інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Cargill: таємничий кредитор українського фінансового бізнесу*

За версією журналу Forbes, минулого року Cargіll зайняла перше місце серед найбільших приватних американських компаній, з великим відривом обігнавши таких гігантів, як Chrysler, Ernst & Young, Hіlton Hotels, Bloomberg. "Довговічність – це слово, яке описує діяльність Cargіll і здатність цієї компанії долати непрості періоди американської історії", – характеризує корпорацію Forbes.

За минулий рік сукупний дохід Cargіll склав приблизно $110,6 млрд. і, згідно з рейтингом Forbes перевищує доходи їхнього найближчого конкурента –Koch Іndustrіes – більш ніж на $10 млрд. Це практично стільки ж, скільки одержали разом автомобільний виробник Chrysler ($59,7 млрд.), кондитер Mars ($27,4 млрд.) і аудитор PrіcewaterhouseCoopers (($28,2 млрд.). Офіційна статистика, що вийшла в травні, за рік навіть перевищила оціночні показники авторитетного видання. У Cargіll відрапортували про сукупний виторг у розмірі $120,4 млрд. і зростання у кризовий рік на 36%. За цей же період прибуток компанії склав $3,9 млрд., що на 69% більше, ніж у 2007 році. Аналітики лише знизують плечима. На відміну від великих публічних компаній, вартість активів яких різко знизилася у зв'язку з кризою, а фінрезультат став негативним, стратегія "приватної" компанії Cargіll показала більш ніж позитивні результати за цей же період. Cargіll відома тим, що є найбільш глобальним на планеті сімейним бізнесом, особливістю якого стала відсутність за весь час існування продажів акцій компанії. Сьогодні її власниками є представники четвертого і п'ятого поколінь сімейного клану Каргілл-МакМіллан. Американські ВУЗи сміливо використовують ринкову стратегію Cargіll як наочний приклад консервативного, але стабільного розвитку. Як правило, щороку близько 80% отриманого прибутку власники реінвестують у подальший розвиток.
Точкою відліку для Cargіll є купівля першого складського приміщення у 1865 році її засновником Вільямом Каргіллом. Поступово сімейний кооператив став динамічно розвиватися і, щоб впевнено протистояти конкурентам, незабаром Каргілли прийняли рішення об'єднати свій бізнес з аналогічним бізнесом сімейства МакМілланів. Ділові відносини зміцнилися шлюбними вузами нащадків засновників двох компаній. У такому сімейно-діловому союзі компанія існує і на сьогоднішній день.
За свою більш ніж столітню історію з підприємства по випуску зернових сховищ Cargіll стала диверсифікованою корпорацією, що надає послуги в таких основних сферах, як сільське господарство, продукти харчування, дослідження і переробка, управління ризиками і фінансами, промисловість. Сьогодні компанія має представництва в 67 країнах світу. На неї працюють близько 160 тис. осіб, що дорівнює чисельності населення другого за величиною швейцарського міста Женева.
В Україні Cargіll почала свою діяльність у 1991 році і сьогодні є одним з найбільших експортерів зерна, соняшникових культур і продуктів їхньої переробки. Компанія невипадково вийшла на ринки пострадянських країн одразу після розпаду СРСР, керівництво вже давно розраховувало на ці території. Ще в сімдесятих роках минулого сторіччя міністр із питань сільського господарства США Роберт Бергланд відзначав, що Cargіll володіла кращими комплексними маркетинговими даними, включаючи ЦРУ. За інформацією компанії, Cargіll є сьогодні однією з найбільших інвесторів в Україні, та інвестувала більше $140 млн. в основні засоби і близько $100 млн. щорічно інвестує в оборотні – для закупівель агропродукції в Україні.
Спочатку компанія в Україні з'явилася зі своїм основним бізнесом – зерноторгівлею, незабаром Cargіll почала фінансово обслуговувати свої інтереси в країні. Ще у 1984 році корпорацією була створена Cargіll Fіnancіal Servіces Corporatіon для реалізації фінансових проектів материнської структури. За інформацією української "дочки" Cargіll, протягом багатьох років компанія надає своїм клієнтам послуги з управління фінансовими ризиками і пропонує інвестиційні рішення в різних сферах їхньої діяльності. "Cargіll Fіnancіal Servіces Corporatіon – це один з численних фінансових інститутів компанії Cargіll, що працюють в усьому світі", – повідомили в компанії.
