інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Джордж Сорос – алхімік фінансів та сучасний Робін Гуд

Джордж Сорос (Soros) справжнє ім'я (Дьордь Шорош) народився в Будапешті 12 серпня 1930 року в єврейській родині середнього статку. Батько Джорджа був адвокатом і видавцем. В 1914 році він пішов добровольцем на фронт, потрапив у полон до росіян і був засланий у Сибір, звідки втік назад у рідний Будапешт. У часи репресій завдяки фальшивим документам, виготовленим батьком, родина Сороса уникла переслідування нацистами і в 1947 році благополучно емігрувала у Велику Британію. У цей час Соросу було вже 17 років. Тут же Сорос вступив у Лондонську школу економіки й успішно її закінчив через три роки. Йому читав лекції австрійський філософ Карл Поппер, що став надалі його наставником. Метою життя Джорджа стала ідея Карла Поппера про створення на землі так званого відкритого суспільства. У зв'язку із цим ним і були організовані численні благодійні організації по усьому світу.
Журнал «Time» характеризував фінансиста Джорджа Сороса як «сучасного Робін Гуда», що грабує багатих, щоб віддавати бідним країнам східної Європи. При цьому стверджувалося, що Сорос робить величезний фінансовий прибуток, спекулюючи відносно західних центральних банків і використає цей прибуток для допомоги пост-національним економікам Східної Європи й колишнього Радянського Союзу, щоб допомогти їм створити те, що він називає «Відкрите Суспільство».
До Сполучених Штатів Америки Джордж Сорос потрапив у 1956 році за запрошенням Майера, що мав свою невелику брокерську фірму на Уолл-стріт. Кар'єра в США почалася з міжнародного арбітражу, тобто купівлі цінних паперів в одній країні й продажі їх в іншій. Після Суецької кризи цей вид бізнесу пішов не так добре, як хотілося Соросу й він створив новий метод торгівлі, назвавши його внутрішнім арбітражем (продаж окремо комбінованих цінних паперів акцій, облігацій і варантів перш, ніж вони могли бути офіційно відділені один від одного). До запровадження Джоном Кеннеді додаткового збору на іноземні інвестиції, цей вид діяльності приносив непоганий дохід. Після цього бізнес Сороса був зруйнований за одну ніч і він знову починає займатися філософією. З 1963 по 1966 рік він намагається переписати дисертацію над якою починав працювати після школи бізнесу але незадоволений результатами свого творіння, залишає цю справу.
На цьому кар'єру філософа було припинено і в 1966 році він повернувся в бізнес. З капіталу у 100 тисяч доларів Сорос створює інвестиційний фонд із капіталом в 4 мільйони доларів. Отримавши значний прибуток за три роки роботи, в 1969 році Сорос стає керівником і співвласником фонду Дабл Ігл, який перетворився згодом у знаменитий "Квантум" (Quantum Group). Фонд здійснював спекулятивні операції з цінними паперами, що принесли йому мільйони доларів прибутку. До середини 1990 року капітал "Квантума" становив 10 мільярдів доларів США. На сьогодні кожен долар, вкладений у цей фонд, перетворився в 5,5 тисяч доларів США. Знаменний стає день 15 вересня 1992 року, коли завдяки початим Соросом операціям, пов'язаним з різким падінням англійського фунта, його статок збільшився ще на 1 мільярд доларів. Після цього дня Сороса стали називати "Людиною, що зламала Банк Англії".
У березні 1993р. Сорос громогласно оголосив, що ціна на золото повинна різко здійнятися. Це викликало попит на купівлю золота, що дозволило цінам підвищитись більш ніж на 20% за чотири місяці, до найвищого рівня з 1991р. І що типово для Сороса, коли простачки почали купувати, здіймаючи ціни, Сорос і його товариш Джеймс Голдсміт таємно продавали своє золото з великим прибутком.
Потім, на початку червня 1993р. Сорос оголосив про свій намір викликати розпродаж Німецьких урядових облігацій на користь французьких. У відкритому листі до редактора Лондонської «Times», Сорос заявив «Униз із D-маркою!» У різний час Сорос атакував валюту Таїланду, Малайзії, Індонезії й Мексики, входячи в нещодавно відкриті фінансові ринки, які мають мало досвіду у співпраці з іноземними інвесторами, що дозволяє поодинці, маючи більші грошові ресурси, маніпулювати з валютою. Сорос починає купувати ринкові активи на місцевому ринку, ведучи інших гравців за собою. Останні наївно припускають, що він знає щось, чого не знають вони. Як у випадку із золотом, коли дрібні інвестори, наслідуючи Сороса своїми діями, підвищують ціни, Сорос починає продавати, отримуючи свої 40% або 100% прибутку. Потім він переходить до іншого ринку, а часто, і до нової країни, у пошуках іншої мети для своїх спекуляцій. Ця техніка одержала назву «вдарити й бігти».
Сорос є американцем тільки за паспортом. Він – глобальний фінансовий оператор, який буває у Нью-Йорку, тому що там є гроші. Сорос спекулює на світових фінансових ринках через свій приватний інвестиційний фонд «Quantum Fund NV». Його хеджевий фонд управляє приблизно 11–14 млрд. $ коштів інвесторів, найбільш відомим з яких, згідно Соросу, є британська королева.
«Quantum Fund» зареєстрований в офшорі на Нідерландських Антильських островах у Карибському морі. Це допомагає уникнути податків, а також приховувати походження його інвесторів і те, що він робить із їхніми грішми.
Сорос подбав, щоб жоден з приватних інвесторів, які беруть участь у його різних фондах не був американцем. Відповідно до закону США про цінні папери, хеджевий фонд повинен включати не більше 99 багатих інвесторів, так званих «кваліфікованих інвесторів». Створивши свою інвестиційну компанію як офшорний хеджевий фонд, Сорос уникнув громадського контролю.
Сам Сорос навіть не є членом правління «Quantum Fund». Юридично він інвестиційний радник «Quantum Fund» від іншої компанії «Soros Fund Management», що знаходиться у Нью-Йорку. У раді директорів «Quantum Fund NV» також немає жодного американського громадянина. Його директорами є швейцарські, італійські й британські фінансисти.
Сорос намагається не афішувати свій зв'язок з Ротшильдом, так само як і не афішуються його зв'язки в Лондоні, британському Міністерстві закордонних справ, Ізраїлі й американських впливових колах. Тому і виник міф, що Сорос є самотнім фінансовим «генієм», який завдяки своєму таланту виявлення прийдешніх змін на ринках, став одним з найбільш успішних спекулянтів. Однак ті, хто робив з ним бізнес, стверджують, що Сорос ніколи не здійснює важливих інвестиційних кроків без наявної вагомої інформації.
Джорджа Сороса називають не інакше як живою легендою фінансового ринку. Разом з тим, він багато сил та грошей витрачає на різноманітні соціальні проекти. Його щорічні вклади у мережу благодійних фондів та інших установ досягають 300 мільйонів доларів США.
В 1990 році з ініціативи Сороса був заснований Центрально-Європейський університет у Будапешті, Празі й Варшаві. А так само він є почесним доктором Нової школи соціальних досліджень (Нью-Йорк), Оксфордського і Єльського університетів.
Джордж Сорос відомий не тільки як фінансист і філантроп, але і як соціальний мислитель, автор низки книг і статей, для якого основною цінністю й центральною ідеєю є становлення відкритого суспільства в посткомуністичному світі. Крім численних статей Джордж Сорос написав книги "Алхімія фінансів" (1987), "Відкриваючи радянську систему" (1990), "Підтримуючи демократію" (1991) та інші.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"