інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як купувати речі в ломбардах

Ще буквально рік тому, коли банки щосили роздавали кредити, до ломбардів ходили коли потрібно було швидко дістати гроші. Зараз ломбарди почали з’являтися, як гриби після дощу.

Вивіски зі словом «ломбард» уже є повсюди: усе більше людей закладають коштовні речі, щоб розрахуватися з боргами. І нажаль, не всім вдається потім їх вчасно викупити. У цьому випадку закладені речі виставляються на продаж, а отже, до ломбардів можна йти за покупками.
Не забудьте!
Обов'язково повинен видаватися товарний або касово-товарний чек установленого зразка. Без нього товар назад не приймається.

Ювелірні прикраси
Основну масу прикрас у ломбардах становлять золоті каблучки, набагато менший вибір ланцюжків, ще менше — сережок. Виглядають усі вони досить пристойно: перед продажем золото ретельно чистять. Срібних прикрас на прилавках ломбардів небагато і вони значно дешевші.
Як підстрахуватися при покупці
До товару обов'язково повинен додаватися опис, у якому вказуються метал, проба (вона має стояти й на самій прикрасі), вага; якщо каблучка – її розмір, ціна, підпис співробітника ломбарду. Ювелірні вироби, згідно із законодавством України, не підлягають обміну й поверненню як у ломбарді, так і в звичайних магазинах. Отже, якщо ви брали каблучку в подарунок, а вона не підійшла за розміром – вам її не обміняють і грошей не повернуть. Звичайно, це правило поширюється на ювелірні вироби належної якості. Наприклад, якщо каблучка з каменем, а він випадає, тому що погано закріплений, то її зобов'язані прийняти або обміняти.

Побутова техніка
Найбільше в ломбардах мобільних телефонів. В основному вони мають не особливо товарний вигляд: стерті клавіші, тріщинки на панелі, подряпини на екрані. Хоча можна знайти мобільний телефон й у гарному стані. Окремо виставлені непрацюючі телефони – цей варіант може влаштувати вас, якщо не шкода витрачатися на ремонт. Зустрічаються карти пам'яті, зарядні обладнання та акумулятори.
Крім мобільних телефонів, у ломбардах можуть продаватися: комп'ютерні ЖК-Монітори, DVD і MP3-плеєри, відеокамери, цифрові фотоапарати, музичні центри, пилососи, пральні машини, мікрохвильові печі, телевізори. Рідко серед цих товарів зустрічається нова техніка. Її ціна, якщо і відрізняється від магазинної, то не набагато.
Як підстрахуватися при покупці
Правила комісійної торгівлі в ломбарді передбачають, що можна повернути товар протягом двох років з моменту покупки. Але приймати його назад чи ні, вирішує комісіонер — з тієї причини, що цей товар перебував у використанні. Тобто немає ніякої гарантії, що за фотоапарат, який вийшов з ладу на третій день, повернуть гроші. Тому в присутності співробітника ломбарду ретельно перевірте, як працює обрана вами техніка. Якщо ж ви купуєте новий товар, то до нього може додаватися паспорт із печаткою й гарантійний талон, у якому зазначено дату закінчення гарантії. Обов'язково уточніть цю дату. Інакше, якщо телефон було куплено три роки тому й гарантія видавалася саме на три роки, ви не зможете нею скористатися. Якщо ж у товару немає необхідних документів, то лагодити вам доведеться його за свої гроші.

Автомобілі
У випадку, якщо власник після закінчення кредитного або пільгового періоду не викуповує автомобіль, ломбарди виставляють його на комісійний майданчик і мають право на самостійний продаж. Але асортимент тут незначний. Так, на сайті одного з автоломбардів було розміщено лише 4 автомобілі. Оцінку автомобілів у ломбарді роблять спеціальні компанії-оцінювачі, діяльність яких ліцензується. Якщо автомобіль не новий, то основою оцінки слугує інформація із спеціалізованих каталогів або періодичних видань, зовнішній стан автомобіля, його комплектація та знос.
Часто трапляється, що не новий автомобіль оцінюється в сумі вищій, ніж він був придбаний у салоні або коли такий продають на авторинку. Якщо авто не вдалося продати за суму, визначену оцінкою експерта, відбувається уцінка майна до рівня, відповідного ринковим цінам. Ситуація із продажем за ціною нижче ринкової складна. Часто трапляється, що власник винен грошей значно менше, ніж коштує автомобіль. Тоді при примусовому продажі ломбард повинен повернути йому різницю. Якщо цього не зробити й просто продати майно за будь-якою ціною, клієнт може звернутися в суд і визнати угоду купівлі-продажу недійсною або вимагати повернути йому різницю, згідно з оцінкою експерта. Тому продаж такого майна завжди проводиться у кілька етапів з поступовим зниженням ціни. Приблизно ціна падає на 10% щомісяця.
Як підстрахуватися при покупці
Покупка через ломбард аналогічна покупці б/в машини на авторинку. Ломбард продає автомобіль або за дорученням власника, або вже знятий з обліку автомобіль, що став власністю ломбарду. У першому випадку він повинен зняти його з обліку й оформити угоду купівлі-продажу. У другому – оформляється тільки угода купівлі-продажу. Слід знати, що вона вважається угодою між двома фізичними особами, відповідно, не підпадає під закон про захист прав споживачів. Тому повернення авто по законодавству неможливе, виняток – якщо умови повернення прописані у договорі. Також варто мати справу лише із зареєстрованими, як ломбарди, компаніями (для цього потрібно попросити у кредитора свідоцтво про реєстрацію). Їхня діяльність контролюється Держфінпослуг.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"