Cargіll Fіnancіal Servіces Corporatіon не пов'язана вимогами публічності, тому може кредитувати не тих, кого престижно, а тих, кого потрібно. Завдяки цьому клієнтську базу Cargіll поповнили найбільші фінансові установи країни. Багато домовленостей ґрунтувалися на особистих взаєминах з компанією. Умови угод ніколи не розголошувалися. За оціночними даними, фінансовий підрозділ Cargіll активно кредитував українські банки і компанії (видано кредитів на загальну суму понад $1 млрд.) і є безперечним лідером серед всіх американських кредиторів. Відомо про співробітництво Cargіll Fіnancіal Servіces з банками "Аваль", Укрпромбанк, ПУМБ, "Мрія", Донгорбанк, Індекс-Банк, "Фінанси і Кредит", Родовід Банк, Кредит-Дніпро, "Форум", НРБ, ОТП, а також такими компаніями, як МКС і "КОНТІ". На думку аналітиків, це тільки ті юридичні особи, які надали інформацію про отримане фінансування. Цей список є значно довшим. Наприклад, за даними Міністерства фінансів, до числа найбільших кредиторів банку "Надра" відноситься Cargіll, хоча сам банк ніколи не заявляв про одержання фінансування. У цілому можна припустити, що Cargіll працювала з великою кількістю фінансових організацій, що обслуговують великі компанії і ФПГ, яким було необхідне фінансування для експортно-імпортних операцій. Інша справа, що самі підприємства і банки не завжди інформують про таке співробітництво.
Популярність Cargіll Fіnance Servіces в українських банків, на думку експертів, була викликана насамперед більш доступною, ніж у інших кредитних організацій (зокрема європейських), процедурою одержання фінансових ресурсів, а також прийнятною вартістю обслуговування кредитних коштів. Експерти вважають, що Cargіll була одним з небагатьох кредиторів, яка прийшла до висновку, що торгове фінансування в Україні - це нормальний бізнес, прибутковість якого відповідає ризикам, а забезпечення по торговому фінансуванню підтверджувалося уповноваженими банками.
Керівництву Cargіll відомо про фінансові кризи. На початку минулого століття компанія виявилася у скрутному становищі з великими боргами. Зятю засновника зернового бізнесу Вільяма Каргілла Джонові МакМіллану довелося витратити багато часу за столом переговорів із кредиторами. Тоді йому не тільки вдалося реструктуризувати борги компанії, але і збільшити кредитні ліміти. Це дало можливість пережити Велику депресію й активно розширювати бізнес згодом. Тим часом нинішнє керівництво Cargіll нещадне до своїх позичальників, і створюється таке враження, що проблеми в минулому зробили їх суворішими щодо позичальників, але ніяк не схильними до розуміння.
Відомо, як ще у 1998 році американські ЗМІ писали про те, що співробітництво з Росією дуже дорого обходиться Cargіll Fіnance Servіces. Тоді фінансисти компанії не уточнювали, скільки склали збитки від роботи фінансового підрозділу в Росії, обмеживши відповідь лише багатозначним sіgnіfіcant (у перекладі "вражаючі"). У свою чергу експерти оцінювали втрати фінансового підрозділу Cargіll у 1997-1998 роках у Росії на рівні $200 млн., що було еквівалентно майже половині доходу компанії в попередньому році. Ці втрати дуже тиснули на фінансовий підрозділ Cargіll, який був одним з найбільших фінансових операторів за межами Уолл-стріт. За попередні кілька років саме цей підрозділ заробив для групи істотну частку доходів.
У звіті за 2008 рік аналітики компанії констатують, що доходи від напрямку "ризик-менеджмент" і фінансів знизилися в порівнянні з рівнем попереднього року через прострочені зобов'язання, незважаючи на диверсифікованість бізнесу й інвестицій у різні сфери. Ймовірно, погані фінансові результати викликані не тільки неплатежами клієнтів Cargіll, але і втратами компанії на ринку іпотечних заставних. Точно невідомо, наскільки активно фінансовий підрозділ Cargіll оперував ризиковими паперами, однак ще в серпні 1993 року в західній пресі з'явилася новина про "ризикований" союз вже неіснуючого інвестбанку Bear Stearns з найбільшим оператором фінансових послуг Cargіll Fіnance. Компанії заявляли про покупку і сек'юритизацію іпотечних заставних. Це, за словами партнерів, повинно стати "каналом, що відкриває стабільне, безупинне джерело ліквідності для житлових кредитів методом використання високоефективного ринку іпотечних заставних". Останні кілька років стали яскравим прикладом того, як сильно помилилися тоді партнери.
Утім, як вважають учасники ринку, про те, що насправді відбувається у Cargіll, знає тільки Cargіll. Пояснюється це тим, що ця стабільна приватна компанія, яка виросла з великого фермерського господарства і пізніше стала світовим торговцем, дотримується принципу "мовчання – золото". Залишається лише припускати, які ще сюрпризи піднесе це мовчазне співробітництво з українцями.

*За матеріалами Web-сайту bin.com.ua
кредит онлайн на карту срочно і без відказу 24/7   кредит без відмов   мфо   найновіші кредити онлайн
© 2003-2023  Українське агентство фінансового розвитку