птах на Землі. Довжина його від 5-6 до 21-22 мм, маса від 1,6 до 20 г.
Оперення дуже красиве, яскраве. Можливо, тому багато хто вважає, що колібрі живе лише в тропіках. Насправді, ця пташка живе скрізь, де є квіти, включаючи гірські луги. В Америці її можна зустріти в багатьох місцях, починаючи від Аляски і Лабрадору до Вогненної Землі.
Підтвердженням сказаного є один бразильський реал, на якому також знаходимо колібрі. А місця існування цього птаха - тропічні ліси - зображені на банкноті в 50 реалів. На банкноті однієї з "північних" країн південноамериканського материка, 20 доларів Гайани, ми бачимо зображення водоспаду Кайетур.
Висота його складає 225 м. Досить згадати, що, наприклад, висота всесвітньо відомого Ніагарського водоспаду не перевищує 51 м. Так що Кайетур, що входить до складу однойменного національного парку, цілком заслуговує на те, щоб бути відображеним на національній валюті.
На грошах Гайани, назва якої в перекладі з мови місцевих індіанців означає "країна багатьох вод".
Залишивши Південну Америку, підемо до Австралії. По шляху нам не минати своєрідну острівну "частину світу" - Океанію, найбільше на планеті скупчення островів і архіпелагів. Коли європейці вперше висадилися тут, вони вирішили, що потрапили в рай.
Краса цих островів настільки заполонила, що моряки нерідко піднімали бунт, не бажаючи повертатися додому. Ще б! Чудесний м'який клімат, блакитні хвилі, що набігають на чисті білі пляжі в обрамленні зелених струнких пальм.
Щось подібне і зображено на грошових банкнотах низки держав, розкиданих у цій частині акваторії Тихого океану. На банкнотах у 100 і 5000 вату Республіки Вануату, розташованої на островах Нові Гебріди - гай кокосових пальм.
Аналогічні пальмові "візитки" - на купюрах у 2 тали і 10 тал Західного Самоа, що займають частину островів Самоа. Типову тропічну природу з тими ж пальмами можна побачити і на банкноті в один паанг Королівства Тонга, розташованого на однойменному архіпелазі.
Нова Зеландія навпаки не виставляє напоказ свої природні особливості. Її грошові знаки немов ведуть нас далеко від своєї батьківщини. Наприклад, банкнота в п'ять новозеландських доларів прикрашена зображенням антарктичного пінгвіна. Але на іншій банкноті бачимо портрет відомого новозеландця - Едмунда Хілларі.
Саме він у 1953 році разом з Н. Тенцінгом (шерпом, громадянином Індії) першим скорив найвищу вершину планети - Джомолунгму (8848 м). Утім, Е. Хілларі і до Антарктиди мав відношення, оскільки в 1957-58 р. був одним з керівників експедиції, що перетнув крижаний материк...
На грошах Австралії (1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 доларів) як водяний знак зображено Джеймса Кука.
Цей англійський мореплавець, що тричі обігнув земну кулю, відкрив, зокрема, східне узбережжя Австралії.
Малюнок на 10 австралійських доларах, що зображує хлопчика-аборигена, а також вітрильник і переселенців з Європи, нагадує про історію колонізації австралійського материка. Перші колоністи-англійці були вражені, побачивши в Австралії дивовижного звіра.
Сьогодні він відомий усьому світу, як один з головних символів країни. Це - кенгуру, "портрет" якого присутній на банкноті в один австралійський долар.
Значне місце на банкнотах країн Східної і Південної Азії займають представники тваринного світу.
Марк Твен, переповнений враженнями від перебування в Індії, колись назвав її "країною тигрів і слонів". Цьому є підтвердження.
Слонів можна побачити на банкноті 10 і 100 рупій, а кіплінговского "Шер-Хана" - тигра на банкнотах у двох і 10 рупій Індії. Слон зображений і на 1000 в'єтнамських донгів, на 200 к’ятів М’янмі, а також на банкноті в 100 батів Таїланду, де щорічно відзначають свято Слона.
В Індії ж слонів традиційно використовують на святкових парадах і для шлюбних церемоній. Та й у звичайні дні вони можуть спокійно ходити вулицями у потоці транспорту.
Таке ставлення до тварин у багатьох країнах цього регіону Азії пов'язано з релігійними переконаннями. До речі, культові споруди однієї із найстаріших світових релігій - буддійські ступи легко розпізнаються на банкнотах у 20 і 500 рупій Шрі-Ланки.
Досить широко представлені на грошах і мусульманські храми - мечеті. Вони зображені на банкнотах у 1000 і 5000 афгані (Афганістан), 10 ріалів (Ємен), 500 дирхамів (ОАЕ), 20 ріалів (Саудівська Аравія) тощо.
Додамо, що на банкноті в 2000 іранських ріалів намальовано Кааба - головний храм ісламського світу.
Подорожуючи по Євразії, у черговий раз переконуєшся, що гірські, у тому числі вулканічні вершини стали виразними національними символами в багатьох країнах. Доказом тому можуть послужити філіппінські песо з вулканом Майон. За свою красу ця гора одержала титул "королеви гір", - незважаючи на те, що, будучи діючим, вулкан небезпечний, тим більше, що він розташований на відстані декількох десятків кілометрів від столиці країни, Маніли.
