інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як отримати кредит у ломбарді

В.Руденко

Найбільш поширеним предметом застави у ломбардах завжди були коштовності. 80% кредитів у ломбардах видаються під заставу виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінних каменів. Вартість ломбардного золота майже у два рази дешевше – сьогодні це у середньому 120 грн. за грам (при банківських розцінках 250-260 грн./г).

Ставка за кредитом під заставу коштовностей становить від 0,8% до 2% у день, або 292-730% річних. Втім, сплачувати 1,5% і більше в основному доводиться позичальникам, які вперше здали майно у конкретному ломбарді. Для постійних клієнтів щоденна комісія, як правило, не перевищує 0,8-1%.
Середня сума ломбардної позики невелика: 400-500 грн. Проте, якщо клієнт закладає побутову техніку або мобільний телефон, сума кредиту є вищою, але не більше третини оціненої вартості товару. Наприклад, за новий ноутбук вартістю 800 дол. (за нинішнім курсом – 6800 – 6900 грн.) у деяких ломбардах запропонували б 2300 грн.
Слід урахувати, що ломбарди приймають тільки нові товари або ті, які перебували у використанні нетривалий час, оскільки багато моделей, наприклад, мобільних телефонів, швидко застарівають і втрачають актуальність.
У 2009-му році популярними є ломбардні кредити під заставу нерухомості, автомобілів і землі – з початку року в Україні з'явилося близько десятка нових ломбардів, що працюють з авто й житлом. Погашати позику пропонується по одному із трьох варіантів: класичному (відсотки нараховуються на залишок кредиту), ануїтетному (тіло кредиту й відсотки погашаються рівними частинами) і погашення тіла кредиту по закінченню терміну дії заставного договору. Для порівняння: кредити під заставу коштовностей і техніки погашаються винятково по завершенні строку користування позикою.
Для одержання кредиту під заставу автомобіля позичальнику необхідно оформити генеральну довіреність на співробітника ломбарду. Крім того, позичальник повинен передати ломбарду оригінали документів на машину й ключі від неї. По виплаті кредиту ломбард зобов'язується повернути клієнту документи й ключі від авто. Користуватися машиною позичальник не зможе: автомобіль буде поміщений на ломбардній стоянці, за яку доведеться сплачувати 5-15 грн. у добу.
Закласти квартиру складніше: необхідно скласти договір застави й внести дані про предмет застави до Державного реєстру заставного майна. Перед одержанням кредиту в ломбарді майно (як авто, так і нерухомість) потрібно застрахувати від повені, пожежі, землетрусу, вибуху й дій третіх осіб (близько 100 грн. на місяць).
Закласти нерухомість у ломбарді можна максимум на рік, авто – на півроку. Максимальна сума позики під заставу машини або квартири – 200 тис. грн. або 40% оціненої вартості майна. Земля оцінюється в ломбардах дешевше: не більше 30% її ринкової вартості. При цьому фінансові структури намагаються не кредитувати під заставу досить дорогі авто й квартири, земельні ділянки площею понад 1 га. Не беруть у заставу й дешеві авто китайських виробників, автомобілі старше 10 років, житло у віддалених районах міста. За словами ломбардних брокерів, продати престижне або дешеве житло, так само як і дуже дорогі або дуже дешеві автомобілі, складно, тому вони воліють працювати з ліквідними заставами.
Вартість іпотечних та автокредитів у ломбардах є значно нижчою, ніж під заставу дорогоцінних металів і техніки, і дещо вище процентних ставок у кредитних союзах. Позика під заставу нерухомості й авто коштує від 5% до 12% на місяць, або 60-144% річних. Більшість клієнтів намагаються укладати договір з ломбардом на мінімальний строк (наприклад, тиждень), щоб потім подовжити його – так вони стають постійними клієнтами й можуть претендувати на знижку.
При викупі заставного майна пізніше встановленого договором строку клієнт сплачує штраф – подвійну ставку по кредиту плюс 10% на місяць. Однак 95% позичальників викупають авто й квартири в строк (в основному протягом першого місяця кредитування). За оцінками лихварів, тільки 5% заставних авто й житла виставляється на продаж. Як правило, ломбарди самостійно продають застави, але іноді роблять це на прохання клієнта (ще до того, як термін дії договору про заставу минув). Позичальник, який одержав строкову позичку, зацікавлений швидше продати майно й повернути борг, щоб не платити високі відсотки по кредиту.
Деякі лихварі стверджують, що готові приймати у заставу антикваріат, дорогу біжутерію, предмети мистецтва, туристичне або мисливське спорядження. Однак такі послуги поки не користуються популярністю, оскільки визначити ринкову ціну таких предметів складно, а ломбарди й без того схильні значно занижувати оцінну вартість об'єкта. До того ж вони кредитують усього на 20% можливої ціни застави, позаяк побоюються того, що не зможуть продати майно, якщо позичальник відмовиться викупити об'єкт.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"