інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Правила капіталізму від Насіма Талеби

Насім Талеб одержав широку популярність, завдяки написаній ним у 2006 році книзі "Чорний лебідь", де, серед іншого, стверджувалося: "Глобалізація створила взаємозалежну крихкість, зменшивши волатильність і створивши видимість стабільності ... Ми ніколи раніше не жили під загрозою глобального колапсу. Фінансова біосфера поїдається гігантськими, бюрократичними банками, і коли один з них упаде, впадуть усі". Це пророцтво в точності здійснилось. Сьогодні Талеб зайнятий дослідженнями в галузі філософії випадковості й ролі невизначеності в суспільстві й науці з ухилом у філософію історії й вивчення ролі важливих випадків (він називає їх "чорними лебедями") у визначенні ходу історії. Важливо відзначити, що "чорні лебеді" це не обов'язково негативні події або катастрофи, але й випадкові удачі.

Крім того, Талеб сформулював 10 правил капіталізму, які наводяться нижче:
1. Слабка ланка повинна зламатися, поки вона ще мала. На жаль, економічна еволюція призвела до того, що компанії з максимальною кількістю прихованих ризиків, тобто найменші стали найбільшими.
2. Неприпустима націоналізація збитків і приватизація доходів. Нам вдалося поєднати найгірші риси капіталізму й соціалізму. У Франції 1980-х соціалісти взяли гору над банками, а в США 2000-х банки здолали уряд. Це сюрреалізм.
3. Людині, що розбила шкільний автобус, не варто довіряти новий. Із крахом системи економічний істеблішмент втратив легітимність. Безвідповідально й нерозважливо сподіватися, що ці "експерти" витягнуть нас із ями. Знайдіть розумних людей із чистими руками.
4. Не дозволяйте тим, хто працює за бонуси, управляти АЕС або вашими фінансовими ризиками. Сто до одного, що вони нехтуватимуть безпекою заради прибутку. Капіталізм – це система винагород і покарань, не тільки винагород.
5. Зважте все складне простим. Складності, що криються в глобалізації й крайньому взаємозв'язку економік, можна компенсувати простотою фінансових продуктів.
6. Не давайте дітям вибухівку. Складні деривативи повинні бути скасовані, тому що ніхто їх не розуміє. Громадян необхідно захищати від них самих, від банкірів з їх хеджованими продуктами й від довірливих регуляторів, що прислухаються до економістів-теоретиків.
7. Тільки фінансові піраміди працюють на довірі. Уряду немає сенсу відновлювати довіру. Хвиля чуток - продукт складності системи. З ними не потрібно боротися, їх треба ігнорувати, зберігаючи твердість і рішучість.
8. Не давайте наркоманові наркотики, навіть якщо йому вкрай важко. Не можна лікувати борги новими боргами. Боргова криза – не тимчасова проблема, а структурна. Потрібна повна реабілітація.
9. Майбутнє людей не повинне залежати від пророцтв експертів. Економічне життя повинно бути дефінансоване. Потрібно навчитися не використовувати ринки як сховища вартості. На ринках немає того рівня визначеності, що потрібний людям. Майбутнє бізнесу, який людина контролює сама, може бути невизначеним, але не майбутнє її інвестицій, які вона не контролює.
10. Краще добровільно перейти до капіталізму: підштовхнути те, що й так повинно зруйнуватися; перетворити борг у частки власності; припинити поклоніння істеблішменту економічних факультетів і бізнес-шкіл; заборонити Нобелівську премію з економіки; заборонити викуп компаній на позикові кошти; вказати банкірам їхнє місце; навчити людей жити у світі, де вкрай мало визначеності.
На думку Талеба, дотримання цих правил приведе економічне життя суспільства у відповідність до біологічного середовища: компанії будуть меншими, боргів не буде, екологічне середовище покращиться. Це буде світ, де ризикують не банкіри, а підприємці, де компанії народжуються й умирають, не стаючи темою для вечірніх новин.© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"