Національною святинею визнано ще один діючий вулкан - Фудзіяма, що красується на банкнотах у 500 і 5000 японських ієн. На цю священну для кожного японця гору щорічно піднімаються тисячі прочан. Багато альпіністів прагнуть потрапити і на найвищу вершину Землі - Еверест (Джомолунгму), відтворену на банкноті в 100 юанів Китаю. Але зробити це надзвичайно важко.
Недосяжні для більшості жителів Землі вершини Гімалаїв бачимо на банкноті в 10 юанів Китаю, а також на одній рупії Непалу. Обидві країни мають рівні права зображувати Гімалаї на своїй національній валюті. Адже Еверест розташований на кордоні Непалу і Китаю.
Не залишилися без уваги і ріки Євразії. Наприклад, на банкноті в п'ять китайських юанів відображено другу по довжині річку континенту, Хуанхе.
Це справжня ріка долі для величезної країни. Вся історія Китаю з найдавніших часів пов'язана з Хуанхе. Жодна ріка у світі не відкладає щорічно такої кількості мулу і піску.
Саме вони і додають її водам жовтуватий відтінок, за що ріка, власне, і названа Хуанхе, тобто, "Жовта".
На відміну від Хуанхе, Євфрат, зображений на банкноті в 50 фунтів Сирії, не настільки грізний. Але є щось, що поєднує його з великою китайською рікою.
Обидві ріки - колиски перших на Землі цивілізацій. З тією лише різницею, що річці Хуанхе в цьому "допомогла" Янцзи, а Євфрату - ріка Тигр.
Недалеко від долини Євфрату знаходяться всесвітньо відомі родовища нафти в Перській затоці. Найбільшими запасами нафти володіє Саудівська Аравія.
Не випадково на банкноті в п'ять аравійських ріалів зображено нафтопереробний завод у Рас-Таннурі - головному нафтовому порту країни.
Великі поклади нафти й у Катарі, що пояснює зображення такого ж заводу на п'ятьох кувейтських динарах. Саме нафта забезпечила країнам, що виникли серед пустель, добробут їхніх жителів.
Пустелі Південно-Західної Азії є природним продовженням тропічних пустель Африки. Ну, а де пустелі, там і "кораблі пустелі".
Так шанобливо величають верблюдів, які зайняли місце на банкнотах: 1000 угій Мавританії, п'ять динарів Лівії, 5, 10, 20 і 50 шилінгів Сомалі, 1, 5, 10, 20, 50 і 100 накф Еритреї, 1000 і 2000 франків Джібуті...
Але чим південніше, тим багатша природа материка. І от уже на мальовничих банкнотах видно численних мешканців знаменитих африканських саван: витончені жирафи, що розгулюють серед зонтичних акацій на банкноті в 5000 шилінгів Танзанії, строкато розфарбовані зебри - на п'ятьох квачах Малаві і 50 квачах Замбії, 100 франках Руанди, 500 шилінгах Танзанії, 1000 франках центральноафриканських держав, п'ятьох шилінгах Кенії; численні антилопи - на 20 сантимах Демократичної Республіки Конго, вони ж на на фоні розкішного баобаба, що на банкноті в 500 франків центральноафриканських держав; "цар звірів", лев - на 20 франках Демократичної Республіки Конго, 5000 франках Руанди і 5000 квачах Замбії, бегемот - на 50 франках Бурунді; небезпечний у гніві носоріг - на 5 франках Демократичної Республіки Конго; гігант тваринного світу слон - на 500 шилінгах Уганди, 1000 шилінгах Кенії, 200 квачах Малаві, 1000 шилінгах Танзанії, 500 квачах Замбії.
Ближче до екватора з'являються мешканці вологих вічнозелених лісів: горили на банкноті в 500 франків Руанди, "міні-жираф" окапи, що зрідка зустрічається, крім банкноти в 50 сантимів Демократичної Республіки Конго, у тропічних лісах басейну ріки Конго.
Якщо ви хочете довідатися, яка країна займає одне з провідних місць у світі з виробництва какао, придивіться до 500 і 1000 седі Гани. Якщо любите поласувати арахісом, не зайвим буде розглянути уважно 25 даласі, що випускаються відомим у світі постачальником цього продукту - Гамбією.
Шанувальникам кави не зайво знати про те, що плантації кавового дерева зображені, зокрема, на банкноті в п'ять биррів Ефіопії. За легендою, саме в цій країні колись вперше і було виявлено цю дивну рослину.
Природно, на банкноті в 5000 шилінгів Танзанії у всій своїй красі представлено найвищу вершину Африки - гору Кіліманджаро (5895 м). Другий знаменитий вулкан континенту - Кенія зображена на кенійських банкнотах у 5, 10, 20, 50, 100 і 500 шилінгів.
В Південній Африці на банкнотах у 100 квач Замбії і 20 доларів Зімбабве нас зустрічає один з найкрасивіших і найвідоміших водоспадів світу - Вікторія (120 м).
На величезному осколку африканського материка - острові Мадагаскар – живе занесена не тільки в Червону книгу, але й відображена на банкнотах в 2500 і 5000 франків Республіки Мадагаскар рідкісна тварина лемур.
Малюнок шахти на банкноті в п'ять рендів, зображення кар'єру на 20 рендах і збагачувальної фабрики на двох рендах нагадують нам про найбагатші родовища золота й алмазів Південноафриканської республіки.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"