інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Фінансові та інші прогнози на 2010 рік*

Д. Балковський

1. Різке падіння пропорції золото/срібло. На даний момент вона дорівнює 64, що вище середньої за останні 100 років оцінки в 50. З 1000 по 1873 р. ця пропорція коливалася на рівні 10-16. Вона опускалася нижче 20 в 1968 й 1980 р. Срібло продовжить показувати кращі, ніж золото результати в 2010 році й пропорція знизиться до 50.
2. Індекс долара очікує величезний обвал. У даний момент на ринку більше ніж будь-коли, доларових ведмедів, що означає неминучість технічної корекції. Але ми не ставимо на долар навіть у короткостроковій перспективі. Крах може трапитися в будь-який момент. Світ завалений доларами, іноземці тримають більше $10 трлн. активів деномінованих у доларах. Як тільки банки почнуть позичати надлишкові резерви, несподіваний ріст споживчих цін і скидання долара стане наслідком таких дій.
3. Ціна нафти перевищить рівень у $100 за барель. Причина цьому чисто монетарна й не буде залежати від скорочення споживання в США. Індія й Китай компенсують будь-які скорочення. Монетарне божевілля ФРС і відсутність відкриттів нових нафтових полів послужать гарантією вибухового росту.
4. Пропорція Доу/золото значно зменшиться. Доу/золото зараз перебуває на рівні 9.3, вона виросла з рівня 7 на початку року. Імовірно, вона впаде нижче 7 в 2010 році. Багато з тих хто купив американські акції, розраховуючи на швидке видужання, зрозуміють, що ралі в акціях харчується гарячими грішми. Можливо, інвестори, які продають акції, знову куплять "безпечний" долар, але усе більше й більше людей купуватимуть золото.
5. Катастрофічна нестача продуктів харчування. Мало фермерів, багато фінансистів. Запаси продовольства перебувають на найнижчому за останні десятиріччя рівні зростання.
6. Загроза різкого росту довгострокових процентних ставок. Завершення політики кількісного пом'якшення прискорить процес переоцінки кредитних ризиків. Кінець наднизьких процентних ставок продемонструє, наскільки серйозно криза змінила кредитні умови для урядів по усьому світі.
7. Уряди з рейтингом Aaa не зможуть дочекатися справжнього одужання й лише потім запустять програми фіскальної консолідації.
8. Більшість урядів не можуть собі дозволити другої хвилі кризи й спробують захистити свої баланси від зайвих зобов'язань. Це у свою чергу може призвести до хаосу на ринках. Так членство в Єврозоні захистить деякі країни від криз ліквідності, але не від довгострокової загрози неплатоспроможності.
9. Незважаючи на звуження рейтингової різниці між багатими й бідними членами великої двадцятки, країни БРІК не зможуть найближчим часом бути стабілізаторами системи.
10. Дохідність пристойних суверенних облігацій (не Великої Британії, Японії й південної Європи) різко знизиться, а дефляція зросте. Під впливом дефляційних тисків разом з надлишковою монетарною політикою прибутковість за німецькими бундами (bunds) та іншими державними паперами з фіксованою прибутковістю знижується, тому що трейдери ринку фіксованої прибутковості відмовляються приймати пануючу теорію економічного зростання, якої дотримуються фондові ринки. Під дією одного або декількох негативних макроекономічних факторів ціна на 10-річні державні облігації Німеччини під кінець року може дійти до 133,3 на тлі загального відходу в надійні активи. А це означає, що прибутковість може сягнути 2,25%.
11. Ринкова вартість акцій невеликих компаній підвищиться (індекс TSE Small Іndex виросте на 50%). Компанії з малою капіталізацією останнім часом відставали від індекса Nіkkeі, але їхні фундаментальні показники вказують на значно вищий інвестиційний потенціал, ніж у компаній з високою капіталізацією. Беручи до уваги, що співвідношення «ціна/балансова вартість» дорівнює усього 0,77, а фінансові компанії становлять лише 12% від індексу, ми не можемо назвати більш дешевого індексу. У випадку продовження відновлення (принаймні, в умовах позитивного ВВП) у 2010 році цей індекс цілком може продемонструвати несподіване зростання.
12. Золото впаде до $870 за унцію, але в наступні 5 років здійметься до $1,500. Усім би хотілося побачити відродження золотого стандарту для запобігання утворення нових фінансових міхурів. Кожен новий з них лопається усе швидше й це викликає занепокоєння.
13. Синоскептицизм зростатиме. Офіційна індустріальна й ВВП статистика Китаю не відповідає даним по витраті електроенергії. Ріст був побудований на інвестиційному міхурі й привів до збільшення обсягу незавантажених потужностей. В 2010 стане зрозуміло, що у світі немає попиту, який би їх завантажив. Юань буде девальвований на 5%, кидаючи виклик загальним очікуванням його росту. Незважаючи на те, що причина спадного тренда по долару США криється в абсолютно безвідповідальній податково-бюджетній і грошово-кредитній політиці, долар може відновитися в 2010 році, тому що спекулятивна торгівля доларом на різниці ставок уже досить довго була занадто легкою й очевидною стратегією. Тим часом, курс японської ієни не відображає економічну реальність Японії, що всіма силами намагається вирішити проблему величезного боргу й старіючого населення.
14. Продавайте переоцінену ієну, вона впаде до 110 відносно $. Також позбувайтеся від японських десятирічних бондів, тому що ставки в 1.26% нереально високі, коли розмір державного боргу наближається до 227% ВВП. Японці більше не зберігають, а отже й економіка не зростатиме.
15. Різке здешевленя цукру. Якщо ви купували цукор в 2009 році, що злетів через індійську посуху – продавайте, він упаде на третину. Підтримку цінам на цукор надавали такі фактори, як посуха в Індії й підвищені опади у вигляді дощу в Бразилії. Форвардна крива вже зараз вказує на істотне зниження цін після 2011 року, але ми вважаємо, що нормалізація погодних умов зробить цукор одним з найменш привабливих товарних інструментів уже в 2010 році. Більше того, через високі ціни на етанол (спричиняється високий попит на цукор) Бразилія й США вже скоротили частку етанола в бензині на 5%. А, отже, попит на цукор буде знижуватися.
16. Елегантна депресія. У міру погіршення економічної ситуації, однією із найгарячіших бізнес тем і більш широких тенденцій стане "елегантність" у всіх її проявах. Ця тенденція зародиться в моді й пошириться на всі види творчості, перекриваючи тим самим позов до вульгарності, що довго домінував. У неї буде яскраво виражений дух "зроби сам", що компенсує зниження доходів.
17. Життя поза мережею. Багато хто з тих, хто вірив у систему, більше її не сприймають всерйоз. Їхня мотивація – це просте прагнення вижити. Вони вигадують різні способи існування під радаром і поза електромережею.
18. Відмова від усього великого. Прогнозується бунт проти більших розмірів боргів, бюджетів, машин, державних установ і компаній. Новим гаслом буде "прийди у форму".
19. Бум попиту на місцеві товари і послуги. Настане мода на все місцеве, зроблене поруч із будинком. Ріст популярності мікробрендів, кооперативів, ремісників. Звідси торговельні війни й протекціонізму.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"