інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Реальна вартість тисячодоларових банкнот

Питання про співвідношення номінальної й реальної вартості грошей досить складне. Але є один випадок, коли тисяча доларів може коштувати більше тисячі доларів, – і це відбувається при продажі банкноти номіналом у $1000. Продаючи банкноти по $500, $5000 або $10000, їхні власники також можуть одержати суми, що значно перевищують номінал цих банкнот.
Втім, більша частина людей ніколи навіть не бачила купюр подібного номіналу, оскільки уряд США вилучив їх з обігу ще в липні 1969 р. Ці папери дотепер є законним засобом платежу, і володіння ними також цілком законне. Але якщо інвестор вирішить покласти їх на депозитний рахунок у банк, то згодом він одержить тільки суму, що дорівнює їхній номінальній вартості. Банк у такому разі зобов'язаний передати отримані банкноти у відповідний підрозділ Федеральної резервної системи, де вони будуть знищені. Однак у власника великої банкноти існує більш вигідна можливість: він може продати свій скарб із чималим прибутком колекціонерам грошових знаків.
Згідно з даними, представленими Девідом Харпером, редактором щомісячного інформаційного бюлетеня Banknote Reporter, уряд США вперше розпорядився надрукувати такі великі банкноти в 1918 р. з метою здійснення міжбанківських готівкових транзакцій. У той час не існувало механізмів електронних розрахунків, і дуже часто необхідно було фізично транспортувати більшу кількість готівки з одного банку в інший. Зрозуміло, зручніше було перевозити великі купюри.
У 30-і рр., після Великої Депресії, люди часто зберігали свої заощадження у формі великих банкнот у сейфах або інших безпечних місцях, тому що більше не хотіли довіряти банкам значні суми грошей. За словами Харпера, саме використання як засіб нагромадження є причиною високої "виживаності" цих банкнот. Багато з тих, хто тримав гроші в сейфах, померли, так і не скориставшись ними, і тепер вони дісталися спадкоємцям.
Якщо на купюрі зображений Вільям Маккінлі, 25-й президент США (1897-1901), обраний від Республіканської партії, то це купюра вартістю $500. Якщо на ній портрет Гровера Клівленда, який був 22-м (в 1885-89) і 24-м (в 1893-97) президентом США, від Демократичної партії, то це 1000-доларова купюра. Банкнота з портретом Джеймса Медісона, 4-го президента США, має номінал $5000, а банкнота, що зображує Салмона Чейза, активного борця проти рабства, що був міністром фінансів в уряді Лінкольна й головним суддею Верховного суду, – має номінал $10000.
Ціна таких банкнот залежить від їхнього стану. За даними довідника "2002 Standard Guіde to Small Sіze U.S. Money", за тверду, хрустку купюру, що практично не була в обігу після виходу із друкованого верстата, можна отримати чималі гроші. Купюра в дуже "гарному стані" має ознаки того, що вона була в обігу, але усе ще хрумтить, зберігає твердість і та якість, що у книзі визначається як "рівномірно гарний зовнішній вигляд". Купюра просто в "гарному стані" не хрумтить і може мати кілька плям; вона виглядає як звичайна, багаторазово використана банкнота з гаманця або касового апарата.
За словами експертів Американської нумізматичної асоціації, чим більше зім'ята банкнота, тим нижче її вартість. Чим менше банкнота, судячи з її зовнішнього вигляду, була в обігу, тим вона дорожче. Але навіть якщо велика банкнота виглядає надзвичайно порваною, власник майже напевно може одержати за неї суму, що перевищує номінальну вартість. Як правило, ціна 500-доларової купюри випуску 1928 р. варіюється від $750 до $1000. За купюру вартістю $10000, випущену в 1928 р., пропонують приблизно від $20000 до $30000, а за 1000-доларову купюру того ж року випуску можна одержати від $1400 до $1600.
Експерти вважають, що ще більш везучими є власники банкнот зразка 1918 р. Розміри банкнот були зменшені до сучасних у грошових серіях, випущених в 1928 р., тоді як в 1918 р. купюри були більшими: приблизно 7 3/8 дюйма на 3 1/8 дюйми. Це одна із причин, чому сьогодні вони є більше дорогими. Так, за 1000-доларову купюру 1918 р. звичайно пропонують не менш $1750.
Із тринадцяти банкнот, що залишилися, випуску 1918 р. номіналом $5000 відоме місцезнаходження п'яти. Дві зберігаються в Смітсонівському інституті, одна – у Федеральному резервному банку Чикаго, одна – у Федеральному резервному банку Сан-Франциско й одна належить приватному колекціонерові. А з десяти дотепер не вилучених з обігу банкнот випуску 1918 р. номіналом $10000 відома всього одна. Пройшло вже стільки часу відтоді, як купюри 1918 року номіналом $5000 або $10000 були продані, що й ті, і інші можуть вважатися безцінними.
Єдина купюра, яку не можна виявити в старих сейфах, – це купюра вартістю $100000, хоча такі банкноти один раз випускалися для міжбанківських транзакцій. З 42000 надрукованих банкнот зараз залишилося не набагато більше двох десятків. У цей час 100000-доларові купюри є тільки в сховищах Федеральної резервної системи, міністерства фінансів США й Американської нумізматичної асоціації. Честі бути зображеним на цих купюрах удостоївся Вудро Вильсон, 28-й президент Сполучених Штатів Америки від Демократичної партії (1913-21).

Реальна вартість великих банкнот, вилучених з обігу урядом США


Джерело: Американська нумізматична асоціація.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"